Pašlaik Krimināllikums atbildību paredz par cigarešu nelikumīgu tirgošanu ievērojamā apmērā vai organizētā grupā.
Grozījumi paredz bargākus noteikt sodus:
- cietumsodu līdz diviem gadiem par cigarešu nelikumīgu tirgošanu ievērojamā apmērā,
- cietumsodu līdz trim gadiem par cigarešu nelikumīgu tirgošanu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.
Tāpat izmaiņas paredz Krimināllikumā iekļaut jaunu pantu – par tabakas izstrādājumu nelikumīgu realizāciju, kas nozīmē atbildību arī par tirgošanu mazos apmēros. Saskaņā ar to krimālsodāma būs nelegāli ražotu vai bez akcīzes zīmēm cigarešu tirgošana mantkārīgā nolūkā. Tas attiecas arī uz bezdūmu tabakas izstrādājumiem.
Par to paredzētais sods – brīvības atņemšana īslaicīgi vai līdz vienam gadam, vai arī piespiedu darbs, vai arī naudas sods.
KONTEKSTS:
2019. gada novembra vidū “Rīgas centrāltirgus” teritorijā, administrācijas ēkā un SIA “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā” nomātajā teritorijā Valsts policija veica vairāk nekā 80 kratīšanas un tika aizturētas vairākas personas. LTV rīcībā esošā informācija liecināja, ka kratīšanās, iespējams, tika meklētas kontrabandas cigaretes.
Pēc policijas kratīšanām LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” publiskoja savu eksperimentu, kura laikā žurnālisti iefiltrējās šajā biznesā. Noskaidrots, kā tas darbojas un kā budžetam garām iet miljoni eiro, bet viena “točkas” saimnieka ienākumi mēnesī sasniedz 12 000 eiro. Turklāt kontrabandas cigarešu tirgotājiem mēdz būt administratīvie sodi pat 100 000 eiro, bet piedzīt tos nevar, jo sodītajiem nav legālu ienākumu.
Pēc notikušā toreizējais Rīgas mērs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) uzdevis tirgus vadībai lauzt ilggadējo līgumu ar “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā”.
Pusgadu vēlāk - 2020. gada jūnijā - LTV vēstīja, ka nelegālo cigarešu bizness atkal plaukst, tirgotāji ir tikpat nekaunīgi un bezbailīgi.