ĪSUMĀ:
- Policija veica kratīšanu RNP un firmas “Liftu alianse” birojos.
- Izmeklēšana notiek par krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā un arī naudas atmazgāšanu.
- Divas personas ir aizturētas.
- Pēc kratīšanas aizturēts “Liftu alianse” īpašnieks Igors Babkins, ar kura firmu RNP ir 8,3 miljonu eiro līgums.
- Policija iespējamās pēdas meklē arī ārzemēs.
- Uz bažām par liftu apkalpošanas līgumu Burovs norādīja jau pērn un tikās ar KNAB vadītāju.
Aizdomas par krāpšanu
Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) darbinieki “Rīgas namu pārvaldnieka” birojā Čaka ielā ieradās ceturtdienas, 30. janvāra, vakarā, bet pameta to piektdienas, 31.janvāra, rītā. Kratīšana “Rīgas namu pārvaldniekā” notika, klāt esot arī uzņēmuma valdes locekļiem.
“Vizīte noslēgusies šorīt pulksten 7.20. Procesuālo darbību laikā tika izņemti dokumenti, kas netraucēs “Rīgas namu pārvaldnieka” darbībai. Tie ir saistīti ar pakalpojumiem, kurus nodrošina “Rīgas namu pārvaldnieks”. Plašākas informācijas mums nav. Vairāk šajā gadījumā varētu pastāstīt procesa virzītājs – Valsts policija,” sacīja uzņēmuma pārstāvis Krists Leiškalns.
Sākotnēji nerunīga bija arī Valsts policija, vien atklājot, ka tās Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) darbinieki veikuši procesuālas darbības Rīgā un Rīgas reģionā.
Vēlāk ENAP priekšnieks Pēteris Bauska apstiprināja, ka ceturtdien veiktas procesuālās darbības – kratīšanas, pierādījumu izņemšana.
Aizturētas divas personas, atklāja ENAP priekšnieks.
“Rīgas namu pārvaldnieka” darbinieki aizturēti nav.
Bauska pastāstīja, ka kriminālprocess sākts par krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā un arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. To, iespējams, veikuši vairāki uzņēmumi saistībā ar pakalpojumu sniegšanu “Rīgas namu pārvaldniekam”. “Runa šeit ir par pailgu laika periodu. Darījumi vērtēti vairāku miljonu eiro apmērā,” pastāstīja Bauska.
Ekonomikas policija arī vērtēs “Rīgas namu pārvaldnieka” amatpersonu un darbinieku iespējamo saistību ar šo lietu. “Pētāmais apjoms un izņemto lietisko pierādījumu kopums ir ļoti liels,” pastāstīja likumsargs.
Šajā lietā policija arī strādās ar ārzemju partneriem: “Meklējam iespējamās pēdas ārzemēs.”
Taujāts par iespējamās piesavināšanās kopējo summu, Bauksa sacīja: “Mums jāizpēta vairāki darījumi. Tie ir vairāki miljoni."
Aizdomas par liftu iepirkumu
Ekonomikas policijas priekšnieks apliecināja, ka kratīšanas veiktas arī uzņēmuma "Liftu alianse" telpās. LTV rīcībā esošā informācija liecina, ka šajā lietā aizturēts firmas “Liftu alianse” īpašnieks Igors Babkins.
Liftu apkalpošanas darījums par skandālu izvērtās pērn, kad "Rīgas namu pārvaldnieks" konkurentu apšaubītā procedūrā lēma vairāk nekā astoņu miljonu eiro līgumu uzticēt šai firmai ar dažiem darbiniekiem. Šo apjomīgo līgumu ar “Rīgas namu pārvaldnieku” noslēdza pēc tam, kad iepirkums par liftu apkopi beidzās bez rezultāta konkursa augsto prasību dēļ. Nosacījumiem neatbilda arī “Liftu alianse”, taču uzņēmums tiesības labot liftus ieguva sarunu procedūrā.
Tā laika “Rīgas namu pārvaldnieka” valdes priekšsēdētājs Aivars Gontarevs savu saistību ar kādām nelikumībām noliedz: “Visi iepirkumi uzņēmumā bija veidoti tā, ka par katru iepirkumu ir atbildīga iepirkumu komisija. Jāskatās, kas konkrēti, pamatojumi. Un, ja tur kāds kaut ko aiz muguras ir darījis, būšu priecīgs zināt, ka vainīgie ir atrasti un sodīti. Es varu apgalvot, ka es personīgi nekādā veidā neesmu bijis iesaistīts, neesmu saņēmis nekāda veida labumus no šī pasākuma [līguma par liftu apkopi]. Neesmu [saukts uz policiju], man nav nekāda sakara ar šo pasākumu.”
