"Koks ir mans dzīves ceļš. Iespēja pasmelties spēku, nomierināt nervus, gūt enerģiju un ierosmi jauniem darbiem," saka mākslinieks Juris Bleiders, kurš gadu gaitā uzkrātajās atklāsmēs dāsni dalās Rugāju centrā paša izveidotajā "Koka gudrību darbnīcā".
"Bērnībā daudz grāmatas lasīju, un tad salasījās, izveidojās informācijas mapīte, tāda liela, un to mapīti vajadzēja vai nu mest laukā, vai likt vietā. Staigājot pa mežu, man radās nojausma, un es izveidoju koka gudrību darbnīcu un, ja varētu tā teikt, latvju senču gudrības, tāpēc ka latvieši bija tāda kā koka tauta. Tad es arī visu to informāciju saprotamā veidā pasniedzu cilvēkiem," klāsta mākslinieks.
Sakāmvārdu muciņa, laimes poga, soliņš iedvesmai un izzinoša informācija par koka spēku un tā pielietojumu caur latvisko dzīvesziņu. Ik uz soļa te jūtams mākslinieka atšķirīgais dzīves redzējums, akurātums un prasme.
"Vēl ir lielā, visu varošā meža auss, kur iečukstot savu kvēlāko vēlēšanos, tā piepildās. Ir uguns rituāls, kur var, sasienot savas dusmas, aizvainojumus, negācijas deviņos mezglos, var to visu sadedzināt," piebilst Bleiders.
Kam mēs ticam, tas mums palīdz. Tāds ir Jura skatījums uz lietām, un, lai arī pats sevi nepieskaita pie kristiešiem, mākslinieka ieguldījums Rugāju dievnama atdzimšanā ir neizmērojams.
"Katram mums šajā dzīvē ir kāda sūtība. Jurim, manuprāt, tā ir mīlestība uz koku, uz dabu. Zinot jau no jaunības dienām, pazīstot Juri, es arī atļāvos uzrunāt, lai viņš mums Augustovas baznīcā izdara savus meistardarbus, jo to, ko viņš paveic ar savām rokām, tur ir ielikta visa sirds un dvēsele," sacīja rugājiete, draudzes priekšniece Gunta Grigāne.
Altāri, soli, krusts, galdi, krēsli un grāmatu plaukti – kur skatiens sniedzas, teju ik uz soļa redzams Bleidera pieskāriens.
"Cilvēki ir vienmēr apbrīnojuši patiesi to, kā Juris prot sarunāt savus darbus ar koku, kā pārveidot koku. Viņš vispār ir cilvēks tāds iekš dabas, viņš ne tikai strādā ar koku, bet viņš arī izzin dabas dažādas lietas. Cilvēki priecājas un apbrīno viņa spējas, kā viņš to visu prot un zina tik ļoti, ļoti daudz par dabu, par kokiem, par vispār apkārtējo pasauli," norāda Grigāne.
Šobrīd aktīvi rit darbs pie atkal jauna projekta – tiek atjaunotas darbnīcai līdzās esošās mākslinieka dzimtās mājas ar ieceri saglabāt latgaliešu maizes cepšanas tradīciju.