Pie mūsu valstī lielākās ūdeļu audzētavas Iecavas novadā dežurē policija. Fermas teritorijā netiek ielaista neviena tai nepiederoša persona. Norobežota teritorija ap to un apturēta jebkāda dzīvnieku vai to izcelsmes produktu kustība uz un no novietnes.
Fermā tiek turēti 63 tūkstoši ūdeļu un šonedēļ deviņiem mirušiem dzīvniekiem atklāta inficēšanās ar Covid -19.
"Ūdeles ir ļoti uzņēmīgas pret šo slimību un, ņemot vērā turēšanas veidu būros, inficēšanās notiek strauji," skaidro PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edvīns Oļševskis.
Uzņēmumā pirms kāda laika ar Covid-19 bija inficējies kāds darbinieks. Veterinārajā dienestā skaidro, ka ūdeles ar Covid-19 var inficēties tikai no inficētiem cilvēkiem. Ņemot vērā gan augsto cilvēku saslimstības līmeni Latvijā, gan citās valstīs konstatētos saslimšanas gadījumus ūdelēm, inficēšanās risks ūdeļu novietnēs tiek vērtēts kā liels. Pēc plašākas informācijas iegūšanas PVD lems par dzīvnieku tālāko likteni.
"Divi no scenārijiem ir saistīti ar dzīvnieku likvidēšanu, vienā gadījumā saglabā kažokādas. Trešais – dzīvnieki netiek nogalināti, bet tas prasa pamatīgu uzraudzību," norāda Oļševskis.
Latvijā ūdeles tiek audzētas piecās novietnēs, un šis ir pirmais saslimšanas gadījums. Kaimiņos Lietuvā Covid-19 konstatēts ūdelēm četrās fermās.
KONTEKSTS
SIA “Baltic Devon Mink” kažokzvēru audzētavā Iecavas novadā deviņām mirušām ūdelēm tika konstatēta Covid-19 infekcija. Saslimšanu kažokzvēru audzētavā PVD konstatēja pastiprinātās laboratoriskās uzraudzības ietvaros un uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu.
Inficēšanās perēkļi ūdeļu fermās iepriekš konstatēti vairākās Eiropas valstīs – Itālijā, Grieķijā, Nīderlandē, Zviedrijā, Polijā, Lietuvā, bet Dānijā pagājušā gada novembrī pēc jaunas vīrusa mutācijas atklāšanas tika likvidēts miljoniem ūdeļu.
Kāpēc tieši ūdeles slimo ar Covid-19, zinātniekiem pagaidām nav pilnībā skaidrs.
Latvijā ir deviņas ūdeļu fermas.