Rēzeknes novadā jau izveidojusies gandrīz 15 centimetrus bieza sniega kārta. Bērniem ziemas prieki, bet šoferiem – galvassāpes.
Uz Nautrēnu vidusskolu skolēnus piecos reisos ved trīs skolēnu autobusos, vēl daļa brauc sabiedriskajā transportā. Šorīt visi ieradušies laikus, bet pērn piedzīvotas situācijas, kad slidena ceļa dēļ autobuss netiek augšup paugurā.
"Braucam katru dienu: pa dubļiem, pa bezceļiem. Man "tehniskajā" apskatē teica: labi būtu, ja tu brauktu pa ceļiem, nevis pa tīrumiem," pastāstīja skolēnu autobusa šoferis Jānis.
Ar šo autobusu ne tikai skolēnus, bet arī bērnudārzniekus vadā 12 gadus. "Iedeva [naudu] Šveice, tikai latvieši visu sajauca. Vajag ar lieliem riteņiem, lai varu braukt pa sniegu, pa dubļiem, bet šis nav piemērots. Pilsētas autobusu iedeva laukiem. Vajadzētu būt, lai pakāpieni būtu apsildāmi. Redziet, tie visi apsaluši. Bērni, kad kāpj, krīt," pastāstīja šoferis.
Rēzeknes novada domē skaidroja, ka iepriekšējo reizi jaunus autobusus skolēniem iegādājās pirms trīs gadiem. Pirms 12 gadiem palīdzēja Šveice, tagad par tiem jāmaksā pilnībā no sava budžeta. Lai gan skolēnu skaits sarūk, pakalpojumu tur saglabā.
Busiņš, kam skolēni uz mājām jāizvadā no Bērzgales pamatskolas, šopēcpusdien palika pustukšs.
Šoferis Ivars skaidroja, ka brauciens apsnigušo ceļu dēļ ziemā kļūst par 10–15 minūtēm ilgāks: "Mēs jau agri no rīta redzam, vecāki vai arī es pats skatos – ja sniegs vēl snieg un redzam, ka ceļi varbūt nebūs savlaicīgi iztīrīti, tad mēs sazvanāmies."
Kopumā gan, ziemai iestājoties, vecāki nemaina paradumus un atvases uz skolu neved paši, novērojusi Nautrēnu vidusskolas direktore. Ir ģimenes, kurās bērni ziemas mēnešos dzīvo skolas dienesta viesnīcā, jo ceļš uz skolu sniega un sala dēļ kļūst ilgāks un smagāks.
"Ja ir ļoti slidens, mēs stundu sākumu pārceļam uz priekšu, citu laiku, bet tad gan šoferi ziņo. Protams, ja skolēnu autobusi brauc ļoti regulāri, tad sabiedriskais transports – to gan mēs nevaram garantēt. Bieži gadās, ka nav un skolēns zvana – es nebūšu skolā," pastāstīja Nautrēnu vidusskolas direktore Anita Ludborža.
Lauku skolas piemērojas arī citādi – garāka kļūst pagarinātā dienas grupa. Skolotājas ilgāk strādā pēcpusdienās, bet šoferi darba dienu sāk agrāk.