Panorāma

Rezidents: mums jānāk palīgā

Panorāma

ASV apstiprina "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas drošumu

Slimnīcas strādā īpašā režīmā

REPORTĀŽA: Kā strādā lielākajā Covid-19 slimnīcā – Austrumu slimnīcā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Visas Latvijas slimnīcas, kurās ārstē Covid-19 slimniekus, strādā paaugstinātas intensitātes apstākļos. Tajā pašā laikā, tiklīdz stāvoklis ļauj, saslimušo izraksta, lai dotu vietu nākamajam, kurš bez papildu skābekļa elpot vairs nespēj. Kā strādā lielākajā Covid-19 slimnīcā – Austrumu slimnīcā? Ko dara ar Covid-19 slimniekiem, kuriem ir vēl kāda cita neatliekama kaite?

Latvijas Infektoloģijas centrs. Nodaļas virsmāsu Jeļenu Savrasovu var pazīt tikai pēc acīm. Viņa runā nomierinošā balsī un dara visu, lai maksimāli atvieglotu katra saslimušā stāvokli. Virsmāsa saka, ka aizvien biežāk vairāk par skābekli nepieciešami nomierinoši vārdi, jo Covid-19 pacientiem ir bail no skābekļa maskas un tā, kas tiek darīts. 

"Nodaļa ir pilna. Cilvēku daudz, smagā stāvoklī. Ar aparātiem intubēti ir. Cenšamies palīdzēt ar visu, ko varam – gan zāles, gan aprūpe, strādājam, darām visu, kas nepieciešams," stāsta mediķe.

Latvijas Infektoloģijas centrs ir valstī lielākā Covid-19 slimnīca, lai gan arī pārējās pacientu netrūkst.

No 270 ceturtdienas rītā Rīgas Austrumu slimnīcā stacionētajiem Covid-19 pacientiem 86 atrodas Infektoloģijas centrā, 73 ir Gaiļezerā, 49 – Tuberkulozes un plaušu slimību centrā. 

Līdz trešdienai intubēto jeb to, kuri pievienoti pie mākslīgās plaušu ventilācijas, Latvijas Infektoloģijas centrā nebija. Ceturtdien diemžēl divu stāvoklis kļuva tik smags, ka paši elpot viņi vairs nespēj.

Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle stāsta, ka aparātu slimnīcā ir desmit reizes vairāk: "Kas attiecas uz aparātiem, redziet, tad mākslīgā plaušu ventilācija – jo mazāk, jo labāk. Un mums ir aprīkojums; pēc projekta, kas notika vasaras beigās, rudenī, visās nodaļās, kur nebija, ir izveidota skābekļa padeve. Līdz ar to cilvēki elpo tik, cik vajag. Ar deguna kanilītēm vai ar masku, protams, ir ar speciālu aparātu. Bet tā nav intubācija.

Mums ir 20 jauni plaušu aparāti, bet – paldies dievam, ka nevajag. Un lai nevajag!"

Infektoloģijas centrā Covid-19 pacients pavada nedēļu. Ceturtdien, piemēram, izraksta desmit, bet uzņemt var vismaz 20. Tiesa, intensīvajā terapijā palikusi viena brīva gulta. Ja būs divi smagi slimi, otru vedīs uz kādu citu Austrumu slimnīcas reanimāciju. Un, ja vajadzēs, vēl vienu slimnīcas nodaļu esot iespējams pielāgot tieši Covid-19 pacientiem. 

"Vidējais ārstēšanās ilgums ir septiņas dienas. Ja nav nepieciešama intubācija, mēs izmantojam "Remdesivir" un varam atdot ģimenes ārsta uzraudzībā. Slimnīcā nonāk vidēji smagi un smagi, bet 80% kopumā slimo viegli vai bez simptomiem," stāsta Rozentāle.

Taču citas slimības Covid-19 dēļ nav atceltas. Pārdaugavā, pie Stradiņa slimnīcas, ceturtdien  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu aizsargtērpos ir vairāk nekā to, kuri atveduši pacientus bez vīrusa. Uz Stradiņa slimnīcu ved tos Covid-19 pacientus, kuriem ir arī kāda cita smaga saslimšana. Piemēram – infarkts vai insults. Šo slimību ārstēšana prasa laiku, tādēļ Stradiņos izveidotas jau trīs karantīnas nodaļas.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 nebeidza pieaugt.

Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim. Ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī – jāievēro “2+2”  princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti