Piektdien, 27. martā, Rīgas starptautiskajā lidostā ielido pieci repatriācijas reisi – no Londonas, Amsterdamas, Stokholmas un Frankfurtes. Ar tiem Latvijā atgriežas vairāki simti valsts piederīgo.
Pirmdien plānots vēl viens "airBaltic" avioreiss no Frankfurtes, un līdz ar to Covid-19 dēļ veiktais repatriācijas process 30. martā tiks pabeigts.
"Pēc šī datuma mēs neplānojam regulārus atgriešanās reisus. Taču mēs turpinām strādāt ar mūsu ceļotājiem, kuri vēl atrodas sarežģītā situācijā. Viens no veidiem, kā to risināt, būtu kopīgi Eiropas Savienības atgriešanās reisi. Tāpat neizslēdzam, ka nāksies plānot kādu atsevišķu mūsu valsts reisu," teica Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.
Ārlietu ministrija kopš 17. marta pavisam organizējusi 21 repatriācijas avioreisu, ar ko Latvijā atgriezušies 2276 cilvēki. Taču krietni lielāks skaits atgriezās pa citiem ceļiem, tostarp ar prāmjiem no Vācijas un Skandināvijas, kā arī caur kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju.
Līdzšinējais repatriācijas process atklājis dažādas kļūdas un nepilnības. Piemēram, no lidostas “Rīga” daudzi ielidojušie pasažieri mājās devās ar sabiedrisko transportu, tādējādi pakļaujot riskam citus cilvēkus. Lai šādus riskus mazinātu, no šodienas lidostā pieejami specializātie autobusi.
Speciālo autobusu satiksmi nodrošinās uzņēmums “Rīgas satiksme” pēc iekšlietu ministra Sanda Ģirģena ("KPV LV") iniciatīvas. "Galvenā doma bija novērst risku, lai šie cilvēki neapmeklētu tuvākos tirdzniecības centrus un lai, atgriežoties mājās, nelietotu vairākus transportlīdzekļus," teica Ģirģens.
Autobusi kursēs nevis pa iepriekš nospraustu maršrutu, bet gan gluži kā taksometrs nogādās atlidojošos pēc iespējas tuvāk mājām – tiesa, tikai Rīgas robežās. Pasažieriem transportlīdzeklī pieejamas bezmaksas sejas maskas, cimdi un iespēja dezinficēt rokas. Arī par pašu braucienu pasažieriem nav jāmaksā.
Tomēr, kā novēroja “Panorāma”, daudzi ielidotāji speciālajiem autobusiem pagāja garām un izvēlējās doties tālāk ar autobusu, taksometru vai savu privāto auto kopā ar sagaidītājiem. Tiesa – bija novērojami arī vairāki gadījumi, kad cilvēki paši veica visus nepieciešamos piesardzības pasākumus. Mājinieki atveda mašīnu, atkāpās, no attāluma pamāja atlidojušajam tuviniekam un ļāva braukt izolēties. Bučas un apskāvieni divas nedēļas pagaidīs.
"Saorganizēju tā, ka sieva man ar bērniem atveda mašīnu. Pārkāpa otrā mašīnā un aizbrauca pie sievasmātes. Es braukšu uz saviem laukiem un tagad dzīvošu tur divas nedēļas – strādāšu, atpūtīšos," teica repatriants Agris.
Iekšlietu ministrija sola, ka specializētie autobusi lidostā būs pieejami visu ārkārtējās situācijas laiku.