Līdzīgi kā liela daļa rīdzinieku, kas rūpīgi lasījuši līgumus ar AS "Tīrīga", arī "Rīgas apkaimju alianse", kas apvieno 14 Rīgas apkaimju biedrības, secina – rīdziniekiem maksājumu apjoms par atkritumiem palielināsies. Tāpat piespiedu kārtā nāksies maksāt par biežāku atkritumu izvešanu, pat, ja ģimene atkritumus šķiro un kompostē, saražojot pavisam niecīgu atkritumu apjomu. Tāpēc alianse aicina – kamēr KP vērtē strīdīgo situāciju, rīdziniekiem nevajadzētu steigties arī līguma slēgšanu.
"Sauciet, kā gribat, tas ir monopols, ja gribam vēl rupjāk, tas ir kartelis. Ir divi uzņēmumi, kas ir apvienojušies vienā un sniegs pakalpojumu visā Rīgā.
Iepriekš rīdziniekiem bija iespēja izvēlēties. Iepriekš rīdziniekiem bija iespēja izvēlēties starp četriem pakalpojumu sniedzējiem, šobrīd ir viens," teica "Rīgas apkaimju alianses" valdes loceklis Kaspars Spunde.
Ar pilnīgi pretēju aicinājumu iedzīvotājiem klajā nāk Rīgas domes Mājokļu un vides departaments.
"Attiecībā uz līgumiem – tiešām viennozīmīgi. Kamēr Konkurences padome nav pieņēmusi pagaidu noregulējumu un apturējusi līgumu, pilnīgi noteikti iedzīvotājus aicinām slēgt līgumus," teica Rīgas domes Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe.
Līdzīgi kā "Rīgas apkaimju alianse" jauno atkritumu apsaimniekošanas līgumu trešdien domes sēdē kritizēja arī opozīcijas deputāti. Viņi aicināja pārējos domniekus atlikt atkritumu jautājuma skatīšanu trešdienas domes sēdē un nepieņemt steigā jaunus saistošos noteikumus par atkritumu apsaimniekošanas kārtību. Opozīcija ieteica nogaidīt, kamēr KP sagatavo savu priekšlikumu situācijas noregulēšanai.
"Mēs uzskatām, ka, pieņemot šādus saistošos noteikumus, mēs vēl vairāk apgrūtināsim rīdziniekiem saprast, ko šeit darīt," norādīja Rīgas domes deputāts Dainis Locis (Nacionālā apvienība).
Rīgas domes deputāts Viesturs Zeps ("Latvijas attīstībai") atzīmēja: "Šobrīd vajag pārdomāt visu procedūru, paskatīties, kā to risināt rīdzinieku labā." Arī Rīgas domes deputāts Vilnis Ķirsis ("Vienotība") aicināja nesteigties ar šī jautājuma skatīšanu: "Ja mēs šodien pieņemsim šos noteikumus, iestāsies pilnīgs haoss."
Par opozīcijas deputātu priekšlikumu atlikt jautājuma skatīšanu trešdienas domes sēdē balsoja 22 Rīgas domes deputāti, pret to bija 28, bet divi deputāti balsojumā atturējās.
Tiesa, pozīcijas pieņemtajam lēmumam skatīt atkritumu jautājumu bija īss mūžs. Uzreiz pēc pusdienu pārtraukuma Rīgas mērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") nāca klajā ar paziņojumu, ka pozīcijas domas strauji mainījušās pēc saņemtās vēstules no Mājokļu un vides departamenta. Rīgas mērs izlēmis, ka esošajā situācijā nav vērts lieki diskutēt, jo departaments saņēmis apstiprinājumu no KP, ka padome apzinās situācijas steidzamību un cer divu nedēļu laikā pieņemt pagaidu noregulējumu.
Kas notiks ar galvaspilsētas atkritumu apsaimniekošanu, sākot no septembra vidus, pašlaik ir liela mīkla ne vien rīdziniekiem, bet arī juristiem un pat Rīgas mēram.
"Man priekš sevis vajadzētu saprast, tāpēc, ka es pats nesaprotu. Man viena puse stāsta, ka ir tā, otra tā. Mums vajadzētu būt kaut kādam variantam, kas notiek, ja tiešām cilvēki neparaksta līgumu," sacīja Burovs.
Viņš norādīja, ka tuvākajās dienās sasaukšot operatīvo sanāksmi, lai izstrādātu gan rīcības plānu "A", gan "B", lai – neatkarīgi no noregulējuma, kādu ieteiks KP, – Rīgas domei būtu skaidrs, kā galvaspilsētā organizēt atkritumu apsaimniekošanas kārtību.
KONTEKSTS:
Līdz šim rīdzinieku atkritumus apsaimniekoja četras dažādas kompānijas par dažādiem tarifiem. Taču Rīgas dome lēmusi uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai “Tīrīga”. Taču konstatēts, ka jaunais piedāvājums ir vismaz par 40% dārgāks. Uzņēmējs skaidro, ka jaunas mašīnas un šķirošanas vietas prasa milzīgus ieguldījumus.
KP līdz šim vairākkārt ir norādījusi, ka tik lielā tirgū kā Rīga monopols uz 20 gadiem var lielā mērā iznīcināt konkurenci, tādējādi cenu politiku diktēs viens uzņēmējs. Tāpēc jūlijā KP ierosināja pārkāpuma lietu par dominējoša stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un vēlas iesaldēt līguma pārslēgšanas procesu ar pagaidu noregulējumu. Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija secināja, ka Rīgas domes iecere noslēgt jaunu līgumu par atkritumu apsaimniekošanu uz 20 gadiem nav pretrunā ar normatīvajiem aktiem.
Rīgas dome iepriekš norādīja, ka rīdziniekiem līgumi par atkritumu apsaimniekošanu jāpārslēdz līdz šā gada 15. septembrim. Taču vairāku Rīgas apkaimju iedzīvotāji, būdami nemierā ar pakalpojuma sadārdzinājumu un radīto monopola situāciju, neslēdz līgumus ar "Tīrīga".