Šī diena spilgtās atmiņās palikusi daudziem. Cilvēki to piemin, un arī Barikāžu muzejā otrdien, atzīmējot 21. augusta notikumu, papildināta ekspozīcija. Tagad, te ienākot, cilvēkus sagaidīs digitāls ugunskurs – barikāžu simbols.
Muzeja vadītājs Renārs Zaļais pats bijis barikāžu karstumā un spilgti atceras pirms 27 gadiem notikušo.
“Dzirdēju pa radio lēmumu par Latvijas neatkarības atjaunošanu. Tad bija tāda viegla nopūta, ka viss ir beidzot nostājies savās vietās,” atcerējās Zaļais.
“Es uzskatu, ka 21. augusts mūsu valsts vēsturē ir otra nozīmīgākā diena. Otrā diena pēc Latvijas valsts dibināšanas,” sacīja Zaļais.
Todien viss notika ļoti lielā steigā. Konstitucionālais akts "Par Latvijas Republikas valstisko statusu" tapa dienas laikā, un arī balsošana notika ļoti ātri. “Par” nobalsoja 111 Augstākās Padomes deputāti.
“Konstitucionālā akta pieņemšanas brīdī Doma laukumā bija padomju armijas bruņu transportieri, bija arī cilvēki, bez šaubām. Viņi zināja, ka notiek šis vēsturiskais balsojums. Bet atmosfēra bija ļoti saspringta, jo nevarēja īsti zināt, ko tad darīs šie te bruņu transportieri, arī Vecrīgas ielas bija bloķētas ar tankiem,” stāstīja Latvijas Kara muzeja nodaļas vadītāja Sarmīte Baltiņa.
To, ka valsts apvērsums Maskavā jeb tā sauktais augusta pučs ir izgāzies, tobrīd Latvijā nezināja neviens, arī Doma laukumā esošais padomju karaspēks. Redzot ielās tankus, Augstākā Padome nolēma cilvēkus uz barikādēm neaicināt.
Tomēr vienīgā iespēja paziņot cilvēkiem to, ka Latvijas neatkarība ir pilnīgi atjaunota, bija ar skrejlapu palīdzību, jo OMON tobrīd bija ieņēmis radio un televīziju. Skrejlapas cilvēkus sasniedza.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis valstiskā statusa pieņemšanas 27.gadadienā uzsvēra, ka valsts nekad nebūs pabeigta un katram ik brīdi ir jābūt gatavam iestāties par Latviju un mūsu vērtībām.