Panorāma

Saeimā strīds, vai izmeklēt vardarbību ģimenē bez iesnieguma

Panorāma

Vestards Šimkus izvēlas jaunu "Steinway" koncertflīģeli

Sāk iztiesāt "Ziedkalnes" krimināllietu

Sāk tiesāt divus Jelgavas policistus par rīcību pansionātā «Ziedkalne»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 6 mēnešiem.

Jelgavas tiesa beidzot sākusi izskatīt krimināllietu par kāda valsts sociālās aprūpes centra “Ziedkalne” klienta iespējamu pretlikumīgu ieslodzīšanu. Uz apsūdzēto sola – divi Valsts policijas Jelgavas iecirkņa inspektori, kas likumsarga pienākumus tolaik apvienoja ar “Ziedkalnes” apsarga amatu. Viņus vaino dienesta pilnvaru pārsniegšanā, viņi apsūdzības noraida un darbu Valsts policijā turpina.   

Pretrunīgi vērtētie notikumi garīgās aprūpes pansionātā “Ziedkalne” risinājās 2013. gada nogalē. Toreiz pie Latvijas Televīzijas vērsās kāds “Ziedkalnes” klients Edvīns, stāstot – viņš nepatiesi vainots kāda cita klienta, ar daudz smagākiem garīgās attīstības traucējumiem, īslaicīgā pazušanā.

Pēc Edvīna teiktā, policisti, no kuriem toreiz vēl tikai viens bija arī “Ziedkalnes” apsargs, viņu aizturējuši, atņēmuši telefonu un vēlāk ieslēguši.

“Iestādes vadītāja vienkārši noskatījās, kā mani pratina trīs policisti, ka mani ieslēdz kurtuvē,” stāstīja Edvīns.

Pēc notikušā centra vadība lēma par filiāles vadītājas Aijas Petuhovas atlaišanu, bet ar Labklājības ministrijas ziņu viņa amatā atjaunota.

Bet vairāk nekā trīs gadus veco lietu ceturtdien sāka skatīt Jelgavas tiesa. Pirmajā sēdē izskanēja vairāki lūgumi, viens no tiem – uz iztiesāšanas laiku liegt apsūdzētajiem turpināt darbu Valsts policijā, jo viens no abiem tajā pašā Jelgavas iecirknī, kurā strādā, vērsies ar iesniegumu pret Edvīnu par nepatiesu liecību sniegšanu.

Tiesa šo cietušās puses lūgumu noraidīja, tāpat arī otru – piemērot Edvīnam īpaši aizsargājama cietušā statusu. Vīrietis pats tiesas sēdē norādīja, ka pēdējos gados viņš dzīvojis bailēs, jo saņēmis draudus.

“Esmu saņēmis anonīmu zvanu par draudiem, ka, ja es tiesā atvēršu muti, tad tiks izvirzītas darbības pret manām pārstāvības personām,” sacīja Edvīns.

“Mēs nekur nekādā veidā neesam viņu ne ietekmējuši, ne kaut kur satikuši vai kaut kā tamlīdzīgi, līdz ar to tas, ka mēs viņu varētu kaut kā apdraudēt… nekāda sakara,” Edvīna apgalvojumus noraidīja apsūdzētie.

Pēc tiesas lēmuma noraidīt šo lūgumu cietusī puse lūdza laiku, lai iesniegtu papildu dokumentus, kas pierādītu īpašā statusa nepieciešamību, tāpēc tiesas sēde tika pārtraukta.

“Šādās reizēs, šādos gadījumos procesa virzītajam, dalībniekiem ir jāizturas pret procesa dalībnieku ar šādu statusu ar tādu saudzīgu attieksmi un, protams, ir situācijas, kad cietušā piedalīšanos visa procesa garumā... var būt vērtējams arī šis jautājums,” pauda cietušā aizstāve Ilona Bulgakova.

Īpašais statuss ļautu arī uz tiesas sēdēm Edvīnam ierasties kopā ar uzticamības personu – aprūpes centra psihologu.

“Kā pirmīt tur tiesā minēja, viņš loģiski spēj domāt un visu ko izdarīt, jā, tā ir taisnība, bet jautājums, kā viņš uzvedas stresa situācijā. Un šādās stresa situācijās varbūt tie lēmumi nebūs tik loģiski,” skaidroja psihologs Romualds Latkovskis.

Pēc apsūdzēto un viņu aizstāvju argumentācijas var noprast – viņi uzskata, ka īpašais statuss ļautu cietušajam izvairīties no nepatīkamu liecību sniegšanas. Policists Sandis Blūms visas apsūdzības noliedz.

“Nebija nekāda ieslodzīšana un nebija nekādas aizturēšanas,  [..] apvainojumi nepatiesi,” sacīja Blūms.

Iepriekš LTV “Panorāma” vēstīja, ka saistībā ar “Ziedkalnē” notiekošo ierosināts vēl kāds kriminālprocess - par vairāku vīriešu un sieviešu seksuālu izmantošanu. Toreiz bija arī aizdomas, ka iestāde slēpusi kādas klientes grūtniecību. Bērniņš bez piederīgo ziņas nodots adopcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti