Deputāti no "Attīstībai/Par!", "Konservatīvajiem" un "Jaunās Vienotības" bija piedāvājuši ceturtdien, 20. oktobrī, Saeimas sēdē trešajā lasījumā skatīt Civilās savienības likumu. Balsojumā par darba kārtības maiņu piedalījās kvorumam minimāli nepieciešamie 50 deputāti, un to iekļāva darba kārtībā.
Asi pret dienaskārtības maiņu iestājās ārpusfrakciju deputāts Artuss Kaimiņš, kurš iepriekš projektu atbalstīja: "Kolēģi, šādi rīkoties nedrīkst, kaut vai tie būtu 500 eiro katram skolotājam uz rokas. Kaut vai tāds priekšlikums. Bet šādi kardināli priekšlikumi darba kārtībā ir nepieņemami, un tas ir morāles un ētikas jautājums."
Viņam iebilda deputāts Juris Pūce: "Mums ir jābalso par visiem likumiem, kas nonāk Saeimas darba kārtībā, mums ir jāizskata likumi līdz galam."
Lai arī sākotnēji likumprojekta iekļaušanai darba kārtībā bija minimāls balsu pārsvars, sākot tā izskatīšanu, vairāku frakciju deputāti rosināja likumprojektu no sēdes darba kārtības izslēgt, kas ar balsu vairākumu arī tika izdarīts.
Ko paredz likuma iecere
Likumprojektā civilā savienība definēta kā divu fizisku pilngadīgu personu notariāli noslēgta vienošanās, kas nodibina vai izbeidz personu savstarpējās nemantiskās un mantiskās tiesības un pienākumus. Savienību aizliegts noslēgt cilvēkiem, kuri ir laulībā vai noslēguši civilo savienību ar citu personu. To nedrīkst slēgt arī ar radiniekiem.
Civilo savienību var izbeigt pie notāra, stājoties laulībā, ar tiesas lēmumu. Savienība izbeidzas arī ar vienas no pusēm nāvi.
Likumprojekta anotācijā norādīts – ar likumprojektu tiek nodrošināts, ka civilajās savienībās esoši pāri var kļūt valstij "redzami",
ja tie likumprojektā noteiktajā kārtībā noformē savstarpējās attiecības, tādējādi saņemot tajā paredzētā apmērā aizsardzību personiskajām un mantiskajām attiecībām.
Piedāvātais Civilās savienības likums paredz arī savstarpēju pienākumu gādāt un atbalstīt vienam otru, rūpēties par kopīgo mājsaimniecību atbilstoši katras puses ienākumiem, noslēdzot civilo savienību. Norādīts, ka kopīgas mājsaimniecības ietvaros civilās savienības pusēm ir vienādas tiesības.
Likumprojektā noteikts, ka katrai pusei ir tiesības patstāvīgi rīkoties ar savu mantu nāves gadījumam, kā arī katra puse patur mantu, kas tai piederējusi pirms civilās savienības noslēgšanas, kā arī to, ko iegūst savienības laikā kā atsevišķu mantu.
Viss, ko civilās savienības laikā dalībnieki iegūst kopīgi vai viens no tiem, bet ar abu dalībnieku līdzekļiem vai otra dalībnieka darbības palīdzību, ir abu dalībnieku kopīga manta. Šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem dalībniekiem līdzīgās daļās, teikts likumprojektā.
Paredzēts, ka civilās savienības dalībnieku kopīgo mantu dalībnieki pārvalda un ar to rīkojas kopīgi. Abiem dalībniekiem vienojoties, kopīgo mantu var pārvaldīt viens no viņiem. Viena dalībnieka rīcībai ar šo mantu nepieciešama otra dalībnieka piekrišana.
KONTEKSTS:
Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.
Arī "Latvijas Senioru kopienu apvienība" (LSKA) atzinīgi vērtējusi piedāvāto regulējumu, norādot, ka noteikt kritērijus, pēc kādiem juridiski var formulēt, kas ir ģimene, un atbilstoši tam noteikt ģimenes sociāli ekonomisko aizsardzību un atbalstu, ir būtiska arī daudziem senioriem, jo Latvijā netrūkst gadījumu, kad dažādu iemeslu dēļ vecāka gadu gājuma cilvēki dzīvo kopā vienā mājsaimniecībā un rūpējas viens par otru, kamēr viņu juridiskie laulātie vai tuvākie radinieki par šiem cilvēkiem neliekas ne zinis.
Iepriekš ziņots, ka Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likumam.
Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā līdz 29. jūlijam notiek parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvā noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni. Arī vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu.