Vienoties par nākamās domes koalīciju izdevies samērā ātri – pēc trīs šonedēļ notikušām partiju savstarpējām sarunām. Plānots, ka jaunajam mēram Mārtiņam Staķim būs trīs vicemēri – Vilnis Ķirsis (JV), Linda Ozola (JKP) un Edvards Smiltēns (NA/LRA), kurš, pavadot pusi pilnvaru termiņa amatā, mainīsies ar Eināru Cilinski (NA/LRA), ziņo Latvijas Televīzija (LTV).
- Lielākā domes frakcija AP/P tiks pie Finanšu un administrācijas lietu komitejas, kuru vadīs Staķis. Izglītības, kultūras un sporta komiteju varētu vadīt Iveta Ratinīka, Sociālo jautājumu komiteju Viesturs Kleinbergs un Mājokļu un vides komiteju Edmunds Cepurītis.
- Vicemērs Ķirsis būs atbildīgs par satiksmes infrastruktūras jautājumiem. Plānots, ka JV vadīs domes Pilsētas attīstības komiteju un Satiksmes un transporta lietu komiteju, un šos amatus varētu uzticēt Kārlim Šadurskim un Olafam Pulkam.
- NA/LRA bez vicemēra, kurš atbildēs par Lielrīgas stratēģijas īstenošanu, būs arī Pilsētas īpašumu komitejas vadība, kuru plānots uzticēt Dainim Locim.
- JKP saraksta līdere Ozola līdztekus vicemēres amatam ieņems Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas vadītājas amatu un atbildēs par tiesiskuma jautājumiem.
Staķis atzīmēja, ka stabila koalīcija, kas var nostrādāt visus četrus gadus, ir "uzstādījums nr.1".
Ķirsis atzīmēja, ka transports, infrastruktūra un attīstība Rīgai tuvākajos gados būs vislielākais izaicinājums.
Ozola pēc sarunām norādīja, ka JKP prioritāte ir tiesiskums un partijas pārstāvji ir apmierināti ar sarunu iznākumu.
"Mēs no savas puses apņemamies rīkoties apņēmīgi un sūtīt vēstījumu, ka nesaimnieciskuma laikmets Rīgā ir beidzies."
Nākamajā Rīgas domes koalīcijā būs 39 no 60 deputātiem. Ja nebūs nekādu juridisku šķēršļu, jaunievēlētās domes pirmā sēde varētu notikt 18. septembrī.
Politologi: Trīs vicemēri – tas jau bija gaidāms
Lielu pārsteigumu nav – tā norāda politologi, komentējot vienošanos par jauno Rīgas domes koalīciju.
“Es ļoti ceru, ka šie četri cilvēki – trīs vicemēri un mērs – spēs koordinēt savu partiju pārstāvjus komitejās. Tie, kas ir bez komitejām, spēs koordinēt komiteju vadītāju savstarpējo sadarbību, nevis sadrumstalošanos, ka katrai partijai sava mazā karaļvalsts un karaļvalsts ietvaros katrs darās, kā viņam ienāk prātā.
Vicemēriem būtu jāstrādā kā koordinētājiem un komandas saliedētājiem, nevis šķēlējiem.
Ļoti jaudīgu, spēcīgu portfeli ir saņēmusi “Jaunā Vienotība''. Es domāju, ka šis būs ļoti nopietns pārbaudījums. Tas, ko nevaru saprast, ar ko šie vicemēri nodarbosies. Pagaidām grūti novērtēt, vai rīdzinieki ieguvuši lielāku saskaņu koalīcijā, vai apgrūtinātu lēmumu pieņemšanu,” sacīja politologs Filips Rajevskis.
“Kopumā sadalījums ir loģisks, ņemot vērā partiju skaitu, tā, lai kādai no šīm partijām nerastos pārmērīga vēlme to nākamo koalīciju šūpot. Protams, ir daži pārsteiguma momenti. Galīgi nav skaidrs, kāpēc trīs. Bet Nacionālās apvienības amatu ieņem Smiltēns, nevis Cilinskis, kas bija mēra amata kandidāts. Bet pieņemu, kas ir dažādu ambīciju apjoms un izpratne, kā šī koalīcija varētu strādāt labāk," sacīja domnīcas “Providus” vadošā pētniece Iveta Kažoka.
KONTEKSTS:
Provizoriskie Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rezultāti liecina, ka vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja AP/P, bet domē iekļuva 7 no 15 sarakstiem.
Diskusijās pēc vēlēšanām četri spēki – AP/P, ''Jaunā Vienotība'', JKP un NA/LRA – konceptuāli pauda vēlmi sadarboties un veidot koalīciju, mēra amatam virzot Staķi. Savukārt līdzšinējie ilggadējie Rīgas saimnieki – “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai”, kā arī domē līdz šim nepārstāvētā Latvijas Krievu savienība pauda gatavību strādāt opozīcijā.