Pilnīgi jauna Rīgas teritorijas plānojuma 2018. - 2030. gadam izstrādei Rīgas dome plānojusi veikt 22 dažādus pētījumus. 14 no tiem jau esot pabeigti, četri ir procesā, bet četri vēl tikai taps. Pētījumu kopējās izmaksas – aptuveni pusmiljons eiro.
Rīgas domes bez atklāta iepirkuma noslēgtais līgums ar Nila Ušakova („Saskaņa”) padomnieka advokāta Jāņa Dzanuškāna biroju paredzēja par 35 000 eiro veikt juridisku pētījumu par teritorijas plānojuma pārvaldību.
Pētījums par “īpašumtiesību aprobežojumiem un tos kompensējošajiem mehānismiem” jau vairākus mēnešus tiekot aktīvi lietots Pilsētvides attīstības pārvaldes darbā, bet iepriekš mājaslapā neesot ievietots, jo tajā analizētie tiesvedību procesi satur konfidenciālu informāciju.
„Tur varbūt bija tāds nedaudz pārpratums. Pētījums bija, bet tas nebija publicēts. (..) Šis ir ļoti specifisks pētījums. Tas satur ļoti daudz sensitīvu un konfidenciālu informāciju. Līdz ar to, lai to publicētu mājaslapā, bija jāatlasa šie dati, un to mēs ļoti operatīvi izdarījām, jo līdz šim neviens nebija par to interesējies,” LTV „Panorāmai” skaidroja Rīgas domes Pilsētvides attīstības pārvaldes vadītāja Ilze Purmale.
Domē apstiprina, ka konkursā par šo pētījumu bijuši vēl divi pretendenti, bet, lai tos nosauktu, vajagot pameklēt. Pētījumam bijušas nepieciešamas specifiskas zināšanas par pašvaldību darbu, turklāt tas bijis jāizstrādā steidzami – divu mēnešu laikā, kas arī sadārdzinājis procesu.
Tāpat šis esot vienīgais juridiskais pētījums, kāds nepieciešams jaunā teritorijas plānojuma izstrādē; šobrīd tas kalpojot kā rokasgrāmata pārvaldes darbā un tāpēc 35 tūkstoši par 100 lapaspušu pētījumu, respektīvi – 350 eiro par lapaspusi – pašvaldības ieskatā ir adekvāta cena.
„Mums ir vēl resursu ietilpīgāki pētījumi, jo pētījumu sadaļa ir dārgākā daļa visā plānošanas procesā. (..) Piemēram par autonovietnēm... Mums ir autonovietņu koncepcija, droši vien esat dzirdējuši, tur ir krietni dārgāks šis pētījums - 98 tūkstoši. Ir dažāda šī diferencācija atkarībā no pētījuma apjoma, sarežģītības pakāpes,” klāstīja Purmale.
Cik personas no Ušakova padomnieka Jāņa Dzanuškāna juridiskā biroja pie pētījuma veikšanas strādājušas, domē nemācēja pateikt. Šobrīd tas ievietots pašvaldības stratēģijas uzraudzības mājaslapā. Tur atrodams arī, ka kopumā dome pērn veikusi septiņus pētījumus, bet 2013.gadā – 92 pētījumus.
Latvijas Radio otrdien vēstīja, ka Rīgas dome bez atklāta iepirkuma dāsnu līgumu izgādājusi mēra Nila Ušakova („Saskaņa”) padomniekam advokātam Jānim Dzanuškānam. Viņa advokātu birojam rudenī bez konkursa tika uzticēts veikt juridisku pētījumu par teritorijas plānojuma pārvaldību. Par divu mēnešu darbu dome Dzanuškānam samaksājusi vairāk nekā 35 tūkstošus eiro, taču Rīgas pašvaldībā pētījumu sākotnēji parādīt nespēja.