Precizējums
Ik mēnesi invaliditātes statusu pagarināt vēlas aptuveni 5500 cilvēku, nevis 1500, kā minēts iepriekš.
Ik mēnesi invaliditātes statusu pagarināt vēlas aptuveni 5500 cilvēku. Pandēmijas laikā termiņus pagarināja automātiski, bet tagad pienākušas arī automātiski pagarināto termiņu beigas. Līdz ar to iesniegumu ir vairāk nekā ierasti. Šomēnes paredzams, ka 5500 iesniegumu vietā būs saņemti 6600. Iepriekšējos mēnešos iesniegumu skaits arī nav bijis zemāks par 6 tūkstošiem.
"Iepriekšējos gados iesniegumu skaits, pieprasījums vienā mēnesī aug, vienā krīt. Un ir vērojams tas iesniegumu skaita kritums, kas ļauj komisijai darbu normalizēt," skaidroja Labklājības ministrijas (LM) valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa.
Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija nespēj lēmumus pieņemt noteiktajā viena mēneša laikā. Un cilvēki, kas dokumentus iesnieguši laikus, var palikt bez invaliditātes pensijām un citiem atbalstiem, kamēr komisija nav pieņēmusi lēmumu.
Pirms mēneša LTV vēstīja par vīrieti, kurš bija nonācis tieši šādā situācijā un komisijas pārslodzes dēļ nesaņēma invaliditātes pensiju. Viņš vērsās Tiesībsarga birojā, un tad komisija viņa iesniegumu izskatīja ārpus kārtas. Pēc LTV sižeta tā darījuši vairāki cilvēki.
"Kad tas kungs vērsās gan pie mums, gan pie jums, būtībā viņa iesniegums tika izvilkts no kaudzes. Tas ir tas individuālais izvērtējums. Bet pasakiet, kurš no cilvēkiem, kas iesniedzis, gribētu būt kaudzes apakšā! Visi jau vēlas, lai viņi ir tie, kurus laikā izskata. Tas savā ziņā ir pretimnākoši, bet būsim godīgi, tas nav īsti cieņpilni," norādīja Tiesībsarga biroja Komunikācijas nodaļas vadītāja Ruta Siliņa.
Saprotot, ka iesniegumu mazāk nekļūst, ārstu komisija beidzot ziņojusi ministrijai, ka tomēr galā netiek. Labklājības ministrija vēlas atjaunot automātisku termiņu pagarināšanu – līdzīgi, kā tas bija pandēmijas laikā. Bet to nevar izdarīt, jo arvien parlaments nav sācis darbu pie likumprojektiem.
"Mēs šobrīd nevaram veikt grozījumus likumā. Mēs gaidām. Tiklīdz būs iespējams darbs parlamentā, mēs sniegsim iekšā likumprojektu kā grozījumus," sacīja Celmiņa no LM.
Šobrīd ārstu komisija strādā virsstundas un daļu iesniegumu sūta uz reģioniem ar mazāku noslodzi.
Izveidotas arī prioritāras grupas, kuru iesniegumus izskata vispirms, piemēram, bērnu invaliditātes pagarināšanas un darba nespējas iesniegumus. Pārējiem ministrija devusi "zaļo gaismu" ārstu komisijai pašai, bez izmaiņām likumā piešķirt automātisku termiņu pagarināšanu.
"Komisija pēc savas iniciatīvas pieņems lēmumu par iepriekš noteiktās invaliditātes termiņa pagarināšanu uz laiku, līdz tiks pieņemts un izskatīts šis saņemtais iesniegums. Parastā kārtā mēs to nedarītu, bet šobrīd mēs sniegsim atbalstošu viedokli komisijai, ka
viņi var pēc savas iniciatīvas iepriekš pieņemto lēmumu un invaliditātes termiņu pagarināt," atklāja Celmiņa.
Tas ir tikai īstermiņa risinājums. Ministrija cer, ka drīz parlaments sāks darbu pie likumdošanas un varēs izskatīt šo jautājumu. Ja iesniegumu skaits turpinās augt, ministrija vērtēšot iespējas palielināt ārstu komisijā strādājošo skaitu.