Bijušais RNP vadītājs uzskata, ka “Liftu alianse” tiesības labot liftus ieguva godīgā ceļā. Tomēr Iepirkumu uzraudzības birojs norāda, ka sarunu procedūrā konstatēts administratīvais pārkāpums, jo “Liftu Alianses” apgrozījums neatbilda nolikuma prasībām.
Gontarevs arī stāsta, ka šobrīd starp grupējumiem notiekot cīņa par ienesīgo liftu apkopes līgumu, un policija šajā cīņā tiekot izmantota: “Nebrīnīšos, ka viss šis ir tāpēc, lai kādus līgumus izbeigtu, lai pēc tam būtu iepirkums, un iepirkumā būtu prognozējams Rezultāts, kas nonāks ekonomisko grupējumu rokās.”
Gontareva priekšgājējs uzņēmuma vadītāja amatā bija Ivo Lecis, kurš vairākus gadus bijis arī “Rīgas namu pārvaldnieka” valdē. Ar viņu gan Latvijas Radio sazināties neizdevās.
Tikmēr “Rīgas namu pārvaldnieka” darbinieki aizturēti nav. Uzņēmuma darbu izmeklēšana neietekmējot, un
pagaidām sadarbība turpinās arī ar “Liftu aliansi”.
"Pēc būtības tam vajadzētu tā būt. Ja būs kādas izmaiņas, varēsim par to runāt, bet uz šo brīdi man nav tādas informācijas, ka šajā līgumā būtu notikušas kādas izmaiņas," sacīja RNP pārstāvis Leiškalns.
Vairāki pārmetumi jau iepriekš
Savukārt Rīgas mērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") jau gada nogalē pauda aizdomas par korupcijas riskiem domes uzņēmumā, tādēļ aicināja talkā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB).
“Tikko man uz galda vēstule no “Schindler” par to, ka viņi zaudē konkursā. Profesionāla kompānija, pasaules mēroga [kompānija] zaudē konkursu par liftu apkalpošanu firmai, kas ir nesen izveidota. Un visiem rodas jautājumi, kāpēc tā, kāpēc par milzīgu summu liftu apkalpo absolūti neliela, nesen izveidota firma. Un tādu jautājumu ir vairāk un vairāk. Varu pieļaut – ja atnāk audits vai Valsts kontrole, tagad mēs varam sagaidīt daudzas jaunas, mums nepatīkamas lietas, bet tam es esmu gatavs. Man notiek tikšanās ar KNAB priekšnieku Straumes kungu. Es arī viņam teicu par to, ka esmu gatavs runāt par “Rīgas namu pārvaldnieku”," pērn sacīja Burovs.
Tagad par policijas aktivitātēm Burovs nav pārsteigts: “Tas norāda uz to, ka mans lēmums par valdes atstādināšanu pilnā sastāvā decembrī bija absolūti pareizs. Pašreizējā valde dara visu, lai pārtrauktu tādas aizdomīgas darbības.
Es pats domāju – nevar izslēgt, ka tas nav pēdējais gadījums, kad tiesībsargājošās institūcijas nāk uz “Rīgas namu pārvaldnieku”.”
Burovs atbildību par iespējamām nelikumībām “Rīgas namu pārvaldniekā” noliedz, jo uzņēmuma kapitāldaļu turētāji ilgstoši bijuši “Saskaņas” pārstāvji.
"Rīgas namu pārvaldnieka" gada apgrozījums ir ap 60 miljoniem eiro. Tā vārds vienmēr bijis apvīts ar dažādiem skandāliem. Piemēram, Valsts kontrole jau pirms vairākiem gadiem cēla trauksmi, ka dzīvokļu īpašnieki apmaksā uzņēmuma izšķērdību, nolaidību un pat nelikumīgas darbības. Kompānija gadā apgroza aptuveni 60 miljonus eiro.
Pēdējā gada laikā uzņēmums visvairāk kritizēts par risku pazaudēt sešus miljonus eiro savu klientu naudas maksātnespējīgajā “PNB bankā”, jo kontos glabātā nauda nebija pienācīgi sadalīta pa klientiem, kā dēļ atgūt varētu tikai valsts garantētos simt tūkstošus eiro. Šis fakts un daudzās iedzīvotāju sūdzības bija iemesli, kādēļ Burovs pērn novembrī lēma atlaist “Rīgas namu pārvaldnieka” valdes priekšsēdētāju Aivaru Gontarevu un pārējo valdi.