Daudzviet Rīgā uz sienām, elektrības kastēm, pat nozāģētu koku celmiem redzam dažādus uzrakstus un zīmējumus, kas parāda, ka mēs atbalstām Ukrainu un esam pret karu. Nesaskaņojot zīmējumus ar pašvaldību vai ēkas īpašnieku, gan var tikt uzsākts administratīvais vai kriminālprocess.
Sporta ielā Rīgas pašvaldība deva zaļo gaismu, lai ielu mākslinieki pauž savu atbalstu Ukrainai.
"Šis ir tāds, es pat teiktu precedents par to, ka pašvaldība bija šoreiz tālredzīgāka un varbūt ar šīs sienas izveidi novērsa ļoti daudz nesankcionētas darbības pilsētvidē, jo šeit ir 38 dažādi autori. Protams ne visi, bet ceturtdaļa daļa no viņiem jebkurā gadījumā būtu kaut ko izdarījusi," komentēja ielu mākslinieks Dainis Rudens.
"Mēs redzētu pilsētvidē daudz asākus komentārus, es domāju, ka tie būtu krietni necenzētāki un tie būtu krietni kliedzošāki, kas daļēji šai situācijai būtu pilnībā atbilstoši un tā tālāk, bet tai pat laikā varbūt kādu tas var aizskart," turpināja Rudens.
Vērienīgākais nesankcionētais ielu mākslinieku darbs izveidots Brīvības un Tallinas ielu krustojumā.
"Tas notika ļoti ātri, jo sākās šī okupācija Ukrainā, un tas bija dažu dienu jautājums, kad parādījās šis grafiti zīmējums. Puiši, kuri to veidoja, arī ļoti mobili samontēja video un to arī palaida, kas izgāja ar milzīgu ātrumu ārā sabiedrībā, sociālajos tīklos. Es teiktu, ka no tādiem nesaskaņotajiem tas ir tāds lielākais un apjomīgākais darbs, ko es esmu manījis," pastāstīja Rudens.
Viņš norādīja, ka atbalsta pagrīdes kultūru, ja nesaskaņoti darbi ir kvalitatīvi.
Apjomīgs, bet saskaņots darbs skatāms Čiekurkalna 1.līnijā. Rudens norādīja, ka šādus lielus darbus nevar izveidot, nesaskaņojot, citādi ir jārēķinās ar krimināllietu vai jācer, ka šīs ēkas fasādes īpašnieks būs labvēlīgs un nebūs pretenziju. "Un tādēļ pilsētvidē var redzēt, ka tādi lielāki darbi vai kvalitatīvāki darbi lielākoties visi ir saskaņoti un šādi mazi darbi vai īsdarbi ir daudz visapkārt - maziņi, ļoti ātri, ļoti veikli izpildīti un cilvēki ir pazuduši," skaidroja Rudens.
Tai pat laikā netrūkst arī vienkāršu uzrakstu gan uz fasādēm, gan logiem, ko par mākslu būtu pagrūti nosaukt. Ko Rudens par tādiem saka?
"Skumji, skumji tādā ziņā, ka jebkurai ēkai ir īpašnieks vai apsaimniekotājs un tā tālāk. Protams, cilvēks savu viedokli pauž, un labāk šādus uzrakstus redz uz kaut kā pavisam degradēta, vai mazliet nomalēs, bet pilsētas centrā tas neraisa man tās labākās emocijas. Es vairāk teiktu nē ['šādiem darbiem], jo, ja tādu būs pavisam daudz un pilsētvidē, tad tā pilsētvide paliks netīra un nebūs pievilcīga mūsu ārtelpa," sacīja ielu mākslinieks.
Kā norādīja Rīgas pašvaldības policijā, pēdējā laikā tiek saņemti ziņojumi, par uzrakstiem, kas atbalsta Putina režīma iebrukumu Ukrainā, piemēram, uz sienas uzķēpājot burtu “Z”.
"Protams, katru no šiem gadījumiem mēs vērtējam un sūtām arī Valsts policijā tālāk kriminālprocesa uzsākšanai. Atsevišķos gadījumos, tur varētu runāt arī par administratīvā procesa uzsākšanu, bet lielākoties šajos gadījumos būs uzsākams kriminālprocess, jo jebkuras ēkas sienas apķēpāšana ir mantas tīša bojāšana. Papildus te vēl varētu domāt par Valsts drošības dienesta kompetenci, tieši par šī vēstījuma saturu. Tāpēc mēs arī sadarbojamies ar Valsts drošības dienestu un arī viņiem šo informāciju sniedzam," informēja pašvaldības policijā.
"Kas ir interesanti par šiem "Z" burtiem vai atbalstošiem komentāriem, tur var ļoti labi redzēt, ka to dara cilvēki, kas nenodarbojas ne ar grafiti, ne ar ielu mākslu," komentēja Rudens.
Viņš norādīja, ka spēj arī iedomāties situāciju, kur ielu mākslinieku savus darbus rada pa virsu karu atbalstošiem simboliem, tādā veidā attīrot pilsētvidi no karu atbalstošiem uzrakstiem.
Rudens norādīja - ir svarīgi nodot kādas vietas ielu māksliniekiem, kur viņu izpausmes regulāri mainītos līdzi tam, kas notiek sabiedrībā. Tas būtu arī filtrs, kas noņem slodzi no māju sienām un sētām.