Saeima paātrināti lems par kriminālatbildību par viltota Covid-19 sertifikāta iegādi; plāno arī amnestiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, kas paredz atbildību par viltota Covid-19 sertifikāta iegādāšanos.

Grozījumi Krimināllikumā, ko Saeima skata steidzamības kārtībā, paredz kriminālatbildību par viltota vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegādāšanos. Atbildību plāno ieviest arī par citai personai izsniegta Covid-19 sertifikāta izmantošanu.

Par to paredzēts sods – brīvības atņemšana uz laiku līdz vienam gadam vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Vienlaikus plānotās izmaiņas paredzēs atbrīvot no kriminālatbildības personas, kuras labprātīgi paziņos par viltota Covid-19 sertifikāta iegādāšanos.

Saeimas deputāts Andrejs Judins
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Idejas iniciators, deputāts Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība") uzsvēra, ka sagatavoto regulējumu vēl papildinās: "Iegūstot šo dokumentu, cilvēki grib to izmantot, bet tādējādi viņi apdraud savu un citu cilvēku veselību un dzīvību. Uz otro lasījumu mēs noteikti veiksim precizējumus, bet ideja kā tāda paliks un tiks saglabāta: ja kāds ir ieguvis Covid-19 sertifikāta viltojumu vai to realizē, par to būs paredzēta kriminālatbildība. Viltojums var būt gan fizisks, gan intelektuāls. Ja sertifikāts ir izsniegts, viltojot kādu informāciju, izsniegts zinot, ka cilvēks nav vakcinēts, tas arī ir sertifikāta viltojums. Un gan tagad, gan turpmāk par darbībām ar šādu dokumentu būs paredzēta atbildība."

Jau pašlaik Krimināllikuma 275. pants paredz sodu par viltotu dokumentu izgatavošanu, tirgošanu un izmantošanu, taču nav paredzēta atbildība par pašu iegādāšanos. Tādēļ, atklājot kārtējo shēmu ar vairākiem desmitiem vai simtiem viltus sertifikātu, policijai jāpierāda, ka ikviens viltotā dokumenta pircējs to reāli izmantojis, piemēram, lai iekļūtu veikalā vai šķērsotu robežu.

Tāpēc iesniegti attiecīgie grozījumi, paredzot kriminālatbildību arī par Covid-19 vakcinācijas sertifikātu iegādāšanos. Izmaiņas galīgajā lasījumā plāno pieņemt 11. novembrī.

Tikmēr Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aicinājis arī paredzēt tiesības veselības nozares atbildīgajām institūcijām uz laiku apturēt vakcinācijas sertifikātu darbību gadījumos, ja tiesībaizsardzības iestādēm izmeklēšanas laikā radušās aizdomas par vakcinācijas fakta viltošanu.

KONTEKSTS:

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti