Panorāma

Spekulācijas ap "AstraZeneca" turpinās

Panorāma

Nedēļas beigās varētu sākt vakcinēt pedagogus

Kā uzlabot gaisa kvalitāti Rīgā?

Rīgā top ceturtā programma, kā uzlabot gaisa kvalitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Iespējams, ka nupat aizvadītais marta mēnesis Rīgā būs bijis sliktākais gaisa kvalitātes ziņā, salīdzinot ar šo laiku iepriekšējos gados. Tādu prognozi izsaka pētnieki, vērtējot Rīgas gaisa piesārņojumu ar putekļiem. Kā uzlabot Rīgas gaisu? Līdz šim nesekmīgas izrādījušās jau trīs galvaspilsētas pašvaldībā izstrādātās programmas. Tagad domē top ceturtā.

Piesārņots gaiss nogalina 14 reižu vairāk cilvēku, nekā autoavārijas – tāds ir Pasaules Veselības organizācijas secinājums par Latviju. Gaisa kvalitāte mums ir sliktāka nekā Skandināvijā, tomēr esam labākā situācijā nekā Centrāleiropā. Un, raugoties uz to, kā citviet pasaulē, –  Rīgā vēl gaiss ir salīdzinoši labs. Tā atzina speciālisti. Marta dati gan neesot iepriecinoši.

"Pirmie mēnešu rezultāti ir diezgan tradicionāli putekļu pārsnieguma skaita ziņā. Bet martā tas ir bijis augstāks nekā citus marta mēnešus. Tāpēc ka ir ietekmējusi laika apstākļu situācija.

Bija inversija diezgan ilgi pie mums, kas neļāva piesārņojumam izvēdināties no pilsētas. Un to mēs redzam monitoringa datos. Protams, tas viss vēl ir operatīvā līmenī. Uzkrātos datus vajag apkopot un pārskatīt, un izanalizēt attiecībā uz dabisko piesārņojumu ietekmi un ceļu kaisīšanas materiāliem," teica Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Monitoringa daļas vadītāja Iveta Indriksone.

Trīs galvenie gaisa piesārņojuma avoti, ko min speciālisti, – vietējā apkure, it īpaši malkas apkure, transportlīdzekļu izplūdes gāzes un ielu kaisīšanā izmantotās smiltis un sāls. Uzlabojumi īsti nav jūtami, atzina vides uzraugi.

"Līdz šim gaisa piesārņojuma samazināšanai Rīgā ir veikta virkne pasākumu, tomēr to realizēšana līdz šim nav sniegusi vēlamo rezultātu. Dažādu iemeslu dēļ ne visi iepriekšējā rīcības plānā paredzētie pasākumi tika realizēti," atzina Rīgas domes Vides uzraudzības nodaļas galvenā speciāliste Evita Vītola.

"Iepriekšējos piecos gados iepriekšējai programmai pietrūka tā, ka ir konkrēti atbildīgie par  plānu īstenošanu," uzskata Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis ("Par!/Progresīvie")

Rīgas domes amatpersonas skaidro, ka jaunā programma taps līdz augustam, jo vispirms grib aprēķināt izmaksas, izvērtēt ieguvumus un pieņemt lēmumus, kas balstīti datos.

"Mēs jau tagad zinām pēc tiem pirmajiem secinājumiem, ka piesārņojuma staciju mērīšanas tīkls ir krietni par plānu Rīgā un, visticamāk, tam būs nepieciešami kādi papildinājumi, lai mums tiešām ir kvalitatīvi tie dati, uz kuru pamata mēs pieņem lēmumus par miljonu eiro tēriņiem, jo gaisa piesārņojuma pasākumi nav ļoti lēti," sacīja pašvaldības deputāts.

Plānots, ka K. Valdemāra ielā un Kronvalda bulvārī tuvāko triju mēnešu  laikā vajadzētu būt uzstādītām jaunām un pilnveidotām gaisa kvalitātes mērījumu iekārtām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti