Deputāte Inese Lībiņa-Egnere (“Jaunā Vienotība”) skaidroja, ka specializētās tiesas izveide ļautu koncentrēt lietas, resursus un zināšanas vienuviet. Tiesnešu un tiesas darbinieku sagatavošanai paredzētas īpašas apmācības.
Savukārt deputāte Ļubovba Švecova (“Saskaņa”) to sauca par fiktīvu reformu, jo ar izmaiņām netiekot pievērsta uzmanība cēloņiem, bet gan sekām. Uz problēmu analīzes trūkumu norādīja arī pie frakcijām nepiederošā parlamentāriete Karina Sprūde.
Pie frakcijām nepiederošais deputāts Aldis Gobzems pauda, ka specializētā tiesa paredzēta tikai pirmajā instancē, taču sarežģītajās lietās pārsvarā ir pārsūdzības. Līdz ar to viņš nesaskata jēgu specializētai tiesai bez specializētās otrās un trešās instances. Tāpat, viņaprāt, tiesas specializācija palielinās korupcijas risku, jo tajās būs vieni un tie paši tiesneši un advokāti, līdz ar to veidosies “korporatīvās saites”.
Ekonomiskās tiesas izveide būšot dārga, un ilgākā laika posmā nākšoties secināt, ka tas nav efektīvs līdzeklis un tā vairošot korupcijas bīstamību, sacīja Gobzems.
Juta Strīķe (Jaunā konservatīvā partija) noraidīja vairāku opozīcijas deputātu paustās bažas, sakot, ka, koncentrējot resursus uz specifiskām un sarežģītām lietām, sabiedrībai būšot daudz vieglāk izsekot lietu iztiesāšanas gaitai. “Kāpēc tāds uztraukums par ekonomisko lietu tiesu – no kā jūs esat nobijušies,” piebilda politiķe.
KONTEKSTS:
Specializētas tiesas izveide ir tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvās partija) iecere, ko valdība atbalstīja novembra sākumā. Ministra ieskatā šādas tiesas izveide uzlabotu sarežģītu lietu izskatīšanas kvalitāti un ātrumu.
Iecerēts, ka tiesa varētu sākt strādāt 2021. gada 1. janvārī. Idejas ierosinātāji cer, ka ar specializētas tiesas izveidi varētu uzlabot tiesu darba kvalitāti, kā arī samazināt sarežģītu lietu izskatīšanas termiņus. Tiesnešus, kuri jaunajā tiesā varētu strādāt, izraudzīsies konkursā.
Savukārt Tieslietu padome atkārtoti noraidījusi iecerei par Ekonomisko lietu tiesas izveidi. Tieslietu padome uzskata – tiesnešu specializācija iespējama esošās tiesu sistēmas ietvaros.