Cieši pieguļošā maska radījusi dziļu iespiedumu slimnieka degunā. Atmirusi āda, un tieši tur notiek skābekļa noplūde. Aparāts pīkst, pacients sāk uztraukties. "Šī maska notur viņu pie dzīvības. Noņemot to, tas nozīmē, ka mēs pacientu nogalināsim," stāstīja Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) Intensīvās terapijas nodaļas ārsts Ņikita Ivanovs.
"Netīrā zona" ir absolūta realitāte Latvijas Infektoloģijas centrā. Un aiz katrām no šīm durvīm, kuras sedz cieši pieguloša plēve, ir kāds pacients, kura sejai ir cieši piekļauta skābekļa maska. Un viņš cīnās par savu dzīvību.
Plēve vajadzīga, lai noturētu gaisa plūsmu no boksa. Koridors ir "tīrā zona". No šejienes pacientu novēro vai padod zāles. "Netīrajā zonā" ieeja un izeja ir no āra.
"Vasarā, kad bija tas "mierīgais" laiks, mums bija viens, divi pacienti. Un tagad atpakaļ ir uzplūdums. Un tas nozīmē – vai Latvijas Infektoloģijas centru slēgt kā infektoloģijas centru un pārtaisīt atpakaļ par Covid-19 centru," sacīja Ivanovs.
LIC galvenā ārste Baiba Rozentāle atzīmēja: "Mēs varam dienas laikā atbrīvot vēl nodaļu, kurā ir skābeklis un ielikt vēl 40 pacientus. Vēl šobrīd ir brīva nodaļa Tuberkulozes un plaušu slimību centrā. Faktiski divu, divu ar pusi nedēļu laikā visas gultas, kas ir RAKUS šobrīd, būs pilnas."
Prognozes liecina, ka Latvijas slimnīcas pašreizējā režīmā var strādāt vēl divas nedēļas. Tas nozīmē, ka, pieaugot tieši Covid-19 pacientu plūsmai, slimnīcām atkal nāksies pārplānot darbu un samazināt citus pakalpojumus. Šobrīd intensīvajā terapijā pēc elpas cīnās tie, kas varēja būt vakcinēti pret Covid-19.
"Kāpēc viņi to neizdarīja? Tas ir cits jautājums. To mēs neuzdosim, tas nav mūsu mērķis. Mūsu mērķis ir viņus izglābt, atlaist uz nodaļu, lai viņi dotos mājās.
Diemžēl ne visi no šejienes izies. (..) Ja tev ir smags Covid-19, tu neredzi nevienu, izņemot mūs, teiksim tā. Zvani netiek nodrošināti. Vienīgais saziņas līdzeklis ar radiniekiem esam mēs.
Ja viņi jautā kaut ko nodot, tad mēs pasakām. Ja nē, tad nē," teica Ivanovs.
Radinieki bieži lūdz kaut ko pateikt savam tuviniekam, kurš ir smagi slims ar Covid-19. Visbiežāk – ka gaida mājās un mīl.