Par Zakatistova izdošanu balsoja komisijas deputāti no "Saskaņas", "Attīstībai/Par!", nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK, Zaļo un zemnieku savienības un "Jaunās Vienotības".
Pret deputāta izdošanu kriminālvajāšanai balsoja Jaunās konservatīvās partijas, kuras biedru Juri Jurašu kriminālvajāšanai izdeva janvārī, un "KPV LV" parlamentārieši.
Diskusiju nebija daudz. Jaunās konservatīvās partijas deputāte Linda Ozola bažījās par lietas ieilgšanu. Viņa atsaucās uz pieredzi ar Jurašu, kura krimināllieta par valsts noslēpuma izpaušanu tiesā vēl nav nonākusi. Deputāte aicināja sagaidīt Satversmes tiesas spriedumu. Tajā ir vērsies Jurašs, apstrīdot normu, kura kriminālvajāšanā izdotam deputātam liedz pildīt amata pienākumus.
Vairums šo priekšlikumu neatbalstīja. Nacionālās apvienības deputāts Raivis Dzintars aicināja vienādi attiekties gan pret deputātiem no opozīcijas, gan pozīcijas. Viņam piekrita komisijas vadītāja, partijas biedre Janīna Kursīte-Pakule.
Tas, ka Satversmes tiesā ir ierosināta lieta par kādas normas iespējamu neatbilstību pamatlikumam, nenozīmējot, ka strīdīgais jautājums līdz spriedumam būtu jāaptur. “Tāpēc, lai pa tiešām būtu vienlīdzīga attieksme gan pret pozīcijas, gan pret opozīcijas, gan pret jebkuru deputātu, es teiktu, ka mans personiskais ierosinājums būtu balsot par Zakatistova izdošanu,” sacīja Kursīte-Pakule.
Komisijas sēdē piedalījās arī Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Urbāns. Viņš sacīja, ka vilcināšanās ar Zakatistova izdošanu lietas izmeklēšanu, kurā noilgums ir 15 gadi, neietekmē. Prokurors arī uzsvēra, ka nekavēsies šo lietu nodot tiesai: “Es neizteiktu precīzas prognozes, kad šī lieta varētu nonākt tiesā, bet es, protams, plānoju, ka šī gada laikā.”
Par Zakatistovu izdošanu kriminālvajāšanai vēl būs jālemj Saeimai, kas plānots jau ceturtdien, 6.jūnijā.
Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija lēmuma pieņemšanu par prokuratūras lūgumu bija atlikusi salīdzinoši ilgu laiku - kopš 25. aprīļa, radot dažādas spekulācijas politikas kuluāros. Maija vidū komisija vienojās dot laiku deputātiem iepazīties ar lietas materiāliem.
Zakatistovs kolēģu lēmumu komentēja skopi: “Tās ir viņu tiesības. Viņi izpilda savas tiesības un ir pieņēmuši šādu lēmumu.” Zakatistovs arī pēc izdošanas saglabās “KPV LV” frakcijas vadītāja un parlamentārā sekretāra amatus. Iepriekš Zakatistovs sacīja, ka pats balsojumā atturēsies, bet nu pauda, ka par savu rīcību vēl nav izlēmis.
Komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK) skaidroja, ka, iepazīstoties ar lietas materiāliem un skatoties plašākā kontekstā ar iepriekšējiem gadījumiem, tika nolemts deputātiem ļaut iepazīties ar ierobežotas pieejamības materiāliem. Turklāt neesot izskanējuši protesti arī no prokurora puses, ka jautājums būtu steidzami risināms.
Zakatistovs ir jau otrais deputāts, par kura izdošanu kriminālvajāšanai šogad lemj Saeima. Prokurors Urbāns atklāja, ka jau jūnijā viņš nodos tiesai lietu pret deputātu Juri Jurašu (Jaunā konservatīvā partija) par valsts noslēpuma apzinātu izpaušanu.
KONTEKSTS:
Prokuratūra aprīlī vērsās Saeimā, lūdzot izdot kriminālvajāšanai deputātu Zakatistovu. Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija gan nolēma nesteigties lemt par Zakatistova izdošanu kriminālvajāšanai.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu tur aizdomās par 26 000 eiro izkrāpšanu no uzņēmumu grupas “Eco Baltia”. Abi vainu noliedz un apgalvo, ka lieta sākusies nepatiesu liecību dēļ, ko tiesībaizsardzības iestādēm sniedzis Tamuža biznesa partneris.
Satversme nosaka, ka pret deputātu nevar sākt kriminālvajāšanu bez Saeimas piekrišanas. Ja Saeima piekrīt kriminālvajāšanas sākšanai pret kādu deputātu, viņš zaudē tiesības piedalīties Saeimas un tās komisiju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās Saeima viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi, līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai līdz brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums. Šajā laikā deputāts saņem pusi sava atalgojuma.