Piketā bija pulcējušies aptuveni 150 cilvēki, kuri rokās turēja plakātus ar uzrakstiem, aicinot atbrīvot Golunovu, novēroja LSM.lv. Piketa dalībniekiem bija arī krekliņi un plakāti ar uzrakstu "Es esmu Golunovs" dažādās valodās, tādējādi izrādot solidaritāti ar apcietināto žurnālistu. Tā ir atsauce uz saukli "Es esmu Čārlijs", kas pēc 2015. gada apšaudes franču satīras žurnāla "Cahrlie Hebdo" telpās radās, lai aizstāvētu preses un izteikšanās brīvību.
Reizē uzraksts veidots tā, ka pavēsta ne tikai "Es esmu", bet arī "Mēs esam". Šādus uzrakstus pirmdien varēja redzēt arī uz trīs lielu Krievijas laikrakstu pirmajām lapām, un tas ir kļuvis par šī gadījuma solidaritātes zīmi.
Sanākušie žurnālisti uzsvēra, ka Golunova aizturēšana ir vēršanās pret preses brīvību un šādām akcijām ir liels spēks.
Piemēram, Latvijas Televīzijas žurnāliste Olga Dragiļeva sacīja - tas, ka Golunovs atrodas mājas arestā, nevis cietumā, ir starptautiskās rezonanses iemesls, jo arī Krievijas varai pietuvinātie netic, ka žurnālists ir vainojams lietās, kurās viņu apsūdz.
Žurnālists Juris Kaža uzsver, ka šāds gājiens ar mērķi atbrīvoties no nevēlama pētnieka ir tipisks Krievijai, savukārt Ksenija Koļesņikova, kura kopā ar Latvijas Žurnālistu asociāciju piketu organizēja, uzsver - mediju pārstāvjiem jāparāda, ka vēršanās pret brīvo presi netiks pieļauta.
"Mums šad tad jāatgādina, ka mēs esam vienoti kā žurnālisti un ka mēs aizstāvēsim viens otru, ja mums uzbruks, jo, ja mēs neaizstāvēsim,
ikviens no mums var būt nākamais, jo Krievija nav valsts vakuumā un ļaunprātīga varas izmantošana notiek arī citās valstīs,"
sacīja piketa organizētāja, "rus.delfi.lv" nacionālo ziņu redaktore Ksenija Koļesņikova.
Vairāki no sanākušajiem žurnālistiem arī uzsvēra, cik būtiski ir starptautiskajai sabiedrībai iestāties par žurnālistu brīvību Krievijā.
"Mums, Latvijas pētnieciskajiem žurnālistiem ir svarīgi, lai Krievijā ir cilvēki, kas spēj izstāstīt, kas tur notiek, jo arī Latvijas kapitāls slēpjas Krievijā, Krievijas kapitāls slēpjas Latvijā. Mēs redzam, ka tā paša Ivana Golunova pētījumos ne reizi vien Latvijas vārds ir izskanējis, un mums ir bijusi iespēja kaut ko uzzināt arī no viņa," stāstīja Dragiļeva.
Golunova aizturēšana Krievijā raisījusi negaidīti plašu rezonansi, un pacelt balsi pret valdošo varu iedrošinājušies daudzi. Bet žurnālista kolēģi uzsver, ka arī starptautiskais atbalsts ir ļoti nozīmīgs.
"Esam pateicīgi par tādu cilvēku atbalstu. Pirmkārt, protams, Krievijā, bet arī citur pasaulē. Vakar redzēju Ivana pētnieciskos stāstus par atkritumu biznesu, korupciju, apbedīšanas biznesu pat glancētajos žurnālos, piemēram, "Cosmopolitain". Tas ir neticami, tāpēc liels paldies visiem," sacīja "Meduza" redakcionālā direktore Tatjana Jeršova.
Pats žurnālists tiesā paudis, ka savu aizturēšanu saista ar darbu pie materiāla par apbedīšanas biznesa aizkulisēm Krievijā. Notiesāšanas gadījumā Golunovam draud 10 līdz 20 gadu ilgs cietumsods, tomēr špirmdien tapis zināms, ka uz it kā viņam konfiscētajiem narkotiku iepakojumiem nav atrasti žurnālista pirkstu nospiedumi. Tāpat jau vēstīts, ka lietas izmeklētāji atzinuši – izplatītās fotogrāfijas ar aizliegtām vielām nemaz nav uzņemtas Golunova dzīvoklī.
Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes locekle Arta Ģiga iepriekš, aicinot uz protestu, Latvijas Radio norādīja, ka asociācijas ieskatā
“žurnālistu solidaritāte ir viena no svarīgākajām lietām un gandrīz vai viens no jaudīgākajiem ieročiem, kas ir žurnālistu rokās”.
“Tas, kas ir noticis, arestējot šo žurnālistu, principā var notikt ar jebkuru no mums, jo mediju brīvības telpa, lai cik tas nebūtu bēdīgi, ap mums arvien sašaurinās un sašaurinās. Mēs arī šeit, Latvijā, redzam to, ka dažādi likumi tiek izmantoti kādu iestāžu labā, iestāžu interesēs, nevis sabiedrības labā, un žurnālistu iespējas ar to cīnīties arvien samazinās,” sacīja Ģiga.
KONTEKSTS:
Rīgā bāzētā krievu tīmekļa medija "Meduza" korespondents Ivans Golunovs Krievijā aizturēts 6. jūnijā apsūdzībās par narkotiku glabāšanu un realizēšanu. Maskavas tiesa piespriedusi viņam mājas arestu līdz 7. augustam.
Golunovs tika aizturēts Maskavā, kad devies tikties ar savu informācijas avotu. Golunovs uzstāj, ka divas paciņas ar nezināmu vielu viņam piesviestas. Pēc aizturēšanas žurnālistam ilgstoši netika atļauts tikties ar advokātu, un viņš arī apgalvo, ka ticis piekauts. Ārsti viņam konstatēja smadzeņu satricinājumu, asinsizplūdumus un, iespējams, arī ribu lūzumu.
Golunovs ir viens no labākajiem "Meduzas" pētnieciskajiem žurnālistiem un daudzu izmeklējošu materiālu autors.