Aptuveni 100 savas nozares eksperti pabeiguši vairāk ekā 10 gadus ilgušu zinātnisku darbu tiesību zinātnē, strādājot pie Latvijas Republikas Satversmes ievada, nodaļu ievadrakstu un visu 116 pantu zinātnisko komentāru izstrādes.
Tiesību zinātņu pētniecības institūta valdes priekšsēdētājs Ringolds Balodis norādīja, ka “mūsu Satversme ir ļoti lakoniska, lai gan laika gaitā ar grozījumiem mēs viņu esam papildinājuši aptuveni par vienu trešo daļu. Tajā pašā laikā daudzi jēdzieni, vārdi, termini prasās pēc skaidrojuma”.
“Vienkāršs cilvēks, izlasot Satversmi, sacīs, ka visu saprot. Bet patiesībā ir ļoti grūti saprast kaut vai pirmos piecus vārdus, kas ir pirmajā Satversmes pantā,” sacīja Balodis.
Šeit talkā nāk ekspertu komentāri par katru Satversmes pantu. Šādi komentāri ir izplatīta lieta daudzās pasaules valstīs, un tie dod lielāku skaidrību valdībām, parlamentiem un tiesām savā darbā un mazina iespējas šīm institūcijām interpretēt Satversmes pantus katram pa savam.
“Ja mēs salīdzinām Satversmes komentārus ar aisbergu, tad Satversme ir aisberga augšpuse. Komentāri ir aisberga pārējā daļa, kas ir paslēpta zem ūdens, bet tagad ir izvilkta ārā un dota kopējai apskatei, un uz šīs bāzes tālāk varēs attīstīties Latvijas tiesību zinātne. Skatīties komentāros vajag tādā brīdī, kad pietrūkst padoma, kad ir nepieciešams ātri, operatīvi pieņemt sarežģītus tiesību politikas lēmumus Satversmes kontekstā. Tad nav laika dziļai pētniecībai,” skaidroja Ringolds Balodis.
Apkopoto ekspertu zinātniskie komentāri par Latvijas Satversmi izdoti sešos sējumos.
“Domāju, ka tā ir grāmata, kuru diez vai kāds varēs tuvākajos 10–20 gados atkārtot. Ja pirms komentāru izdošanas bieži vien skanēja viedoklis, ka ir nepieciešams uzrakstīt jaunu Satversmi un tad viss būs labi, tad šobrīd, ieskatoties Satversmes komentāros, šādi aicinājumi ir apklusuši. Ir pilnīgi skaidrs, ka ir iespējams šo Satversmi uzlabot un darboties šīs Satversmes ietvaros.
Jaunas konstitūcijas mūs neglābs, mūs glābs jauna, kvalitatīva politika,” uzsvēra Balodis.
Latvijas Satversmes komentāri esot unikāli ar savu dziļumu un apjomu. Tie ir kā zinātnisks izziņas avots un kalpo gan kā mācību, gan kā izziņas līdzeklis.