Kā finanšu komitejas sēdē skaidroja Jelgavas pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne, lēmums par centra likvidāciju pieņemts, jo šobrīd tajā uzturas ļoti maz bērnu, tādējādi ir ekonomiski neizdevīgi uzturēt to pašreizējā veidā. Turklāt Jelgavas pašvaldība piedalās deinstitucionalizācijas plāna īstenošanā, kas paredz nodrošināt no ģimenēm izņemtiem bērniem un bāreņiem ģimenei pietuvinātus dzīves apstākļus.
"Šobrīd centrā katru dienu uzturas trīs nepilngadīgas personas, vēl divas tajā dzīvo nedēļas nogalē, jo darbadienās mācās citur," situāciju raksturo Škutāne.
Bērnu sociālās aprūpes centra likvidācija būtībā ir reorganizācija, pievienojot to Jelgavas Sociālo lietu pārvaldei (JSLP).
Iecerēts, ka ar nākamo gadu tas darbosies kā atsevišķa JSLP nodaļa, un tas nodrošinās bērnu īslaicīgu un ilglaicīgu izvietošanu Krīzes centrā vai sociālajos dzīvokļos (pilngadīgās personas).
Lēmumprojekts uzdod JBSAC vadītājai Inesei Kovaļevskai informēt iestādes darbiniekus par iestādes likvidāciju un darba tiesisko attiecību pārtraukšanu. Arī pati direktore tiek atbrīvota no darba ar nākamā gada 1.janvāri.
Šobrīd JBSAC strādā 26 darbinieki, tajā skaitā - vairāki sociālie pedagogi.
Komitejas sēdē, atbildot uz deputāta Aigara Rubļa ("Jaunā Vienotība") jautājumu par direktores tālāko likteni, Škutāne norādīja, ka pašvaldība Kovaļevskas darbu novērtē pozitīvi, turklāt esot sasniegts mērķis, ar kuru viņa pagājušā gada vasarā sāka darbu JBSAC – panākt centra likvidāciju. Tajā paša laikā Škutāne izvairīgi komentēja iespēju Kovaļevskai turpināt darba JSLP nodaļas vadītājas amatā - par to lemšot JSLP.
Pati Kovaļevska aģentūrai LETA nevēlējās komentēt pašvaldības lēmumu un savus nākotnes plānus.
Īstenojot deinstitucionalizācijas plānu, Jelgavā iecerēts izveidot ģimenes māju Nameja ielā, taču, visticamāk, ātrāk par 2020.gadu šī iecere nerealizēsies, piebilda Škutāne.
KONTEKSTS:
Sabiedriskie mediji 2017.gada vidū ziņoja par vardarbību un citiem bērnu tiesību pārkāpumiem Jelgavas bērnunamā. Reaģējot uz to, vairākām bērnunama audzinātājām tika uzteikts darbs un piemērots maksimālais naudassods, savukārt toreizējā bērnunama direktore Maija Neilande jūnijā pati iesniedza atlūgumu. Pret Neilandi arī sākts kriminālprocess par amatpersonas bezdarbību, pieļaujot vardarbību pret bērniem, nepedagoģiskas metodes un citus pārkāpumus.
Savukārt par bērnunama jauno vadītāju tika izraudzīta Inese Kovaļevska. Viņas vadībā bērnunams piedzīvojis virkni izmaiņu, arī samazināts bērnu skaits tajā, un iestāde būtībā sāka pašlikvidēties.