Komisijas deputāti atzīmēja, ka NEPLP lēmums ir bijis pareizs no valstiskuma viedokļa.
""Doždj" darbībā bijuši vairāki pārkāpumi. Viens no tiem – valodas celiņa nenodrošināšana valsts valodā, un izņēmumi latviešu valodas aizsardzībā nav pieļaujami. Atļaut "TV Rain" uzsākt darbību Latvijā bija politisks lēmums, lai sniegtu atbalstu Krievijas neatkarīgajiem medijiem, kuru brīva darbība kaimiņvalstī vairs nebija iespējama. Taču tas nenozīmē, ka mediji, kuri uzsākuši darbu šeit, drīkst strādāt, neievērojot un necienot Latvijas likumus," atzīmēja Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Ieva Brante.
"Bija epizode ar Alekseju Korosteļovu, kas radīja mītu par "mūsu zēniem", man milzīgi žēl, ka to tagad, par nelaimi, izplata daudzi. Mūsu bijušā kolēģa teksts ēterā ir kategoriski nepieņemams, tā bija gigantiska kļūda, trieciens telekanāla reputācijai, raidījuma vadītājs tika atlaists jau nākamajā dienā, un gan es, gan Tihons Dzjadko personiski atvainojāmies telekanāla skatītājiem," tā trešdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā, kas atbild arī par mediju politiku Latvijā, sacīja "Doždj" raidījumu vadītāja Jekaterina Kotrikadze.
Kotrikadze vēlreiz atgriezās pie frāzes par atbalstu Krievijas armijas karavīriem Ukrainā, kas viņu kolēģim Korosteļovam pagājušā gada decembrī maksāja darbu, bet "Doždj" – kabeļtīklu apraides licences atņemšanu Latvijā.
Sarunu ar "Doždj" jau decembrī iniciēja komisijas deputāte Linda Liepiņa ("Latvija pirmajā vietā"), uz to bija ieradies arī galvenais redaktors Tihons Dzjadko.
Lai arī komisijas vadītāja Brante sēdes sākumā paziņoja, ka komisija nekādus lēmumus nepieņems, tikai uzklausīs "Doždj" pārstāvjus, taču kaislības, pieminot Korosteļova soli, virmoja atkal – pati Brante, kuras vairākus otrdien Latvijas Radio izteiktos apgalvojumus "Doždj" sakarā pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" ir atzinis par maldinošiem, trešdien deputātiem sēdes rezumējumā pauda viedokli, ka Korosteļova teiktais nebija kļūda ēterā.
Citi deputāti – kā Ingrīda Circene un Anna Rancāne no "Jaunās vienotības" – "Doždj" darbību kopumā vērtēja atzinīgi un izteica nožēlu, ka telekanāls Latvijā nonācis konfliktā ar likumu. Atbalstu izteica arī Aleksandrs Kiršteins (Nacionālā apvienība), kura pārstāvētā politiskā partija vēl pirms apraides tiesību atņemšanas publiski paziņoja, ka ielaist "Doždj" Latvijā bija nopietna kļūda.
"Tā kvalitāte ir, un es domāju, ka jūs neko nezaudēsiet, es domāju, ka Latvijā jums ir jāpaliek, jūs varat strādāt gan Nīderlandē, gan šeit, jo jums būs liela nozīme nākotnē. Atcerēsimies, ka Krievijas transformācija notiks jebkurā gadījumā," sacīja Kiršteins.
"Doždj" darbinieki, lai izvairītos no cietuma Krievijā, šo valsti pameta jau martā, ar Latvijas Ārlietu ministrijas atbalstu jūlijā atbrauca uz Latviju, kur telekanālam jūnijā bija izsniegta apraides licence kabeļtelevīzijas tīklos. Taču Korosteļova kļūda, tāpat kā Krimas parādīšana kartē Krievijas sastāvā un latviešu valodas skaņu celiņa nenodrošināšana noveda pie licences zaudēšanas.
Ne tikai par apraides licences atņemšanu, bet arī par skaņu celiņa nenodrošināšanu ir uzsākta tiesvedība, jo saglabāts e-pasts, kur "Doždj" regulatoram lūdzis termiņa pagarinājumu, deputātus informēja galvenais redaktors Tihons Dzjadko.
Lai arī telekanāls Nīderlandē ir saņēmis kabeļtīklu apraides licenci un kanāla Amsterdamas studija kļūs par galveno, tiklīdz darbinieki saņems atļauju strādāt Nīderlandē, taču arī Rīgā plānots saglabāt biroju un daļu komandas.
Regulators NEPLP jau paziņojis, ka Nīderlandes licence kanālam neļaus atgriezties kabeļtelevīzijas tīklā Latvijā, un pēc NEPLP lēmuma telpu īres līgumu ar "Doždj" lauzusi "TV3 grupa", tātad tam līdz februārim jāpārvācas uz jaunām mājām.
Sabīne Sīle, kuras nodibinājums Ilgtspējas fonds palīdzēja Krievijas opozīcijas žurnālistiem pēc pārcelšanās uz Latviju, uzskata – notikušais ir nopietns trieciens ne tikai "Doždj".
Tikmēr "Jaunās Vienotības" deputāts Gatis Liepiņš sanāksmes noslēgumā lūdza norobežoties no emocijām un "Doždj" konfliktu ar NEPLP izvērtēt taisnīgā tiesā.
KONTEKSTS:
NEPLP 2022. gada nogalē nolēma anulēt apraides atļauju Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai TV programmai "Doždj", pamatojot to ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai. Lēmums pieņemts, vērtējot pārkāpumu kopumu, kas pieļauti pēdējā laikā: valsts valodas celiņa nenodrošināšana pārraidēm, Krimas attēlošana kartē kā daļa no Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšana par "mūsu armiju", iespējama atbalsta paušana Krievijas armijai. Vērtēta arī no Valsts drošības dienesta saņemtā informācija.
Latvijas Žurnālistu asociācija izteica nožēlu par NEPLP lēmumu anulēt apraides licenci telekanālam "Doždj" un uzskata, ka tas ir nesamērīgs iepretim pieļautajiem pārkāpumiem. Starptautiskā organizācija "Reportieri bez robežām" paziņoja, ka Krievijas neatkarīgās TV programmas cenzūra ir Eiropas valsts necienīgs lēmums.