Dienas ziņas

Stiprā vēja dēļ Ventspilī prāmis ietriecies ostas piestātnē

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ukraiņu bērniem trūkst vietu izglītības iestādēs

Rīgā un Pierīgā mēģina risināt vietu trūkumu Ukrainas bēgļu bērniem izglītības iestādēs 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Pašlaik Latvijā reģistrēti vairāk nekā 4000 nepilngadīgo bērnu no Ukrainas. Par izaicinājumu galvaspilsētai un tuvākajai apkārtnei kļūst jautājums – vai visiem pietiks vietas izglītības iestādēs? Sagaidot vēl lielāku bēgļu pieplūdumu un bērnu skaitam palielinoties, jāmeklē jauni risinājumi, kā Ukrainas bērnus un pusaudžus iekļaut un integrēt valsts izglītības iestādēs.

Mazais Konstantīns un vēl pāris bērni dārziņā Saulkalnē, Salaspilī, ir iejutušies, lai arī sākums pašām audzinātājām bija izaicinājumu pilns.

"Bērns bija nobijies un nobažījies. Viņš ir stāstījis citiem bērniem, ka viņš ir atbraucis no citas valsts, ka tur ir briesmas, ka viņš ir bēdzis un sēdējis pagrabā.

Tāds ir tas viņa stāsts. Bet pārsvarā viņi priecājās par saulīti un par pavasari," pastāstīja pirmsskolas izglītības iestādes “Saulkalne” skolotāja Andra Ozoliņa.

Caur sarunām un rotaļām mazuļi ātri adaptējas un gatavi komunicēt pat latviešu valodā, bet audzinātājas iestarpina pa vārdam ukrainiski.

"Audzinātājām pat ir tulkotāji. Viņi paskatās arī ukraiņu valodā tulkojumu un sniedz bērnam atgriezenisko saiti," pastāstīja iestādes "Saulkalne" vadītāja Inga Ģēģere.

Līdzīga situācija arī citviet Latvijas dārziņos, kur uzņemti ukraiņu bērni. Latvijā ir reģistrēti gandrīz 500 bērni no Ukrainas līdz divu gadu vecumam un vairāk nekā 4000 bērnu vecumā no 2 līdz 18 gadiem. Lielai daļai no viņiem būs jāatrod vietas gan bērnudārzos, gan skolās. Tas pamazām kļūst par problēmu Rīgā un Pierīgā, jo trūkst vietu.

"Tie risinājumi ir ļoti dažādi. Skatās, kur var pielikt pa kādam bērniņam klāt.

Faktiski šobrīd tiek meklēti risinājumi, lai apmierinātu visu bērnu vajadzības," komentēja Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure.

Primāri jāatrod vietas piecgadniekiem un sešgadniekiem, kuriem ir obligātā pirmsskolas sagatavošanās. Jaunākie stāsies rindā, tāpat kā pārējie Latvijas bērni. Turklāt ukraiņu mammām ir vienkāršoti nosacījumi, lai sniegtu bērnam uzraudzības jeb auklītes pakalpojumu, par to saņemot algu. 

"Sāksim ar to, ka mēs visus bērniņus uzņemsim rindā. Esam apzinājuši arī tos bērnus, kuriem ar 1. septembri būs pieci gadi. Tādi būs divi. Tiem vieta arī droši vien pirmsskolas izglītības iestādē atradīsies. Pārējām piedāvāsim šo uzraudzības pakalpojumu. Un, ja būs mammas, kuras visas atrod darbu, tad – privātās izglītības iestādes," stāstīja Salaspils novada domes Izglītības daļas vadītāja Inga Elksne.

Skolas vecuma bērniem pagaidām risinājumi rasti. Salaspils pamatskolā, piemēram, mācās 11 bērni. Daļa atbraukušo apmeklē mazākumtautību skolas, kā arī Ukraiņu vidusskolu, vēl kāda daļa mācās attālināti, ko nodrošina pedagogi no Ukrainas. Taču būtiski, ka visos līmeņos tiek domāts arī par psihoemocionālā atbalsta sniegšanu šiem bērniem.

KONTEKSTS:

Krievijas iebrukums Ukrainā turpinās kopš 24. februāra. Sarunas līdz šim nav devušas rezultātu, un 12. martā Francijas prezidenta administrācijā paziņoja – pašlaik izskatās, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins neizrāda nekādu vēlēšanos izbeigt karu Ukrainā.

Krievijas rīcība izpelnījusies asu nosodījumu no demokrātiskās pasaules. Rietumvalstis noteikušas sankcijas gan pret Krieviju, gan pret Baltkrieviju, kas atbalsta Kremļa lēmumu uzbrukt Ukrainai. Tikmēr arvien vairāk ārvalstu uzņēmumi boikotē Krieviju un aptur savu darbību šajā valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti