Par deputāta izdošanu kriminālvajāšanai balsoja 67, pret bija 19, bet balsojumā nepiedalījās 11 deputāti.
Prokuratūra plāno celt apsūdzību Kaimiņam par grāmatvedības noteikumu pārkāpšanu.
Pagājušajā nedēļā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija atbalstīja lēmumprojektu par deputāta Kaimiņa izdošanu kriminālvajāšanai, lēmumprojekts tika novirzīts tālākai izskatīšanai Saeimā, kura 4. februārī atbalstīja lēmumprojektu.
Kaimiņš Saeimas debatēs pauda uzskatu, ka viennozīmīgi šī ir politiski motivēta apsūdzība, jo tā mainīta vairākkārt. Viņaprāt, apsūdzību ir pasūtījis Aivars Lembergs un viņa pārstāvētā Zaļo un Zemnieku savienība.
Kaimiņš sacīja: "Nu, ļoti dīvaini, ka vairākas reizes man mainīta apsūdzība. No sākuma biju smagos noziegumos apsūdzēta persona, partiju nelikumīgi finansējis. Tad viņi saprata, ka par to neko nevar atrast, es medijos izlasu ziņu, ka šī lietas ir izbeigta, un turpinājās ar grāmatvedības pārbaudi manā personīgajā uzņēmumā SIA "Suņu būda". Tur arī nekas nesanāca. Savukārt šī lieta ir balstīta uz grāmatvedības statistikas datu viltošanu svešā uzņēmumā. Sanāk tā: būs cilvēks, pantu atradīsim. (..) Šāds pants ir skatāms administratīvajā procesā, tiesa ar to nav strādājusi. Tie, kuriem kādreiz bijusi saistība ar uzņēmējdarbību, zina, ka grāmatvedības kļūdas var gadīties gandrīz jebkurā uzņēmumā."
Kaimiņš arī skaidroja, ka Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas lēmums vairākkārt aizkavējies, jo prokurors Māris Urbāns nav varējis ierasties uz komisijas sēdēm. Vienlaikus Kaimiņš norādīja, ka, viņaprāt, prokurors ir melojis gan komisijai, gan Saeimai.
Tāpat prokurors Saeimai ir iesniedzis “ļoti selektīvus pierādījumus”, kas aizstāv tikai viņu, bet pierādījumi par Kaimiņu nav iesniegti, norādīja deputāts.
Savu uzrunu deputātiem Kaimiņš noslēdza ar pārliecību, ka lēmums jau ir pieņemts: “Frakcijas jau sen ir izlēmušas, ko balsot. Es netaisos te nevienu pārliecināt.”
Deputātu debatēs izskanēja gan šaubas par šī procesa pamatotību, gan arī aicinājums ilgāk nekavēties ar šīs lietas nodošanu tiesāšanai. Tas būs vienīgais veids, kā noskaidrot, vai Kaimiņam izvirzītā apsūdzība ir pamatota.
Īpaši aktīvi Kaimiņu debatēs aizstāvēja Jaunās konservatīvās partijas frakcija, kurā patlaban Kaimiņš radis savus lielākos domubiedrus. Viņa izdošana pat tika salīdzināta ar izrēķināšanos pret Krievijas opozīcijas līderi Alekseju Navaļniju.
Tāpat deputāti Saeimā arī diskutēja par to, ka apsūdzību var skatīt no juridiskās vai emocionālās puses. Saeimas sēdē tapa zināms, ka ar Kaimiņam inkriminēto lietu iepazinies vien 21 deputāts, taču pārējie to nebija izdarījuši, bet lēma par viņa izdošanu kriminālvajāšanai..
Koalīcijas deputāts Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”) norādīja, ka tiesai un prokuroram ir jāizvērtē apsūdzība, bet deputātiem lieta tikai jānoved līdz tam. Tāpat viņš apšaubīja deputātu spriestspēju tik sarežģītā juridiskā jautājumā, tādēļ aicināja deputātus balsot “par”, lai gala lēmumu pieņemtu tiesa. Kaimiņš gan raidīja pārmetumus Judina virzienā. Judins esot Kaimiņam norādījis, ka inkriminētā lieta esot “ēnaina” un tā nedarot godu prokuratūrai, taču neilgi pēc tam Judins esot sācis zvanīt deputātiem un “vākt balsis” Kaimiņa izdošanai.
Vienlaikus deputāti Ralfs Nemiro (“KPV LV”) un Aldis Gobzems uzsvēra, ka lieta skatāma gan no emocionālās, gan juridiskās puses. Gobzems skaidroja, ka, emocionāli spriežot, Kaimiņu vajadzētu saukt pie atbildības, tomēr juridiska pamata izvirzītajām apsūdzībām neesot.
Par Kaimiņa izdošanu balsoja visi viņa dibinātās partijas “KPV LV” deputāti, izņemot Ivaru Pugu.
“Ja cilvēks tiek apsūdzēts zādzībā, tad apsūdzība operatīvi konstatē faktu, sniedz pierādījumus un nosaka sodu. Loģiski. Bet, ja pēc apsūdzības zādzībā faktu īsti nekonstatē, pierādījumus nesniedz vismaz gada garumā, tad tas nav loģiski. Un tas savukārt liek man teikt, ka es esmu “pret” šī procesa tālāko virzību,” sacīja Puga.
KONTEKSTS:
Prokuratūra oktobrī Saeimai lūdza piekrišanu Artusa Kaimiņa saukšanai pie kriminālatbildības. Kaimiņam arī mīkstināta apsūdzība – sākumā apsūdzība bija grāmatvedības noteikumu pārkāpšanu mantkārīgā nolūkā, tagad to plānots celt vienkārši par grāmatvedības noteikumu pārkāpšanu. Par to var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz gadam, piespiedu darbu vai naudas sodu.
Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas atsevišķi deputāti pagājušajā nedēļā veltīja kritiku izmeklētāju darbam Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa lietā, bet lēmumu par viņa izdošanu kriminālvajāšanai vēl nepieņēma.
KNAB sākotnēji kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas "KPV LV" finansēšanu 2018. gada jūnijā aizturēja Saeimas deputātu Kaimiņu, "KPV LV" valdes locekli Ati Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu. Vēlāk trijotne tika atbrīvota un viņiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.
Vēlāk lieta tika sadalīta, jo KNAB lūdza sākt kriminālvajāšanu pret Zakatistovu un Tamužu. Patlaban Zakatistova un Tamuža lieta atrodas pirmās instances tiesā, liecina ziņu aģentūras LETA arhīvs.