Iedvesmojoties no vairākiem viendzimuma pāriem labvēlīgiem tiesas spriedumiem pasaulē – gan ASV, gan Eiropas Cilvēktiesību tiesas sprieduma lietā Oliari pret Itāliju – 2015. gadā Evita ar partneri un vēl četri viendzimuma pāri pieteica laulības reģistrāciju dzimtsarakstu nodaļā. Saņemot atteikumu, viņi tālāk vērsās administratīvajā tiesā, lūdzot savām ģimenēm iespēju reģistrēt attiecības. Lielākajā daļā no šīm ģimenēm, kas pirms aptuveni pieciem gadiem vērsās tiesā, jau tobrīd auga mazgadīgi bērni.
Pieteicēja vienā no lietām Evita Goša skaidroja – valsts izliekas, ka šādu ģimeņu nav vai arī tās ir mazvērtīgākas. Juridiski bērnam ir tikai viens no vecākiem, bet faktiski divi.
“Tieši tāpēc tas ir tik sāpīgi, ka, esot šajos apstākļos, pēc būtības faktiski dzīvojot kopā vienotā ģimenē, šiem nebioloģiskajiem vecākiem nav nekādu iespēju nodibināt juridisko saiti ar bērnu. Nebioloģiskais vecāks viņu pat bez pilnvaras nevar aizvest uz slimnīcu, viņš bērnu nevar pieteikt izglītības iestādē un tā tālāk. Respektīvi, katrs ikdienas solis ir šajās ģimenēs jāpārdomā, vai kaut kur atkal neradīsies kādi birokrātiski šķēršļi. Un tā ir necieņa pret šīm ģimenēm,” uzsvēra Goša.
Pēc aptuveni pieciem gadiem jautājuma izskatīšana nonākusi līdz Augstākajai tiesai, kurai jāvērtē atteikums viendzimuma pāriem reģistrēt attiecības.
“Mūsuprāt, šāds regulējums neatbilst Satversmē garantētajām tiesībām, tātad ģimenei, juridisku aizsardzību cilvēka cieņas principam. Jo, kā jau pagājušā gadā bija Satversmes tiesa norādījusi, no Satversmes 110. panta, tostarp arī kopsakarā ar cilvēka cieņas principu izriet tas, ka valstij ir pienākums aizsargāt ģimenes, arī viena dzimuma pāru veidotu ģimeni. Un tas nozīmē, ka valstij ir pienākums nodrošināt juridisku aizsardzību, kas nozīmē arī iespēju juridiski nostiprināt šīs attiecības,” sacīja Senāta Administratīvo lietu departamenta senatore Anita Kovaļevska.
Konkrētais pieteikums, kuru skatot Augstākās tiesas administratīvo lietu departaments vērsās Satversmes tiesā, skar viendzimuma pāri, kas dzīvo kopā 18 gadus un kopā audzina bērnu. Satversmes tiesa pieteikumu ir saņēmusi.
“Iesniegtais pieteikums nozīmē to, ka Senāts ir lūdzis Satversmes tiesai vērtēt likuma iespējamo neatbilstību un paudis šaubas par tiem aspektiem, kuri, viņuprāt, neatbilst Satversmei. Tas ir kā tāds tiesu dialogs, tāda saspēle šobrīd starp Augstāko tiesu, Senātu un Satversmes tiesu,” skaidroja Satversmes tiesas Sabiedrisko attiecību un protokola nodaļas vadītāja Dita Plepa.
Satversmes tiesai šobrīd trīs tiesnešu sastāvā jāpieņem lēmums, vai lietu pieņemt skatīšanai vai atteikt. “Jebkurā gadījumā, ja arī Satversmes tiesa pasaka, ka šāda situācija, kad Civilstāvokļa aktu likumu konkrētie panti neparedz tādu speciālu civilstāvokļa aktu veidu arī viena dzimuma pāriem,
tad attiecīgi Satversmes tiesas spriedums arī var būt pamats nepieciešamības gadījumā Senātam pašam meklēt kaut kādus risinājumus konkrētajām situācijām.
Un, iespējams, arī uzlikt kaut kādu pienākumu dzimtsarakstu nodaļai,” pastāstīja Kovaļevska.
Senatore arī norādīja, ka Senātā šobrīd ir vairākas šādas lietas, bet jautājums Latvijā ir aktuāls daudz lielākam skaitam nekā lietu pieteicēju loks.
Savukārt Saeima ilgstoši atteikusies paredzēt regulējumu viendzimuma pāru tiesību aizsardzībai. Saskaņā ar Satversmes tiesas novembra spriedumu Saeimai ir palicis gads laika, lai izstrādātu regulējumu.
KONTEKSTS:
Satversmes tiesa 2020.gada 12. novembrī pasludināja spriedumu, ka Darba likumā noteiktais par atvaļinājumu tikai bērna tēvam neatbilst Satversmei. Tāpat tiesā uzsvēra, ka ģimene nav tikai laulībā balstīta savienība. Tādēļ valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes.
Vēlāk vēl vienā lietā tiesa atzina par neatbilstošu Satversmei normu, kas paredz viendzimuma ģimenes partnerim maksāt lielāku valsts nodevu par sava aizsaulē aizgājušā partnera nekustamā īpašuma mantošanu, nekā maksā laulātie partneri. Satversmes tiesa secināja, ka šāda pieeja neatbilst Satversmē iekļautajam valsts pienākumam aizsargāt ģimenes.
Savukārt šogad jūnijā Augstākā tiesa (Senāts) vērsās Satversmes tiesā lietā par viendzimuma pāra ģimenes juridisku atzīšanu.