Paziņojumā teikts, ka 50 dienas pēc apcietināšanas ne uzņēmējam Martinsonam, ne viņa advokātiem joprojām nav skaidrs, kas tieši ir uzņēmējam inkriminētais pārkāpums un kādēļ viņš būtu jāpatur apcietinājumā. "Kriminālprocesa virzītājs joprojām nav skaidrojis, kā Martinsons būtu varējis atbalstīt kukuļdošanu amatpersonai, ja tā arī nav nosaukts vārdā, kura amatpersona šo kukuli būtu saņēmusi."
Vilemsons norāda, ka Martinsons pilnībā noraida jebkādus pārkāpumus vai nelikumīgas darbības. "Iespēju robežās iepazīstoties ar lietas materiāliem, varu teikt, ka tā ir baltiem diegiem šūta – nav skaidrs mana klienta nodarījums, nav skaidrs, kā šis šķietamais pārkāpums ir veikts un kurš būtu guvis labumu no tā," pauž Vilemsons.
Viņš norāda, ka ECT savos lēmumos norādījusi, ka apsūdzības uzturētājam jāinformē apcietinātais vai viņa pārstāvis par apsūdzības puses argumentiem vai viedokli, lai tiem būtu iespēja atbildēt uz šiem argumentiem. Tāpat aizstāvībai jābūt garantētai pieejai lietas materiāliem, uz kuriem apsūdzības uzturētājs balsta savus argumentus. Tas, pēc Vilemsona teiktā, joprojām neesot noticis, "liekot domā vai nu par to, ka faktiski nekādu lietas materiālu nav, vai arī par ļoti nopietnu pārkāpumu".
KONTEKSTS:
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) novembrī sācis kriminālprocesu saistībā ar pašvaldības uzņēmuma "Rīga satiksme" iepirkumiem. KNAB izmeklēšana saistīta ar Polijas un Čehijas uzņēmumu vienošanos ar Rīgas domes un pašvaldības transporta uzņēmuma pārstāvjiem par kukuļu nodošanu un personu piesaistīšanu naudas atmazgāšanai. Lietā figurē trīs iepirkumi un noslēgtie līgumi - par tramvaju, trolejbusu un autobusu piegādi. Saistībā ar šo lietu aizturētas sešas personas Latvijā un vēl divas Polijā.
Tiesa apmierināja sešus KNAB lūgumus, apcietinot tā dēvētājā "Rīgas satiksmes" korupcijas lietā aizturētos. Tiesas namu, saslēgti roku dzelžos, atstāja uzņēmējs Māris Martinsons, uzņēmumā "Rīgas satiksme" par iepirkumiem atbildīgais Igors Volkinšteins, "Škoda Transportation" komercdirektors Vladislavs Kozāks, viņa sadarbības uzņēmuma vadītājs un partijas "Gods kalpot Rīgai" biedrs Aleksandrs Krjačeks, kā arī "Rīgas satiksmes" bijušais vadītājs Leons Bemhens. Apcietinājums piemērots arī uzņēmējam Edgaram Teterovskim, kurš uz tiesu veselības problēmu dēļ netika atvests. Visbargākais drošības līdzeklis netika piemērots tikai vienai lietā aizturētajai personai. Neoficiāla informācija liecina, ka tā ir uzņēmēja Elīna Kokina.
Drošības līdzeklis apcietinājums pēc KNAB lūguma vēl pirms Ziemassvētkiem tika atcelts tikai vienam šajā lietā aizturētajam – uzņēmējam Aleksandram Krjačekam. Pārējiem pieciem lietā aizturētajiem, tostarp Martinsonam tas ir saglabāts spēkā. Apelācijas instances spriedumu pārsūdzēt nevar, taču tiesa var pārskatīt drošības līdzekli pēc diviem mēnešiem. Apcietinājumu var atcelt arī KNAB.
Raidījums "Nekā personīga" ziņoja, ka par katru Rīgai piegādāto trolejbusu, autobusu un tramvaju kukuļos maksāts vidēji 5%-7%. Trīs iepirkumu summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro. Tātad kukuļos varētu būt samaksāti 13 līdz 20 miljoni eiro.