Olga Dūrēja dzied līgo dziesmu: ”Es sasēju lielu sieru, Jāņu dienu gaidīdama, Līgo!”
Meitas un sievas, nāciet skatīties, kāds tas siers sanācis!
Īstam Rucavas sieram jābūt cietam: "Ar zirgu braucot, Rucavā iebāž kumosu mutē un Liepājā tik apēd."
Ar īpašo Rucavas ķimeņu siera rituli īsākajā naktī tiek cienāti saulgriežu svētku svinētāji Papes "Vītolniekos". Arī pašceptā maize, rauši, baltais sviests un alus jau gatavi mielasta galdam. Tagad vēl jāsteidz pīt ziedu vainagus. Kā atzīst rucavnieces, tad, jo košāki un raibāki vainadziņi, jo lielāks maģiskais spēks un enerģija tajos.
"Vainags vienkārši pinas, roka ņem un pinas. Katru reiz tas ir pavisam cits. Kādreiz nopinas sarkanā āboliņa vainadziņš, dažkārt raibs, kādreiz spurains. Acīmredzot, kā tas gads iegadījies, tāds tas vainadziņš," saka rucavniece un novada sievu padomes vadītāja Inga Tapiņa.
Rucavas pusē pirmā kopā sanākšana, lai svinētu īstos, latviskos saulgriežus, bijusi pirms 11 gadiem. Tolaik sajust dabas un saules rituma burvību sanākuši vien pārdesmit interesentu. Taču pēdējos gados līgotāju skaits Papes "Vītolnieku" sētā sanākot ap diviem simtiem gan no Liepājas un apkārtējiem novadiem, gan arī no Rīgas.
"Puķes kopā ar saules spēku, kas nāk 21.jūnijā, ir tas īstais brīdis. 23.jūnijs palicis par šašliku svētkiem," turpina Māra Tapiņa.
"Tas brīdis, kad saule iet jūrā, un tās gleznas, kas rādās debesīs un tu esi līdzautors tam visam, kas notiek dabā ar savu dziedāšanu," milzu enerģiju novērojusi folkloriste Sandra Aigare.
Papes "Vītolniekos" jau tradicionāli danči un dziesmas skanēs visas nakts garumā, lai godam sagaidītu un sveiktu Jāņu dienas saules uzlēkšanu.