4. studija

Kāpēc Rīgas mikrorajonus ieskauj lielgabarīta atkritumu kalni?

4. studija

Ceturtā studija

Kādos apstākļos dzīvo cilvēki, kuriem īri apmaksā Sociālais dienests?

Rīgā bezpajumtniekiem par istabas īri prasa neadekvāti augstu maksu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Kopmītņu tipa mājā, kura atrodas Rīgā, Iļģuciemā, kāds uzņēmējs izīrējis dzīvokļus bezpajumtniekiem un cilvēkiem ar dažādu atkarību problēmām, nosakot neadekvāti augstu īres maksu – 150 līdz 250 eiro mēnesī – par istabu ar daļējām ērtībām. Tā kā šīm personām nav stabilu ienākumu, viņiem īres jautājumu palīdz risināt Sociālais dienests.

Namā Stūres ielā daļa mājokļu pieder valstij, daļa – juridiskām personām, kā arī privātpersonām. Internetā lasāms, ka šī piecstāvu māja bijusi paredzēta kā mazģimeņu projekts. Varētu pat teikt, ka informācija daļēji atbilst patiesībai, jo namā tik tiešām liela daļa ļaužu arī dzīvo kā ģimene, pateicoties kopīgām interesēm – alkoholam, narkotikām, zādzībām. Cilvēkus, kurus savā īres namā nevēlētos redzēt neviens privātīpašnieks, šeit sagaida labprāt – ar visiem kukaiņiem un sliktajiem ieradumiem. 

Uzņēmējam Vjačeslavam Girgeļam mājā pieder vairāki desmiti dzīvokļu, kurus viņš izīrē. Termins "dzīvoklis" šajā gadījumā lasāms tikai līgumā, patiesībā tās ir istabas, kurās vienīgās ērtības ir tur ievietotās izlietnes un tualetes pods. Arī centralizētas apkures šajā namā nav.

2017. gadā pret šo uzņēmēju Valsts policijā tika ierosināts kriminālprocess par divu dzīvokļu izkrāpšanu citā namā. Toreiz medijos tika minēts, ka cietušais apmānīts tiktāl, ka bijis spiests īrēt pats savu mājokli un maksāt bargu īres naudu. Arī situācija Stūres ielā šķiet vairāk kā aizdomīga. Cilvēki, kurus ikdienā rasts saukt par bezpajumtniekiem, tiek izmitināti istabās. Par tām tiek prasīta augsta īres maksa, kuru daļēji sedz Rīgas Sociālais dienests.

Papētot Rīgas mājokļu īres tirgu, redzams, ka kādu mājokli Vecrīgā patlaban iespējams noīrēt par 300 eiro. Savukārt trīsistabu dzīvokli Čaka ielā izīrē, prasot 260 eiro mēnesī, neieskaitot komunālos maksājumus. Tā kā miteklis ir remontējams, saimnieks pusgadu īrniekiem piedāvā 50 procentu atlaidi. Tikmēr nama apsaimniekotāja pārstāvis Jevgeņijs apstiprināja, ka par istabu Stūres ielā 2 jāmaksā no 150 līdz 250 eiro.

Nekustamā īpašuma aģentūras SIA "Big Bang Realty" valdes priekšsēdētājs Oskars Zariņš paskaidroja, ka šādas istabas reālā cena varētu būt viens eiro kvadrātmetrā.

"Tad nākamais īrnieks ņemtu un viņu remontētu. Tad attiecīgi, ja viņš zina, ka ir, pieņemsim 25 eiro mēnesī, tad viņš ņem savu naudu, krāso sienas, maina santehniku, grīdas, griestus. Viņš iegulda naudu, jo maksā mazu īres maksu, bet šajā gadījumā viņš maksā 250 eiro par briesmīgā stāvoklī esošu istabu," norādīja Zariņš.

Ekonomikas ministrijā skaidroja, ka ne iepriekšējā regulējumā, ne arī jaunajā Dzīvojamo telpu īres likumā nav noteikts īres maksājuma maksimālais apmērs. Īpašnieks ir tiesīgs noteikt sev vēlamo īres maksu par savu īpašumu. Protams, pretī jābūt kādam, kas piekrīt par šādu maksu to īrēt. Acīmredzot Stūres ielā 2 tādi cilvēki ir. Rīgas domes Sociālais dienests mājokļa pabalstu maksā 46 īres istabu iedzīvotājiem. Kopējo summu gan dienests neatklāja, vien faktu, ka pabalsts svārstoties no 17 līdz 224 eiro par mājokli mēnesī.

Kaut gan nekustamo īpašumu eksperts, balstoties uz ilggadēju pieredzi, norādīja, ka istabas īpašnieks par mitekli Stūres ielas gadījumā drīkstētu prasīt vienu eiro kvadrātmetrā, Rīgas Labklājības departamenta Iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice uzsvēra: "Valstī ir noteikts mājokļa pabalsts, ir noteikta kvadratūra, par kuru arī tiek maksāts. Tātad, tie ir 8 eiro par vienu kvadrātmetru. Tātad, ja dzīvoklis ir 18 kvadrātmetri, tie ir 144 eiro."

Tas nozīmē, ka Sociālais dienests maksā, iespējams, astoņas reizes lielāku summu. Brice paskaidroja, ka pašlaik, Covid-19 laikā, Sociālais dienests nebrauc skatīties, kādā stāvoklī ir mājoklis; pirms tam esot braukuši. Taču Sociālajam dienestam neesot tiesību noteikt saimniekam, ka summa neatbilst realitātei.

"Mēs neesam vērtētāji," piebilda Brice.

"Šajā gadījumā ir redzams, ka tas ir biznesa projekts. Kāds ir piesēdis pie galda un izdomājis, kā no Rīgas domes iegūt ievērojamas naudas summas. Attiecīgi, par šo istabu prasot 250 eiro, kur reālā cena būtu kādi 25 eiro, tad šo visu starpību šis biznesmenis patur sev," pauda Zariņš.

Rīgas domē atzina, ka šis nams jau ilgus gadus ir Sociālā dienesta rūpe; ļaudis esot pat aicināti meklēt citu dzīvesvietu ar atbilstošākiem sadzīves apstākļiem, tomēr bez rezultātiem. Tiekot arī stingri uzraudzīts, lai šo namu kā dzīvesvietu neizvēlētos ģimenes ar bērniem. Tomēr rīdzinieku naudas izšķērdēšana šeit netiek saskatīta – noteiktam kontingentam pienākas mājokļa pabalsts, un viss. Tikmēr uz neaizsargātākās sabiedrības daļas rēķina, iespējams, kāds atradis veidu, kā lieliski nopelnīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti