Rēzeknes pašvaldības mājaslapā kopš pirmdienas iedzīvotāji aicināti izteikt viedokli, vai atbalsta pilsētas padomju pieminekļa, kas tautā tiek saukts par "Aļošu", demontāžu, piedāvājot trīs atbilžu variantus – atbalsta, neatbalsta vai arī piemineklis jāpārvieto uz pilsētā esošajiem Miera ielas Brāļu kapiem. Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs ("Saskaņa") aptaujas nepieciešamību skaidroja ar vēlmi panākt kompromisu, pieminekli pārcelt uz kapiem, ne nojaukt. Priekšsēdētājs ir arī pārliecināts par to, ko domā pilsētnieki.
"Neformāli mēs zinām, kāds viedoklis ir rēzekniešiem, bet gribējās formāli iegūt pilsētnieku viedokli, jo tas ir svarīgi. Es saskaros ar cilvēkiem. Mēs vienā pilsētā dzīvojam. Gan sociālajos tīklos tie viedokļi, gan vienkārši runājot ar rēzekniešiem. Viņi to nojaukšanu neatbalsta, lielākā daļa no pilsētniekiem," stāstīja Bartaševičs.
Lai gan aptaujas rezultāti rāda ko citu, līdz otrdienas pēcpusdienai latviešu valodas aptaujā vairāk nekā 3000 jeb 57% atbalsta pieminekļa demontāžu. Variantam "neatbalsta" ir tuvu pie 36% jeb 1880 balsu. Arī anketā, kas ir krieviski, vairākums atbalsta demontāžu. Priekšsēdētājs gan norādīja, ka balsis jāpārbauda.
"Protams, mēs tos datus pārbaudīsim, lai nebūtu dublēšanās, lai nebūtu tādu variantu, ka piedalās ar speciālām programmām, un tur iespējamas arī korekcijas," sacīja Bartaševičs.
Iedzīvotāji aptaujas komentāros pauž gan to, ka piemineklis jānojauc, gan to, ka jāsaglabā. Ir arī komentāri par to, ka aptauja ir bezjēdzīga, jo ir pieņemts likums par pieminekļu demontāžu. Kāds komentāros ironizē, vai būs aptauja arī par citu likuma normu ieviešanu, piemēram, par maksimālā braukšanas ātruma atcelšanu.
Ko par aptauju domā VARAM?
"Man uzreiz jāsaka, ka likumdevējs ir likumu pieņēmis un likums ir jāpilda. Līdz ar to likuma prasības ir jāievēro. Likums arī konkrētā veidā ir pateicis, kāda ir pašvaldības rīcība, proti, objekta demontāža un arī iznīcināšana, ja tiem nav noteiktas vērtības. Tāpēc iedzīvotāju viedoklis, pat ja pašvaldība ir vēlējusies to noskaidrot, nerada juridiskas sekas pašvaldībai vai citām institūcijām lēmuma pieņemšanas procesā. Proti, šajā gadījumā, ja likums ir skaidri minējis, kāda ir turpmākā rīcība ar objektiem, tad sabiedrības viedokļa noskaidrošana šeit nevar mainīt likuma izpildes pienākumu pašvaldībai," komentēja ministrijas valsts sekretāra vietniece Ilze Oša.
Rēzeknes pašvaldība ir apliecinājusi ministrijai, ka likumā noteiktie termiņi par pieminekļu demontāžu tiks izpildīti, proti, ne vēlāk kā līdz 15. novembrim.
"Iepriekš no pašvaldības bijām saņēmuši arī jautājumu par to, vai šis objekts varētu netikt demontēts un iznīcināts, bet pārvietots uz citu vietu. Atbildējām, ka likums šādu pārvietošanu uz citu vietu neparedz. Ir demontāža un iznīcināšana, izņemot gadījumu, kad tā ir kultūrvēsturiska vērtība. Saskaņā ar mūsu rīcībā esošo informāciju, pašvaldība šobrīd sazinās ar citām atbildīgajām institūcijām par to, lai šo vērtību šeit varētu saskatīt un nodot kaut kādu daļu vai kaut kādu fragmentu muzejiem," stāstīja Oša.
Rēzeknes pašvaldības mājaslapā iespēja izteikt savu viedokli par pieminekļa demontāžu būs līdz šai piektdienai. Turklāt Rēzeknes dome slēdz līgumu par vēl vienas aptaujas veikšanu ar kādu aģentūru, tam tērējot, kā apliecina priekšsēdētājs, sešus tūkstošus eiro. Šie rezultāti būšot zināmi septembra beigās. Gan vieni, gan otri rezultāti, kā norāda ministrijā, nemainīs to, ka "Aļošas" piemineklis ir jādemontē.
KONTEKSTS:
Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.
Rīgā, Uzvaras parkā, būvlaukumu tur esošā pieminekļa demontāžai sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.
Savukārt Daugavpils dome jūnija beigās nolēma vērsties Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā VARAM vērtē domes atlaišanu.