Panorāma

No 140 personām piedzen 2 700 000 eiro

Panorāma

Vēbers sāk priekšvēlēšanu kampaņu

Rosina liegt deputātiem ieņemt algotus amatus biedrībās

Rosina liegt deputātiem ieņemt algotus amatus biedrībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 7 mēnešiem.

Atsevišķi deputāti Saeimā dubulto savus ienākumus, deputāta darbu apvienojot ar amatiem biedrībās. Saskatot tajā iespējamus interešu konfliktus, tapis priekšlikums turpmāk deputātiem atļaut biedrībās strādāt tikai brīvprātīgi. Citi deputāti ieceri gan kritizē, uzsverot, ka biedrības strādā labu mērķu vārdā, turklāt arī deputāti par piestrādāšanu citur pelnījuši atalgojumu. 

Lai novērstu interešu konfliktu situācijas, Saeimas deputātiem amatu ir atļauts apvienot tikai ar darbu atsevišķās profesijās. Tomēr nekas neliedz deputātiem atalgojumu saņemt no biedrībām vai nodibinājumiem. Vērtējot amatpersonu deklarācijas par 2017. gadu, ar lieliem ienākumiem no biedrībām izceļas divi deputāti – Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) pārstāvis Viktors Valainis, kurš kā Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors saņēmis 32 tūkstošus eiro, un "KPV LV" deputāts Didzis Šmits, kurš no Latvijas Zivrūpnieku savienības saņēmis 38 tūkstošus eiro, un vēl piecus tūkstošus no Eiropas Krabju zvejas asociācijas. 

"Esmu lobējis zivrūpniekus, un lobēšu arī Saeimas deputāta amatā. Es lobēšu zivsaimniecību kopumā, visu Latvijas ekonomiku. Tā kā es neredzu šeit nekādu interešu konfliktu," komentēja Šmits.

Tam nepiekrīt Šmita partijas biedrs Aldis Blumbergs, kurš rosina aizliegt deputātiem saņemt algu par darbu biedrībās.

"Faktiski tādā veidā pastāv iespēja, ka deputāts var saņemt atalgojumu kaut kādu nezināmu ļaužu grupu interesēs, pildīt viņu intereses un tādā veidā būt interešu konfliktā. Šo es domāju ar savu priekšlikumu grozīt, jo tas ir slēptās korupcijas paveids," uzsvēra Blumbergs.

Viņš grozījumus likumā nākamnedēļ plāno iesniegt Saeimā. Iniciatīvai pievienoties lēmuši arī Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāti.

"Kā mēs varam izkontrolēt, ka šī alga, kas var būt vēl viena deputāta alga vai pat lielāka, ka šie nav slēptie maksājumi deputātam par kaut kādu konkrētu jautājumu lobēšanu Saeimā?" norādīja deputāts Jānis Butāns (JKP).

Jautāts, vai viņš Saeimā lobē Latvijas Lielo pilsētu asociācijas intereses, Valainis atbildēja noliedzoši: "Es strādāju kā Saeimas deputāts. Protams, es zinu daudz vairāk no reģioniem, daudz vairāk no speciālistiem, kas ikdienā strādā ar šiem jautājumiem. Tā ir mana pievienotā vērtība, ko es gūstu. Bet, ja tiek pausts Latvijas Lielo pilsētu asociācijas viedoklis, tas vienmēr tiek skaidri definēts."

To, ka likums pieļauj iespēju deputātam vienlaikus strādāt kādas biedrības labā, kritizē arī sabiedrība par atklātību "Delna". Organizācija uzskata, ka korupcijas risks šādos gadījumos ir pārāk augsts.

"Darbu biedrībā persona var atsākt, beidzot pildīt deputāta pienākumus bez sarežģījumiem. [..] Personai joprojām ir iespēja palikt biedrībā par biedru, palīdzēt dažādos jautājumos, būt sociāli aktīvam. Šeit tas būtiskais ir tieši peļņas gūšana," skaidroja "Delnas" pārstāvis Roberts Matulis.

"Tad nākamais būs, ka mēs ārstiem ļausim operēt, bet algu saņemt neļausim? Tas ir tas pats stāsts," par iniciatīvu izteicās Valainis.

Deputāts Blumbergs saskaitījis, ka aizliegums piepelnīties biedrībās varētu skart septiņus 13. Saeimas deputātus, tomēr konkrēts skaits varētu būt zināms tikai tad, kad būs publicētas jaunākās amatpersonu deklarācijas.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti