120 robežsargiem un drošības spēkiem no piecām Baltijas jūras baseina valstīm šajās mācībās galvenais uzdevums bija cīņa pret nelegālo imigrāciju. Atklātā jūrā jāatklāj aizdomīgs kuģis, uz kura arī tika atrasti 15 imigranti. Viegli tas nenācās, jo imigranti pamanījās nomest no kuģa laivu un ar to aizbēgt. Pēc pakaļdzīšanās bēgļus notvēra. Otrs uzdevums - evakuēt cilvēkus no kuģa, uz kura bija izcēlies ugunsgrēks.
"Visas šīs operācijas tika veiksmīgi izdarītas, un tas ļoti priecē, jo sadarbība ir izveidojusies Baltijas jūras reģionā ļoti laba," sacīja Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldes priekšnieks Olevs Zutis.
Gatis, kurš iejutās imigranta lomā, atzina: “Tā īstenībā bija grūti saprast, kas notiek, bet viscaur riņķī bija kuģi un un glābēji, un aizturēja, jā". "Būtībā visi tiek sākumā uzskatīti kā noziedznieki, un tas arī normāli, es domāju, jo neviens jau nezina, ar kādu mērķi mēs ienākam iekšā svešā pilsētā, svešā valstī," sacīja Venēra, kura arī mācībās tēloja imigranti.
Latvijas robežsargi ir pieredzējuši šādas situācijas reālā dzīvē. Kopš Grieķijā sākās bēgļu krīze, arī latviešu robežsargi regulāri palīdz nelegālas imigrācijas apkarošanā uz Eiropas Savienības ārējās jūras robežas Vidusjūrā.
"Iepriekšējos gadus vidēji šajās misijās piedalās viens līdz diviem kuteriem, kā arī mobilais videonovērošanas komplekss, kā rezultātā šī pieredze , kura ir iegūta, ir ļoti laba, un šīs mācības arī tika veidotas un pietuvinātas mērķiem, kādi ir Vidusjūrā," teica Zutis.
Latvijas jūras robežas sargātājiem līdz šim nav bijuši gadījumi, kad mūsu reģionā būtu atklāti mēģinājumi iebraukt valstī nelegāli.
"Šeit, Baltijas jūrā, protams, nelegālās imigrācijas nav. Dažādi gadījumi uz jūras ir vienmēr, jo arī Valsts robežsardzes kuģi piedalās meklēšanas un glābšans operācijās, ja tas ir nepieciešams. Mēs palīdzam cilvēkiem jūrā, kuri nokļuvuši nelaimē," sacīja Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldes priekšnieks.
Kā atklāt imigrantus, kuri ir nokļuvuši valsts iekšienē - tas būs robežsargu uzdevums nākamajās mācībās. Pulkvedis Zutis norāda, ka pārvadātāju ceļi mainās, un nav izslēgti varianti, ka imigranti var izmantot, piemēram, prāmju līnijas starp Ventspili, Vāciju un Skandināviju.