Komisijas sēdē piedalījās arī iecerēto pasākumu rīkotāji un likumsargu pārstāvji, un panākta vienošanās par visu pasākumu norisi, portāls LSM.lv uzzināja pašvaldībā.
Tā dēvētie antišafisti piekrita mainīt sava pasākuma norises vietu un pulcēties nevis pie Brīvības pieminekļa, bet dziļāk Bastejkalnā, Rīgas kanāla malā Vecrīgas pusē. Šo pasākuma norises vietu ieteikusi Valsts policija.
Dome liedza šajā pasākuma izmantot skaņas aparatūru, taču protesta rīkotāji tam nepiekrīt un sola šo pašvaldības lēmumu apstrīdēt tiesā.
Rīgas dome saskaņojusi visus četrus 16.martā pieteiktos pasākumus - divus, kas veltīti Latvijas leģionāru piemiņai, un divus pret leģionāriem vērstus piketus. Taču tajos būs liegts izmantot skaņu pastiprinošas ierīces, un pretējo viedokļu paudējiem pie Brīvības pieminekļa būs jāievēro distance vienam no otra, lai izvairītos no fiziskas konfrontācijas.
Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzēvičs („Gods kalpot Rīgai”) pastāstīja, ka saskaņā ar domes lēmumu skaļruņus nevarēs izmantot leģionāru pretinieki ne Doma laukumā, ne pie Brīvības pieminekļa.
Ar viedokļu sadursmēm jārēķinās arī šogad, atzinat Radzēvičs.
„Mēs arī esam vienojušies ar „Apvienību pret nacismu”, ka viņi vairs nebūs tajā vietā, kur pagājušogad, proti, tiešā Brīvības pieminekļa tuvumā, bet posmā no kanāla līdz Meierovica bulvārim. Mēs vēl runāsim par to, cik tālu no paša laukuma viņi būs. Tas ir tas, par ko mēs vēl nevienojāmies, bet mums vēl ir laiks, tiksimies ar pretējo pušu pārstāvjiem, lai vēl uz vietas, saprātīgi un ar cieņu viens pret otra viedokli, par to vienotos,” sacīja Radzēvičs.
Pretējo viedokļu paudējiem nav piedāvāts pasākumus rīkot dažādos laikos.
„Nē, to mēs nepiedāvājām, jo cilvēktiesības uz vārda brīvību tomēr paredz to, ka gan dzirdamības, gan redzamības joslā šiem pretējiem pasākumiem tomēr ir tiesības notikt. Tad tas ir jautājums, kā izmantojamas skaņu pastiprinošās ierīces, un šādus ierobežojumus mēs izmantosim,” skaidroja izpilddirektors.
Vaicāts, vai pašvaldība ir pārliecināta, ka ar pašreizējiem ierobežojumiem 16.martā no konfrontācijām izdosies izvairīties, Rīgas pilsētas izpilddirektors atbildēja, ka viedokļu sadursmes, protams, būs.
„Bet mūsu uzdevums ir novērst jebkāda veida iespēju fiziskām sadursmēm. Tādēļ arī tiek nošķirti pasākumi telpā, lai nebūtu iespējama fiziska konfrontācija un sadursmes,” pauda Radzēvičs.
Tiesībsargājošās iestādes secināja, ka Latviešu leģionāru piemiņas dienā 16.martā šogad ir gaidāmi augstāki drošības riski, un situācija varētu būt citādāka nekā pērn. Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadība gan ir pārliecināta, ka likumsargi 16.martam ir pilnībā gatavi un pērn grozītais likums ļaus izvairīties no citos gados pieredzētām konfrontācijām.
Pērn 16.martā tā dēvētie antifašisti pie Brīvības pieminekļa izvietoja skaļruņus un atskaņoja padomju laika dziesmas. Šāda rīcība izraisīja sašutumu un emocionālu reakciju leģionāru atbalstītāju vidū, taču Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins norādīja, ka šādu rīcību saskaņojusi Rīgas dome. Pēc tam grozīts likums, kas ļauj pašvaldībai ierobežot skaņas izmantošanu un vienlaicīgus pasākumus.