Iniciatīvu vēl 2020. gada augustā portālā "manabalss.lv" iesniedza Inga Vanaga. Viņas bērnam kādā brīvdienas vakarā pēkšņi sākušās stipras zobu sāpes.
Vanaga Latvijas Radio skaidroja: "Sapratām to, ka tādā akūtā situācijā brīvdienās nav iespējams saņemt ātri šo palīdzību bērnam. Jāpriecājas, ka mūsu ģimenē šī maksātspēja ir, un mēs atradām privāto praksi, kur palīdzību sniedza ļoti operatīvi, ļoti profesionāli un kvalitatīvi, taču šis pakalpojums bija salīdzinoši dārgs, ja mēs paanalizējam vidējos ienākumus vidusmēra ģimenē. Un es aizdomājos, kā ir šādās situācijās ģimenē, kur rocība varbūt nav tik liela?"
Un iniciatīvas mērķis arī ir panākt, ka
visos Latvijas reģionos ir pieejama diennakts valsts apmaksāta vai vismaz kompensēta zobārsta palīdzība bērniem.
Eksperts: Bērniem naktīs ir jāguļ
Tikmēr Latvijas Zobārstu asociācijas vadītājs, valsts galvenais speciālists zobārstniecībā, kā arī Slimību profilakses un kontroles centra galvenais speciālists zobārstnieciskās aprūpes jautājumos Andis Paeglītis uz iniciatīvu raugās skeptiski.
Viņš uzsvēra, ka nedrīkst jaukt neatliekamo palīdzību ar akūto palīdzību. Neatliekamos, dzīvībai bīstamos gadījumos palīdzība slimnīcās sniedz jebkurā gadījumā. Savukārt akūtos gadījumos ir iespējams gaidīt. Turklāt, regulāri apmeklējot savu zobārstu, šādiem akūtiem gadījumiem teju nemaz nav iespējas rasties.
"Principā šī akūtā palīdzība nerodas, ja ģimenei ir savs ģimenes zobārsts. Šī nakts palīdzība – viņu var saprast no vecāku viedokļa, bet tajā pašā laikā es nevaru saprast, kāpēc tētis un mamma grib palīdzēt nakts laikā un kāpēc viņi pa dienu nemeklē savu zobārstu, jo lielākoties šādas situācijas rodas, ja sava zobārsta nav. Bet nez kāpēc viņi nemeklē savu ģimenes zobārstu, kas varētu ar šīm lietām darboties ikdienā. Un, ja divas reizes gadā pie šī zobārsta iet un konsultējas ar viņu, – jo šis ģimenes zobārsts zina gan ēšanas paradumus, gan iedzimtas lietas dažādas – un tad viņš var labāk palīdzēt."
Paeglītis arī uzsvēra, ka zobu ārstēšana naktī bērnos rada bailes no zobārstiem un no tā, ja vien situācija nav patiesi neatliekama, būtu jāizvairās.
"Manā izpratnē bērniem naktī ir jāguļ un zobu ārstēšana nakts laikā – tā ir formulējama kā vardarbība pret bērnu. Ne vienmēr tā ir kvalitatīva – jums jāsaprot, ka naktī bērns grib gulēt, viņam nāk miegs, viņš ir vests pie ārsta un tā tālāk. Un šī lieta nav tā labākā. Un es nevaru piekrist, ka mums nakts laikā būtu jāorganizē palīdzība bērnu zobu ārstēšanā. Ir nepieciešams meklēt savu ģimenes zobārstu, ar viņu var konsultēties, ar viņu var sazvanīties," norādīja Paeglītis.
Tikmēr Vanaga pārliecināta, ka par savu nostāju atbildīgajā Saeimas komisijā būs nepieciešams pacīnīties, jo iniciatīvas īstenošana prasa papildus finansējumu. Turklāt līdzīgus priekšlikumus iepriekš iesnieguši arī Saeimas deputāti, bet atbalstu neguva.
Pret iniciatīvas uzstādījumu ir arī Veselības ministrijas veselības aprūpes nodaļas vadītāja Ineta Būmane.
"Mēs ejam uz to, ka tā ir novēršama problēma. Tā ir plānveida. Tāpēc mēs sadalām to problemātiku akūtā un plānveidā. Un pamatā mēs skatāmies, lai būtu profilakses un plānveida pakalpojumi," viņa sacīja.