Pēc Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pašreiz rīcībā esošās informācijas pozitīvas Covid-19 analīzes konstatētas vairāk nekā 20 pedagogiem, līdz ar to ir pieņemts lēmums visai skolai noteikt attālinātas mācības, informēja Rīgas dome.
Departaments vērš uzmanību uz to, ka skolām savā ikdienas darbā jāievēro SPKC ieteikumi izglītības iestādēm.
“Aicinu visus Rīgas pašvaldības skolu vadītājus rūpīgi izvērtēt skolas pedagogu pulcēšanās nepieciešamību klātienē, izvēloties alternatīvus variantus – sanāksmes vai citas kopīgas aktivitātes organizēt attālināti, izmantojot citus saziņas līdzekļus. Būsim atbildīgi par savu un līdzcilvēku drošību un veselību”, norāda Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Māris Krastiņš.
Rīgas vadība gan norāda, ka ar citu skolu slēgšanu pagaidām nesteigsies, bet rosinās mācīties B modelī jeb daļēji attālināti.
Tomēr Rīgas domes Izglītības komitejas priekšsēdētāja Iveta Ratinīka no “Attīstībai/Par!”/“Progresīvo” saraksta uzsvēra, ka par citu skolu slēgšanu pagaidām netiek domāts. Prioritāte ir mācības nodrošināt klātienē, bet straujā slimības izplatība likusi izšķirties par tā saukto B modeli, kad mācību darbs daļēji notiek attālināti.
Natālijas Draudziņas vidusskolas direktors Pēteris Ševčenko Latvijas Radio atzina, ka pāreju uz attālinātu modeli organizēja jau brīdī, kad bērni ieradās skolā: “Testa negatīvie rezultāti ienāca jau vakar vakarā. Tie, kas nācās šorīt, bija pozitīvie. Un tad, protams, sākās ļoti intensīvs darbs, jo skola pāriet uz attālināto mācību modeli. Es kā iespējamā kontaktpersona šodien biju mājās un visu to organizēju no mājām. Bija grūti tāpēc, ka bērni tajā brīdī ieradās skolā. Mēs uzreiz apzinājām vecākus un bērnus nosūtījām mājās. Datus par bērniem mēs nosūtām uz SPKC. Un ģimenes ārsti sazinās ar visām ģimenēm, kur klases aiziet karantīnā. Ja klase ir karantīnā, tad jaunāko klašu [skolēnu] vecākiem, protams, ir iespēja slimības lapu ņemt un pieskatīt viņus mājās. Tuvojas brīvlaiks, tā kā mēs iegūstam vēl papildu nedēļu, lai atgrieztos atpakaļ uz strīpas.”
Kāda Natālijas Daudziņas vidusskolas skolēna māte Juta Latvijas Radio stāstīja, ka vecākos aizdomas par slimības izplatību izglītības iestādē radušās jau nedēļas sākumā, kad it kā saaukstēšanās dēļ skolotāji sākuši strādāt no mājām. Savukārt pēc oficiālajiem testa rezultātiem piektdienas rītā vecāku apziņošana notikusi haotiski.
SPKC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs piektdien, 9. oktobrī, preses konferencē atzina, ka pēdējās dienās centrs intensīvi strādā ar diviem perēkļiem skolās – vienā gadījumā skolotāji piedalījušies ekskursijā, braucot autobusā, un ekskursijas laikā un pēc tam slimība strauji izplatījās. Ir veikti 42 testi, no tiem vismaz 20 bija pozitīvi.
Savukārt otrā gadījumā inficējās bērni un skolas personāls, turklāt inficētie bērni piedalījušies interešu izglītības pulciņos un sporta pasākumos, un jau ir zināmi sekundāri inficēšanās gadījumi pulciņa dalībniekiem, kas apmeklē citu skolu un arī inficēšanās gadījumi sporta komandā.
Tas ir viens negatīvs piemērs, kad inficēts bērns turpināja apmeklēt izglītības iestādi, tādā veidā palīdzot slimībai izplatīties.
Arī darba vietās Covid-19 izplatās ātri. Pēc siekalu testu veikšanas zivju pārstrādes uzņēmumā “Līcis-93” vismaz 30 no 90 darbiniekiem ir saslimuši ar šo vīrusu.
Perevoščikovs atkārtoti uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēki ar slimības simptomiem neapmeklētu darba vietas un izglītības iestādes, piebilstot, ka arī skolām jādomā par infekcijas izplatības ierobežošanu.
Viņš arī aicināja darba devējus domāt par masku lietošanu un maksimāli pielietot attālināto darbu.
SPKC epidemiologs atklāja, Covid-19 skarto izglītības iestāžu skaits ar katru dienu pieaug.
Līdztekus Rīgas N.Draudziņas skolai slimība atklāta arī Krāslavas Varavīksnes vidusskolā. Covid-19 vairāk vai mazāk skāris vismaz 51 izglītības iestādi Latvijā.
Darba vietās Covid-19 līdz šim samērā plaši izplatījies četros uzņēmumos – nupat zivju pārstrādes uzņēmumā "Līcis-93", metālapstrādes uzņēmumā Olainē, kā arī iepriekš uzņēmumā "Kuldīgas tekstils", gaļas pārstrādes uzņēmumā "Forevers". Covid-19 izplatās, jo cilvēki ilgstoši uzturās slēgtās telpās un neievēro distanci, piebildaPerevoščikovs.
KONTEKSTS
Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.
Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus.
Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas, izņēmumi ir 13 gadus nesasnieguši bērni un personas ar veselības problēmām. Valdība aicina arī visus iespēju robežās strādāt attālināti.