Jau vairāk nekā pusotru gadu Saeimas ēkā vairākās telpās drošības apsvērumu dēļ ir aizliegts uzturēties. Uz citām telpām pārvācies Saeimas Juridiskais birojs, daļēji arī Saeimas Juridiskā komisija. Lai mazinātu slodzi, līdzās ieejai Saeimas priekšsēdētājas kabinetā pat aiznesti plaukti ar citu valstu parlamentāriešu oficiālajām dāvanām. Ēkā veicamos remontdarbus prognozē sarežģītākus nekā Rīgas pilī. Tie ilgs vismaz piecus gadus un 2022.gadā sāksies ar pamatīgu priekšizpēti, pastāstīja Valsts nekustamo īpašumu valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
„Tiks veikta būves tehniskā apsekošana, noteikti būs trīsdimensiju uzmērīšana ar lāzerskeneri un mākslinieciski arhitektoniskā izpēte," teica Griškevičs. "Pēc pirmreizējās apskates zinām, ka vietām ēkas nesošajās konstrukcijās ir būtiskas plaisas, ir nokalpojuši inženiertehniskie tīkli. Šis projekts būs izaicinājumiem bagāts, ņemot vērā ēkas vēsturi, atrašanos Rīgas vēsturiskajā centrā, gan arī lielo nolietojumu, un ēka jānodrošina. Tagad esam plānošanas ciklā, lielākie darbi sāksies nākamgad un būvniecība – 2023. gadā.”
Ēkas Jēkaba ielā 11 kapitālais remonts iepriekš notika pirms 40 gadiem, taču arī ne visā ēkā un ne visām konstrukcijām. Precīzas gaidāmo remontdarbu izmaksas neviens neņemas nosaukt, taču pašlaik Saeimas nama pārbūvei un restaurācijai Finanšu ministrijas budžetā līdz 2027. gadam plānots paredzēt nedaudz virs 34 miljoniem eiro. No tiem pusotrs miljons eiro paredzēts būvprojekta izstrādei 2021.gadā.
Saeima septembrī jau lēma pārdalīt gandrīz 90 000 eiro Finanšu ministrijai, kuras pakļautībā esošajam uzņēmumam "Valsts nekustamie īpašumi" uz remontdarbu laiku Saeimas ēku plāno nodot valdījumā. Saeimas sekretārs Andrejs Klementjevs no "Saskaņas" frakcijas atsaucas uz Saeimas prezidijā spriesto, ka remontdarbus vairs atlikt nav iespējams.
„Tehniskais stāvoklis ir tāds, ka, ja mēs neko nedarīsim, tad šo māju var arī aiztaisīt ciet un aizliegt izmantot," uzsvēra Klementjevs. "Skaidrs, ka ir pandēmijas laiks un līdzekļus vajag taupīt, un arī būvniecības bums uzliek tādu cenu, ka šodien restaurēt nav izdevīgi, jo būvniecības joma ir pārkarsēta. Taču šo ēku mēs turpmāk vairs nevaram ekspluatēt. Nevaram!”
Lēsts, ka no 2023. gada uz telpām citās ēkās būs jāpārvācas apmēram 200 Saeimas darbinieku. Saeimas komisiju namus turpinās izmantot tāpat kā līdz šim, bet darbiniekus no centrālās ēkas uz tās remontdarbu laiku varētu ierīkot valstij piederošajā Kaķu namā Vecrīgā, Meistaru ielā. Savukārt plenārsēžu rīkošanai apsver Mazās Ģildes zāles izmantošanu, pielāgojot e-Saeimas risinājumus. Šie nami atrodas netālu no Saeimas komisiju ēkām, turklāt tās ir Valsts nekustamo īpašumu portfelī. Tādējādi šo namu izmantošana būtu ekonomiski pamatotākais risinājums.