Oktobra sākumā vairāki simti adrešu tika nomainītas Imantā, Kleistos un Iļģuciemā, taču kopā šogad Pārdaugavā adreses nomainītas jau vairāk nekā 1200 ēkām. Tuvākajā laikā adreses mainīs arī Beberbeķos, Mūkupurvā un Pleskodālē. Adreses jāmaina, jo vēsturiski tās veidojušās haotiski, stāsta Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.
„Vēsturiskās apbūves rezultātā vairākām ielām ir mainījusies konfigurācija, piemēram, un ielas ir pārdalītas bieži vien - iela iet pa vienu kvartālu, viss it kā ir, bet ir atsevišķas adreses no konkrētas ielas, kas pilnīgi kaut kur citur ir. Bieži vien pat vairāku kilometru attālumā,” stāsta Vircavs.
Par adrešu maiņu būvvalde informē iedzīvotājus ar izlīmētiem paziņojumiem un publikācijām medijos. Cilvēkiem, kuru adreses ir nomainītas, pārsvarā par to nav jāziņo valsts iestādēm. To paveiks Valsts zemes dienests. Tomēr izņēmums ir Uzņēmumu reģistrs. Par uzņēmuma adreses maiņu reģistram ir jāraksta iesniegums. Šajā gadījumā, kad adresi nomainījusi pašvaldība, adreses maiņa reģistrā ir bez maksas.
Vēl cilvēkiem ir nepieciešams pēc adrešu maiņas nomainīt ēkas adreses plāksnīti, norāda Vircavs:
„Ja cilvēks ir ēkas īpašnieks, tad mēs gribētu aicināt cilvēku negaidīt to pēdējo termiņu, kas ir trīs mēneši, bet pēc iespējas ātrāk nomainīt plāksnīti. Tātad privātam īpašniekam ir jādodas tuvākajā direkcijā, kur šo plāksnīti izgatavos un iedos viņam, un viņš to piestiprinās pie savas ēkas tajā vietā, kā to paredz noteikumi.”
Preses izdevumus abonenti automātiski saņems jaunajā adresē, pastāstīja Latvijas Pasta pārstāve Gundega Vārpa. Arī ja vēstule ir sūtīta uz adresi, kura vairs neeksistē, pasts to pārsūtīs uz jauno adresi. Tomēr, ja adrešu maiņā ir izmainīti tikai māju numuri, tad sūtījumi pienāks vecajā adresē. Tādēļ pasts aicina sūtītājus pārliecināties, ka uz vēstules ir uzrakstīta īstā adrese.
Savukārt banku klientiem ir pienākums par savas kontaktinformācijas maiņu paziņot savai bankai. Bet cilvēkiem, kuriem adrese nomainīta īpašumam, kas ir piesaistīts hipotekārā kredīta līgumam, par to speciāli banka nav jāinformē, saka „Swedbank” pārstāvis Normunds Dūce:
„Uz to brīdi, ja viņam, šim klientam, nav jāveic nekādas izmaiņas hipotekārā kredīta līgumā, nekādas papildus darbības nav jāveic, jo, kā zināms, nekustamo īpašumu identificē ne tikai adrese, bet arī kadastra numurs un zemes grāmatas nodalījums, tā kā identificēt savu ķīlu mēs spēsim arī pēc tūlītējas adreses nomaiņas.”
Savukārt „Latvenergo” pārstāvis Andris Siksnis uzsver, ka kompānija pati seko līdzi jaunākajai informācijai no Valsts zemes dienesta par adrešu izmaiņām un ņem tās vērā klientu rēķinu izsūtīšanā. Pašiem klientiem šajā sakarā nekas nav jādara.