Nepalielinot pieļaujamo virsstundu apjomu, no nākamā gada nebūs iespējams nodrošināt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un slimnīcu pakalpojumus. “Mediķiem no 2019. gada par virsstundām maksās 100%. Un mediķi virsstundas varēs strādāt līdz 16 stundām nedēļā,” norādīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride (“Attīstībai/Par!”).
Turklāt līdzās virsstundu jautājumam Saeimas komisijā spriests arī par algu pieaugumu par 20% nākamgad mediķiem. Lai to garantētu situācijā, kad jaunais valsts budžets nav apstiprināts un nav pat izveidota valdība, Saeimas Sociālo lietu komisijai jāatrod juridisks risinājums, turklāt steidzami.
To iecerēts risināt ar pagaidu budžetu. Saeimas komisijā parlamenta juridiskā biroja vadītāja vietniece Anita Kozlovska skaidroja tehniskā budžeta būtību: “Pēc būtības tas ir finanšu ministra rīkojums. Un likums pasaka tos principus, kādi izdevumi ir pieļaujami. Šobrīd Saeimā izskatīšanai ir grozījumi likumā par budžetu un finanšu vadību. Šis likumprojekts nosaka principus, pēc kādiem veidojas pagaidu budžets. Šajā likumprojektā ņem vērā vidēja termiņa budžetā attiecīgajam gadam noteikto bāzi un pieļaujamas likumā noteiktās korekcijas. Ir iestrādāts princips, ka netiek veiktas nekādas jaunas iniciatīvas, tiek turpināti jau uzsāktie projekti. Jaunu politiku veidošana ar šo rīkojumu netiek pieļauta.”
Termiņš, lai iesniegtu priekšlikumus tehniskajam budžetam, bija pirmdienas, 3. decembra, pusdienlaiks. Tādēļ dienas pirmajā pusē bažas raisīja tas, ka deputāti varētu nepaspēt iesniegt iniciatīvu par mediķu darba algas pieaugumu 20% apmērā no nākamā gada 1. janvāra. Tas nozīmētu, ka līdzekļi šim mērķim tehniskajā budžetā varētu netikt rasti.
Pēc sēdes par šīm bažām izteicās Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece: “Ja nebūs pieauguma, arvien vairāk ārsti brauks projām. Šodien vismaz bija cerība, ka sociālo lietu komisijas deputāti grib izmaiņas un saprot ļoti nopietno situāciju.”
Pēcpusdienā Sociālo un darba lietu komisijas deputāts, „Saskaņas” pārstāvis Andrejs Klementjevs Latvijas Radio informēja, ka šo priekšlikumu viņš ir paspējis iesniegt: “Ar savu priekšlikumu piedāvāju, ka tas solījums būtu iekļauts no 1. janvāra un finansējums, kas bija paredzēts parastā kārtībā, arī būtu tajā tehniskajā budžetā paredzēts. Pie tām visām prioritātēm, kas ir šodien likumā par budžetu un finanšu vadību, kurš būs šodien Budžeta komisijā, piemetināju ļoti svarīgo un solīto, un konceptuāli atbalstīto Ministru kabineta sēdē ciparu. Tas nozīmē, ka viņi plāno ne tikai pedagogiem samaksāt, ne tikai sociālajiem darbiniekiem, ne tikai indeksāciju garantijas, kas bija jau paredzētas, bet arī izpildīt ziņojumu par veselības aprūpes sistēmas reformu.”
Tomēr tas vēl finansējumu negarantē. Šim priekšlikumam ir vēl jāsaņem atbalsts. Tāpat Klementjevs norāda, ka arī Finanšu ministrijai atbalsta gadījumā ar rīkojumu būs jāsniedz garantija tam, ka nauda šim mērķim ar nākamā gada 1. janvāri patiešām būs atrodama.
KONTEKSTS:
Darba likums par virsstundām paredz maksāt dubultā. Taču mediķiem krīzes laikā 2009. gadā virsstundas tika pārdēvētas par pagarināto normālo darba laiku, un samaksa bija tikai nedaudz lielāka par pamatlikmi.
Tas tika apstrīdēts Satversmes tiesā, kura šogad maijā atzina - mediķu pagarinātā normālā darba laika atalgojums neatbilst Satversmē noteiktajam vienlīdzības principam. Šāds spriedums nozīmē to, ka no nākamā gada 1. janvāra mediķiem par virsstundu darbu pienākas taisnīga atlīdzība jeb dubulta samaksa.
Veselības ministre solīja, ka plānotais algu pieaugums, kam arī vēl jāatrod nauda, uz šī rēķina netiks samazināts.