Noteiktā ārkārtējā situācija faktiski deva laiku Rīgas pašvaldībai nodrošināt atkritumu apsaimniekošanas procesu atbilstoši likuma normām, tā vietā Rīgas pašvaldība izvēlējās citas prioritātes, sacīja ministrs.
Tā bija “sākotnēji, manuprāt, tas tikai mans vērtējums, juridiski bezcerīga cīņa par pagaidu noregulējuma atcelšanu, Rīgas pašvaldībai bija arī savas politiskas rūpes - šajā laikā bija jānomaina koalīcija un dažādi citi apstākļi, kas viņus ietekmēja", klāstīja ministrs.
“Tas tikai liecina par to, ka situācijā, kad ir pieņemts faktiski ekstrēms lēmums no valdības un Saeimas viedokļa noteikt ārkārtējo situāciju,
Rīgas pašvaldība prioritizē pilnīgi citus pasākumus, piemēram, to, kas būs kapitāldaļas turētājas “Rīgas centrāltirgū” vai kas būs valdes loceklis Zooloģiskajā dārzā,” secināja ministrs.
Savukārt Rīgas mērs Oļegs Burovs no “Gods kalpot Rīgai” uzsvēra, ka atkritumu apsaimniekošanā pašvaldība pārkāpumus nav pieļāvusi.
“Mēs veicām sarunu procedūru ar visiem operatoriem, un operatori piekrita izvest atkritumus, sākot no 12. decembra, visi viņi piekrita to darīt, un nav bažas par to, ka klienti viņiem nemaksā. Tāpēc šobrīd pateikt, ka mēs bijām krīzes priekšā vai tas ir pārkāpums...
Es neredzu atkārtotu pārkāpumu, es neredzu pārkāpumu vispār,” sacīja Burovs.
KONTEKSTS:
Par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu kļuva atkritumu sāga, kura sākās, kad Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Padome lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet valdība akceptēja par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā, kuru decembrī pagarināja vēlreiz – līdz marta vidum.
Dome arī apstiprināja jaunus saistošos noteikumus, taču VARAM tos nesaskaņoja. Savukārt jaunu iepirkumu par atkritumu apsaimniekošanu dome izsludināja tikai novembra beigās.
Decembrī VARAM secināja, ka dome ilgstoši netiek galā ar saviem pienākumiem atkritumu apsaimniekošanas jomā, tāpēc ir pamats pašvaldības atlaišanai.
Saeima sākusi izskatīt valdības priekšlikumu atlaist Rīgas domi. Paredzēts, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas notiks pēc diviem mēnešiem no dienas, kad stāsies spēkā likums par pašvaldības atlaišanu. Visticamāk, vēlēšanas rīkos martā, un to izmaksas lēstas ap 1,5 miljonu eiro.