Precizējums
Precizēts virsraksts un pirmā rindkopa - norma par atlaides nepiemērošanu personām bez Covid-19 sertifikāta ir obligāta.
Veselības ministrija (VM) norādījusi, ka sabiedriskajā transportā, pulcējoties lielam skaitam cilvēku, kas nav pilnībā vakcinēti pret Covid-19 vai to pārslimojuši, ir ļoti augsts inficēšanās ar Covid-19 risks. Tādēļ VM uzskata, ka ir nepieciešams mazināt to cilvēku pārvietošanos ar sabiedrisko transportu, kas nav pilnībā vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19.
Līdz ar to valdība lēma grozīt noteikumus – sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzēji varēs no Nacionālā veselības dienesta iegūt informāciju par katru personu, kas saņem sabiedriskā transporta izmantošanas atlaides, lai varētu identificēt, vai personai ir derīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.
Pamatojoties uz šo informāciju, sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzējs varēs lemt par atlaižu piemērošanu konkrētām cilvēku grupām.
VM skaidroja, ka sabiedriskā transporta pakalpojumi kā viens no sabiedrībai nozīmīgiem pakalpojumiem tiek izmantots epidemioloģiski nedrošā vidē. Pašreizējās epidemioloģiskās drošības prasības paredz, ka transporta piepildījums var sasniegt vairāk nekā 80% no tā ietilpības. Ministrijas ieskatā šādos apstākļos sabiedriskajā transportā pasažieriem nav iespējams ievērot distanci, tādēļ arī, ja transporta līdzeklī atrodas kāds pasažieris, kas inficējies ar Covid-19, pārējie pakļauti augstam inficēšanās riskam.
Tikmēr Autotransporta direkcija iepriekš mudināja pārskatīt ierobežojumu, kas paredz reģionālā sabiedriskā transporta atlaides nepiešķirt cilvēkiem, kas nav vakcinēti pret Covid-19. Savukārt Rīgas pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" patlaban strādā pie tehniskiem risinājumiem, lai varētu īstenot valdības ieceri nepiešķirt braukšanas maksas atvieglojumu pret Covid-19 nevakcinētajiem.
KONTEKSTS:
Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.
Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tostarp uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošajiem pienākumu potēties pret Covid-19. Noteikti arī ierobežojumi tirdzniecībā, pakalpojumos, ēdināšanā, kā arī kultūras jomā.
Savukārt skolas var turpināt darbu klātienē, visiem bērniem valkājot maskas.
Latvijā pret Covid-19 vakcīnas pirmo devu saņēmušo Latvijas iedzīvotāju īpatsvars pārsniedzis 50% robežu.