Likums nosaka, ka Nacionālajā arhīvā bez ierobežojumiem publiski pieejama arī VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēka un no VDK aģentūras statistiskās kartotēkas izslēgtās, iznīcināšanai paredzētās VDK aģentu, rezidentu, kā arī tikšanās un konspiratīvo dzīvokļu turētāju uzskaites kartītes. Attiecīgie dokumenti, kā arī citi VDK dokumenti un netieši ar VDK saistītie dokumenti ir jādigitalizē un jāpublicē Latvijas Nacionālā arhīva tīmekļvietnē.
Tāpat likums paredz, ka dokumenti ir publiski pieejami bez ierobežojumiem, ja tie ne tikai nesatur informāciju par cietušajiem vai trešajām personām, kā noteikts līdz šim, bet arī par VDK darbinieku, informatoru un ar VDK darbību saistīto amatpersonu veselības stāvokli, seksuālo orientāciju un dzimumdzīvi.
Uz galīgo lasījumu tika sagatavotas vairākas izmaiņas. Deputāts Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”) skaidroja, ka tie ir precizējumi, lai likumprojekts būtu pilnvērtīgāks. Piemēram, precizēta frāze, ka publicējami “citi VDK dokumenti”, to aizstājot ar “visi VDK dokumenti”.
Deputāts Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība) norādīja, ka VDK dokumentu izpēte turpinās un vēl nāks klāt jauni dokumenti, ko pētnieki būs atklājuši. Lai nebūtu katru reizi politiķiem jālemj par šo VDK dokumentu publiskošanu, funkciju lemt par dokumentu publiskošanu uztic Nacionālajam arhīvam.
Izmaiņas stāsies spēkā 2019.gada 1.jūnijā.
KONTEKSTS:
2018. gada oktobrī Saeima atbalstīja likuma grozījumus, kas ļāva līdz gada beigām Latvijas Nacionālā arhīva interneta vietnē publicēt vairākus VDK dokumentus. Pērn 20. decembrī interneta vietnē "kgb.arhivi.lv" publiskota daļa no VDK dokumentiem.
Taču vēlāk secināja - Nacionālā arhīva mājaslapā nav publicētas visas čekas aģentu kartītes. Pētnieki atrada papildu kartotēku ar līdzvērtīgām čekas aģentu kartītēm. Taču arhīvs tās nevar publiskot, jo šie dokumenti nav minēti likumā. Tāpēc sagatavoti likuma grozījumi.
Pēc Nacionālā arhīva vadītājas vārdiem, iztrūkstošās kartītes jau ir digitalizētas, par tām sagatavos arī zinātniskus komentārus.