Par noraidīšanu balsoja 50, "pret" – 32, atturējās viens.
Diskutē par aizsardzību visām ģimenēm
Parlamenta dienas kārtībā ceturtdien iekļāva lēmumprojektu par vairāk nekā 23 tūkstošu Latvijas pilsoņu kolektīvā iesnieguma "Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību" turpmāko virzību. Tā kā Saeimas Juridiskā komisija šonedēļ lēma neturpināt darbu pie Civilās savienības likuma, šis bija vēl viens mēģinājums likumdevēju aicināt pildīt Satversmes tiesas spriedumu, kas liek valstij aizsargāt visas ģimenes – arī viendzimuma.
Partijas "Progresīvie" deputāts Kaspars Briškens skaidroja, kāpēc politiskais spēks no ieceres neatkāpjas: "Skaidrs, ka mēs atbalstām visu ģimeņu vienlīdzību. Šeit mēs patiešām runājam par visām ģimenēm.
Latvija ir tikai viena no sešām Eiropas Savienības valstīm, kur nav civilo partnerību regulējuma.
Arī mūsu redzējumā šis nav ideoloģisks jautājums. Šis ir tiesiskuma jautājums, nodrošinot visiem mūsu cilvēkiem, visām mūsu ģimenēm vienlīdzīgas tiesības. Es šajās dienās esmu ticies ar vairākiem Eiropas Savienības valstu vēstniekiem, kas rezidē Latvijā. Arī viņi ir pārsteigti par to, ka Latvija, piemēram, Juridiskajā komisijā šonedēļ noraidīja šī likumprojekta tālāku virzību."
Parlamenta plenārsēdē izvērtās plašas debates par iniciatīvu, kā arī to, kas ir ģimene. Satversmē ir noteikts, ka laulība ir starp vīrieti un sievieti, bet nav definēts, ka ģimeni veido tikai divu pretējo dzimumu pārstāvji, kas stājušies laulībā. Uz to savā lēmumā norādīja arī Satversmes tiesa, kad tā uzdeva parlamentam aizsargāt visas ģimenes.
"Progresīvo" deputāte Antoņina Ņenaševa debatēs norādīja, ka uzsvars ir par ģimeņu aizsardzību.
"Šīs iniciatīvas sakne ir par diviem cilvēkiem, kuri ciena viens otru neatkarīgi no viņu dzimuma, nevis likt visiem cilvēkiem dzīvot pēc mūsu individuāliem priekšstatiem," sacīja deputāte.
Ņenaševa uzsvēra: "Es un mana ģimene nejūtas apdraudēta, ja kādas ģimenes tiesības ir aizsargātas. Tā nevar būt!" Politiķe arī norādīja uz to, ka pašlaik viendzimuma pāru ģimenes savu atzīšanu meklē tiesā, tādējādi tās noslogojot.
Deputāte Ramona Petraviča ("Latvija pirmajā vietā") savukārt uzskata, ka šādā veidā tiek izkropļots ģimenes jēdziens. Viņa uzdeva retorisku jautājumu par to, kas tad nav ģimene.
Politiķe norādīja, ka tad jau par ģimeni var uzskatīt arī daudzsievību, incestu, svingeru klubus un tamlīdzīgi, jo nav noteikts skaits, cik cilvēku jābūt ģimenē.
Tāpat arī suga neesot iekļauta definīcijā, tādējādi ģimeni varētu veidot arī ar suni un kaķi.
Petraviča uzsvēra, ka ir pret šādu ģimenes izpratni. Pēc viņas domām, tam esot morāls risks, dabiskas ģimenes izzušanas risks, kā arī sabiedrības polarizācijas risks. Tribīnē ceturtdien kāpa arī citi parlamentārieši, kuri pauda uzskatu, ka ir par dabiskām ģimenēm.
Saeimai būs jāpilda Satversmes tiesas lēmums
Konstitucionālo tiesību eksperts Lauris Liepa skaidroja, ka nav noteiktas kādas sankcijas, ja likumdevējs nepilda Satversmes tiesas spriedumu. Taču parlaments nedrīkst ignorēt Satversmes tiesas spriedumus. Tam var būt arī starptautiskas sekas.
"Tas apstāklis, ka ir dažāda politiskā nostāja vai vēlētāju viedokļi, šajā gadījumā nekādā ziņā nav attaisnojami.
Nav nekādu sankciju, kā varētu vērtēt šādu Satversmes tiesas nolēmuma uzlikto uzdevumu neizpildi. Tas noved mūs pie nākamā risinājuma – Latvijai ir starptautiskas saistības, Eiropas Cilvēktiesību konvencija, par kuras neizpildi Latvijas valstij arī ir jāatbild," skaidroja Liepa.
Konstitucionālo tiesību eksperts neizslēdz, ka varētu būt arī konkrētas prasības Eiropas Cilvēktiesību tiesā pret Latvijas valsti. Liepa norādīja, ka šeit ir acīmredzama neatbilstība, par ko Latvijai būs jāatbild.
KONTEKSTS:
Likumdevējiem līdz šī gada 1. jūnijam bija jānovērš Darba likumā noteiktā par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilstība Satversmei. Tā lēma Satversmes tiesa (ST), izskatot sievietes iesniegumu, kuras partnere nesaņēma pēc bērna piedzimšanas paredzēto atvaļinājumu. Tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes. ST spriedums neskar laulības institūtu, kas definēts kā sievietes un vīrieša savienība.
Arī "Latvijas Senioru kopienu apvienība" (LSKA) atzinīgi vērtējusi piedāvāto regulējumu, norādot, ka noteikt kritērijus, pēc kādiem juridiski var formulēt, kas ir ģimene, un atbilstoši tam noteikt ģimenes sociāli ekonomisko aizsardzību un atbalstu, ir būtiski arī daudziem senioriem, jo Latvijā netrūkst gadījumu, kad dažādu iemeslu dēļ vecāka gadu gājuma cilvēki dzīvo kopā vienā mājsaimniecībā un rūpējas viens par otru, kamēr viņu juridiskie laulātie vai tuvākie radinieki par šiem cilvēkiem neliekas ne zinis.
Iepriekš ziņots, ka Saeimā varētu pietikt balsu Civilās savienības likumam. Tas paredzētu, ka juridiski pie notāra var nostiprināt divu pilngadīgu personu kopdzīvi - gan viendzimuma, gan pretējā dzimuma pāri. Tomēr to pieņemt neizdevās. Tā rezultātā desmitiem viendzimuma ģimenes lūgušas ģimenes fakta konstatāciju tiesas ceļā, daudzas jau to saņēmušas. Tāpat arī kustība "Dzīvesbiedri" Saeimā iesniedza līdzdalības platformas "Manabalss.lv" iniciatīvu "Par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību" ar 23 544 Latvijas iedzīvotāju parakstiem. 14. Saeimas Mandātu komisija iniciatīvu noraidīja.
Vienlaikus Centrālajā vēlēšanu komisijā notika parakstu vākšana par grozījumiem Satversmē. Iniciatori "Latvijas vīru biedrība" piedāvāja noteikt, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija, tādējādi izslēdzot viendzimuma pārus no tādiem, kas var veidot ģimeni. Parakstu vākšana nebija veiksmīga. Arī vairāki juristi un nevalstiskās organizācijas ir pret Civilās savienības likumu.