Dienas ziņas

LRA ceļā uz vienotu partiju

Dienas ziņas

Jaunjelgavā 7. skrējiens apkārt novadam

Saietā pulcējas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru dzimtas

Saietā pulcējas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru dzimtas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 11 mēnešiem.

Bez viņiem Latvijas liktenis būtu veidojies daudz drūmāks. Visticamāk, savas neatkarīgas valsts mums nebūtu vispār. Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri. Kaut arī neviena no viņiem vairs nav šajā saulē, viņu spīts un cīnītāja gars joprojām dzīvs. Un kamēr pratīsim to noturēt – tikmēr būs arī Latvija. Šādā noskaņā 9.novembrī Latvijas Kara muzejā pulcējās Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru pēcteči.

Lāčplēša Kara ordenis tika piešķirts pagājušā gadsimta divdesmitajos gados. To saņēma galvenokārt Latvijas brīvības cīņu dalībnieki. Pēdējais šī ordeņa kavalieris mira 2003. gadā, bet viņi nav aizmirsti. To apliecina vairāk nekā 100 ordeņa saņēmēju dzimtas, kas šodien pulcējās Kara muzejā un atminējās savu priekšteču varoņdarbus. 

"Viņš ar artilēristu Dzenīti izglāba ar zirgiem lielgabalu. Aizmugurē no aplenkuma izrāvās un no aizmugures ienaidniekam uzbruka," stāsta Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Aleksandra Vorobjova dēls Jānis Zvirbulis.

"Ģenerālis Andrejs Krustiņš ir mana vēctēva brālis. Es viņu neesmu redzējusi, jo esmu dzimusi 1943. gadā, bet jau 1941. gadā viņu aizveda," atklāj ģenerāļa Andreja Krustiņa pēctece Rita Drozdecka. "Mamma stāstīja, ka viņš ļoti sirsnīgs ir bijis, un viņa vārdi bija: “Karavīram karavīra liktenis”." 

Deviņdesmitajos gados Latvijas Kara muzejā jau bija tradīcija 11. novembrī pulcināt Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus un viņu tuviniekus. Laikam ritot, ordeņa kavalieri pamazām aizgāja viņsaulē un tradīcija uz laiku pārtrūka. 

"Tagad ir Neatkarības kara simtgades gads un Lāčplēša dienas simtgade, un tad ir īsti vietā atjaunot šo tradīciju un iedot šiem pēctečiem sajūtu, ka viņu ģimenē ir cilvēki, kas šo valsti ir nosargājuši un izveidojuši," uzsver Latvijas Kara muzeja direktore Aija Fleija. "Tas viņiem liek sajust lepnumu, ka viņi ir šo dzimtu turpinātāji. Un ne tikai lepnumu, bet arī atbildību par to, ka viņi ir tie, kas tagad pārņem Latviju un viņiem tagad jānosargā Latvija.''

"Mans uzdevums šeit ir pateikt paldies šīm visām ģimenēm par devumu Latvijas brīvībai un neatkarībai. Mums nav nevienas ģimenes, kur nebūtu vismaz viens strēlnieks," norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (Attīstībai/Par!). 

Gan ministrs, gan citi sveicēji uzsvēra – šī nav sēru diena, bet gan godināšana. Varoņus atceramies, bet raudāšanas vietā – ar prieku par viņu paveikto un apņēmību nest tālāk Lāčplēša garu. Ordeņa kavaliera Artūra Jansona dzimtā tas jau notiek, jo viņa pēctece Laura ir izvēlējusies militāro karjeru. 
 
"Es esmu Lāčplēša ordeņa kavaliera Artūra Jansona brāļa mazmazmeita. Šobrīd tas spēlē diezgan lielu lomu, jo novembris man tagad ir vēl īpašāks nekā pirms tam," atzīst Nacionālo bruņoto spēku kaprāle Laura Jansone.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti