Rīgas praida gājienā sestdien piedalījušies apmēram 5000 cilvēku, neskaitot vienkārši interesentus, liecina Valsts policijas aplēses. Kā norāda policijā, gājiens noslēdzies mierīgi, tomēr viena persona aizturēta par gājiena traucēšanu un policistu likumīgo prasību nepildīšanu.
Vērmanes dārzā, kas gājējiem šodien ir slēgts, Latvijas Radio uzrunātie praida dalībnieki gājienā devās priecīgā noskaņojumā, bet vērotāju un garāmgājēju viedoklis atšķīrās.
Aptuveni stundu pirms gājiena sākuma ap Vērmanes dārzu izvietojusies policistu rinda. Gatavībā ir arī speciālo uzdevumu bataljona karavīri. Apkārtējās ielas satiksmei ir slēgtas. Vērmanes dārza apmeklētājiem pārbauda lielākās somas un organizatori patur tiesības aizdomīgas personas neielaist.
Vairums sapulcējušies gados jauni cilvēki. Arī ģimenes ar bērniem, kā arī ārvalstu viesi. Galvenā motivācija piedalīties – atbalsts viendzimuma pāriem un to tiesībām būt oficiāli atzītiem.
Starp dalībniekiem ir arī pārstāvji no Ukrainas, jo šogad gājienam dots nosaukums – par Brīvību. Arī Ukrainā nav civilo savienību regulējuma.
"Mums ir vajadzīgs lielāks atbalsts Ukrainai, jāpievērš lielāka uzmanība situācijai Ukrainā. Esam ļoti lepni un priecīgi būt šeit Rīgas praidā un iet gājienā kopā ar mūsu atbalstītājiem, kopā soļot Ukrainas sabiedrības atbalstam un mieram pasaulē," saka aktīviste Lenija Emsone no Ukrainas.
Gājiens ilgst aptuveni pusotru stundu, virzoties pa Elizabetes, Brīvības, Bruņinieku un Tērbatas ielu. Visu laiku stingrā policistu uzraudzībā. Skatītāju šoreiz nav īpaši daudz.
Gājienam bija arī pretinieki, kuri savu nostāju pauda, stāvot ielu malās ar plakātiem, uz kuriem bija tādi uzraksti kā „Saki nē LGBT” un „No LGBT Brīva zona”. Lai apslāpētu aktīvistu saucienus un mūziku, protestētāji atskaņoja sirēnas. Viņu vidū bija arī vairāki zināmi politiķi.
Dažādo attieksmi pret praidu varēja novērot arī ārpus teritorijas, kur notika gājiens. Tā, piemēram, Brīvības laukumā kāds kungs bija novietojis vairākus plakātus, aicinot apturēt pedofiliju un saglabāt tradicionālās ģimenes. Savukārt tādas administrācijas ēkas, kā Vācijas vēstniecība un Rīgas dome praidu atbalstīja, izkarinot praida karogu uz sava balkona vai no loga.
Tradicionāli praida nedēļas gaidītākais notikums – gājiens – šogad norisinājās, solidarizējoties ar Ukrainu un tās LGBTQ kopienu. Vienlaikus šis "Riga Pride" norisinās laikā, kad Saeima pēc ilgām debatēm nav spējusi pieņemt Civilās savienības likumu, kas arī viendzimuma pāriem varētu sniegt vismaz minimālu juridisko un sociālo aizsardzību.
“Šodien aizvadītais gājiens vēlreiz apliecina, ka sabiedrība ir gatava pārmaiņām un politiķiem vairs nav atrunu nepieņemt likumus, kas nodrošinātu LGBTQ cilvēkiem vienlīdzīgas tiesības. Ir izaugusi jauna paaudze, kas uztver LGBTQ tiesības kā pašas par sevi saprotamas, un tie ir jaunie vēlētāji, uzņēmumu klienti un nodokļu maksātāji. Ir prieks, ka arvien vairāk uzņēmumu to redz, ko pierāda rekordlielais uzņēmumu skaits, kas šogad piedalījās gājienā,” skaidro "Riga Pride" līdzpriekšsēdētāja Kristīne Garina.
Pēc gājiena Vērmanes dārzā norisinās noslēguma koncerts "Kopā par brīvību!", bet vakarā gaidāms noslēdzošais praida pasākums – noslēguma ballīte Totaldobžē. Policija turpina darbu, uzraugot sabiedrisko kārtību un drošību Vērmanes dārza apkārtnē. Policija neatklāj precīzu darbinieku skaitu, kas sestdien piedalījušies kārtības uzturēšanā.