Par Ratinīkas atbrīvošanu no amata nobalsoja astoņi deputāti, viens atturējās, bet pret nebalsoja neviens deputāts.
Ratinīka par lēmumu ir sašutusi. Viņa sacīja, ka līdz šim ne no viena nav saņēmusi nekādus pārmetumus par savu darbu. "Esmu ļoti sarūgtināta, ka pēc ļoti intensīva divu gadu un divu mēnešu darba neesmu pagodināta ar sarunu, e-pastu vai vēstuli no mēra, kurā būtu izteiktas kaut kādas pretenzijas vai risināts kaut kāds jautājums. Lieki teikt, ka mēs ar mēra kungu uz Rīgas domi kandidējām no viena saraksta. Šāda komunikācija nekādā veidā darba uzvaras neveicina," sacīja politiķe.
Iesākumā Ratinīka bija kopīgā frakcijā ar mēru Mārtiņu Staķi, taču vēlāk LA atdalījās un izveidoja atsevišķu frakciju. Sarunas par politisko personāliju iespējamām maiņām virmo jau kopš pēdējām Saeimas vēlēšanām, kad izskanēja arī informācija, ka no Rīgas domes koalīcijas var izstāties Nacionālā apvienība.
Ratinīkas atbrīvošanu rosināja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis ("Par!/Progresīvie" (PP)), kurš norādīja uz problēmām komitejas lēmumu pieņemšanā, akcentējot, ka vairākas būtiskas lietas tika risinātas novēloti un sasteigti.
Staķis norādīja uz vairākām nepilnībām Ratinīkas darbā:
- šogad gada sākumā bija nepieciešams piešķirt naudu kultūras organizācijām; lai to izdarītu, bija nepieciešams mainīt pilsētas saistošos noteikumus, un galu galā kultūras organizācijas šo finansējumu saņēma tikai pavasarī;
- pāreja, ka vecāki var pieteikties pusdienām elektroniski, bija neskaidra;
- joprojām nav skaidrs, kā Rīgā svinēs Jauno gadu.
"Deputāti ir noguruši no šāda darbības stila – mūžīgi pēdējā brīdī pieņemt kaut kādus lēmumus," uzsvēra Staķis.
Jau ziņots, ka sākotnēji Ratinīkas atbrīvošana neizdevās, jo balsojumā nebija kvoruma.
LA ir koalīcijas partnere, pamatojoties uz PP un LA sadarbības līgumu. Rīgas domes 39 politiķu veidotā koalīcija, visdrīzāk, saruks līdz 34, jo frakcijas "Latvijas attīstībai" vadītājs Viesturs Zeps norādījis, ka šādā situācijā turpmākā sadarbība koalīcijā vairs neesot iespējama.
Ja LA izlemtu pamest valdošo koalīciju, tad to turpmāk varētu veidot "Par!/Pogresīvo" frakcija, Latvijas Reģionu apvienības un Nacionālās apvienības frakcija, "Jaunā Vienotība" un "Konservatīvie". LA pametot koalīciju, tajā būs 34 no 60 domes deputātiem.
Politologs un sabiedrisko attiecību aģentūras "Mediju tilts" līdzīpašnieks Filips Rajevskis norādīja, ka saspīlējums brieda jau ilgāku laiku, jo īpaši pēc apturētā Rīgas teritorijas plānojuma. Eksperts gan nedomā, ka tā ir Staķa atriebība partijai LA.
"Situācijai nav nekāda sakara ar Ratinīkas kundzi. (..) Es nedomāju, ka Rīgas dome mainīsies. Es domāju, ka Staķa kunga koalīcija šobrīd ir pietiekoši stabila. Balsu viņiem pietiek. Izskatās, ka "Progresīvie", kas ir lielākais spēks, ir stabili. Es domāju, ka viņiem pagaidām lielām bažām pamata nav," sacīja Rajevskis.
Savukārt izglītības, kultūras un sporta jautājumus Rīgā turpmāk pārraudzīs "Par!/Progresīvo" pārstāve Laima Geikina.