Repatriācijas reisā no Lielbritānijas Latvijā atgriezīsies ap 50 cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Pirmdien plkst. 17.30 plānots repatriācijas reiss uz Latviju no Londonas, no Getvikas lidostas. To varēs izmantot cilvēki, kuriem šis lidojums nav atliekams dažādu iemeslu dēļ, tāpēc biļetes uz šo reisu nav pieejamas brīvā tirdzniecībā. 

Šodien notiks plānotais repatriācijas avioreiss no Lielbritānijas
00:00 / 03:58
Lejuplādēt

Latvijas valstspiederīgajiem pēc ierašanās būs jāveic obligāts Covid-19 tests un jāievēro desmit dienu pašizolācija valsts norādītā un apmaksātā viesnīcā, norādīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”).

"Mēs, pirmkārt, vēlamies repatriēt cilvēkus, kuriem ir nopietni juridiski, humāni vai sociāli iemesli. Piemēram, jāierodas Latvijā, jo cilvēkam beidzas juridiskais statuss par uzturēšanos Lielbritānijā “Brexit” dēļ. Tas būs jāpierāda ar dokumentiem. Tāpat šo reisu varēs izmantot cilvēki ar sociālās aprūpes problemātiku un tie, kuri devušies komandējumā. Lēmumu par to, kuri cilvēki tiks iekļauti repatriējamo sarakstā, pieņems attiecīgais konsuls mūsu vēstniecībā saziņā ar Ārlietu ministrijas Konsulāro dienestu."

Pirmdienas reisā uz Latviju priekšroka tika dota nepilngadīgajiem, kuri Lielbritānijā ir palikuši vieni paši, personām bez sociālā nodrošinājuma un tiem, kam juridisku vai humānu apsvērumu dēļ nepieciešama steidzama atgriešanās. 

Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris LTV “Rīta panorāmā” informēja, ka reisu izmantos nedaudz mazāk kā 50 cilvēki. Savukārt interesi par repatriācijas reisu izrādījuši aptuveni 140 cilvēki, bet ne visi atbilda iepriekš noteiktajiem repatriācijas kritērijiem.

Viņš sacīja, ka ministrija pašlaik neredz nepieciešamību organizēt vēl repatriācijas reisus no Lielbritānijas, bet Latvijas valstspiederīgajiem nepieciešamības gadījumā tiks sniegta konsulārā palīdzība.  

Vēl viens repatriācijas reiss no Lielbritānijas gan rīkots otrdien, 29. decembrī, uz Tallinu, un ar to ieradīsies vēl aptuveni 10 Latvijas valstspiederīgie, kurus uz Latviju pēc tam nogadās speciālais transports un arī viņiem būs jāievēro pašizolācija valsts noteiktajā viesnīcā.

Savukārt 28. decembra reisā Rīga–Londona biļetes var iegādāties tikai Lielbritānijas pilsoņi un personas, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Apvienotā Karaliste. Beķeris informēja, ka uz šo reisu uz Londonu iegādātas vairāk nekā 100 biļetes. Šo reisu varēja izmantot tikai Lielbritānijas pilsoņi un pastāvīgie iedzīvotāji.

Reisu no Lielbritānijas vienoti īsteno visas trīs Baltijas valstis, un katras valsts valstspiederīgajiem tajā paredzētas apmēram 50 vietas. Lidojuma izmaksas – 220 eiro – sedz paši pasažieri.

Savukārt desmit dienu uzturēšanos viesnīcā pilnībā apmaksās Latvijas valsts.

Viesnīcu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste pastāstīja, ka repatriācijas reisu pasažieru izmitināšana ir papildu pakalpojums tai programmai, par kuru tika vēstīts iepriekš – ka daļā viesnīcu no janvāra sākuma ar valsts atbalstu varēs dzīvot pašizolācijā esošie. Atšķirība ir faktā, ka pamatprogrammā valsts segs 80% no izmitināšanas izmaksām, bet ne vairāk kā 35 eiro diennaktī, savukārt no Lielbritānijas ielidojušie nakšņos un ēdīs bez maksas, un valsts par to tērēs līdz 45 eiro diennaktī.

Kopumā pašizolācijas pakalpojumus ir gatavas nodrošināt aptuveni 300 naktsmītņu, un pirmās septiņas jau saņēmušas Veselības inspekcijas zaļo gaismu. Līdz ar ro programma var sākt darboties agrāk, nekā iepriekš paredzēts, norādīja Graikste. Turpmāk viesnīcās ievērot pašizolāciju varēs ikviens, kurš konstatēts kā kontaktpersona vai ir ar viegliem Covid-19 simptomiem. Palikšanu viesnīcā līdzfinansēs 80% apmērā.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 nebeidza pieaugt.

Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim. Ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī – jāievēro “2+2”  princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci.

17. decembrī valdība apstiprināja papildu ierobežojumus rīkojumā Covid-19 izplatības mazināšanai, aicinot cilvēkus svētkos ievērot klusuma periodu. Tostarp noteikti papildu ierobežojumi tirdzniecībai. Ierobežoti arī klātienes pakalpojumi, kā arī par vienu nedēļu pagarināts skolēnu Ziemassvētku brīvlaiks. Savukārt 22. decembrī valdības pārstāvji paziņoja, ka Latvija uzsāks valstspiederīgo repatriāciju no Lielbritānijas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti