Virtuālajā pastaigā pa Salaspils kodolreaktoru var doties "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra" (LVĢMC) mājaslapā, sameklējot attiecīgo norādi. Sekojot bultiņām var ielūkoties reaktora zālē, laboratorijās un palīgtelpās.
“Radioķīmiskā laboratorija un ieiešana kodolreaktora zālē. Un pie punktiņiem ir izlasāma vairāk informācija par pašu kodolreaktoru. Centāmies ielikt to interesantumu, lai nav tikai sausi fakti, to praktisko dzīvi, kāda bija sadzīve, ko panāca ar zinātniskiem pētījumiem,” stāstīja LVĢMC Informācijas analīzes daļas vadītāja Anta Jantone.
Zem ikonām slēpjas fakti un fotogrāfijas. Audio gids piedāvā atmiņu stāstus, kurus stāsta bijušais reaktora galvenais inženieris Valdis Gavars, viens no tiem, kas bija klāt reaktora tapšanā jau no pašiem pirmsākumiem.
Atomreaktoru svinīgi atklāja 1961. gada 26. septembrī. Reaktors darbojās līdz 1998. gadam. Tas vairs nav pieejams apmeklētājiem. Taču darbības gados to apmeklēja ap 50 000 ekskursantu.
Jantone stāstīja: “Var apskatīties, kā tas bijis darbības procesā. Par sadzīvi, ir reaktorā teātris spēlēts – Edgars Liepiņš ir bijis ciemos apskatīties reaktoru.
Salaspils kodolreaktors bija vienīgais civilais pētniecības kodolreaktors Baltijā, kur bija zinātniskie pētījumi, kas nebija saistīts ar militārajām vajadzībām.
Ar šo tūri parādām pašreizējo, jo tad, kad būs pabeigta demontāža un likvidācija, tur vairs nebūs zilais bundulis, kas ir redzams. Telpas ar radiāciju, piesārņotās vietas un iekārtas tiks demontētas un apglabātas.”
Kā uzsvēra virtuālās tūres autori, lai gan mūsdienās ir dažādi viedokļi par kodolreaktoru, tas tomēr ir vēsturisks objekts, kas kalpojis zinātnes un tehnikas attīstībai Latvijā. To būvēja un izmantoja galvenokārt Latvijas zinātnieki.
“Radiācijas kontūra telpa ir ļoti interesanta, man pašai te bija visādi eksperimenti. Manipulatori, ar ko strādāja... klīda nostāsti, ka meistaru meistarība bija tik liela, ka sērkociņu varēja piešķilt ar šiem manipulatoriem,” sacīja Jantone.
360 grādu virtuālā tūre pa Salaspils kodolreaktoru būs saistoša ikvienam. Bet it īpaši noderīga tā būs skolēniem vēstures zināšanu papildināšanai.