ĪSUMĀ:
- Pērnavā iedzīvotāji svinēs Jauno gadu bez pirotehnikas sprādzieniem.
- Par to aizdomājusies arī viena no Latvijas pašvaldībām – Sigulda.
- Siguldas pašvaldība meklē alternatīvu; sola iedzīvotāju aptauju.
- Vēl pašvaldība apsver 2020. gadā vispār aizliegt iedzīvotājiem izmantot pirotehniku.
- Liepājā un Daugavpilī pagaidām par konkrētiem soļiem nedomā.
- Rīgas vadība sliecas rīkot iedzīvotāju aptauju.
Uguņošana – nauda vējā, un arī bīstamība dzīvniekiem un dabai. Tā nolēma Igaunijas pilsēta Pērnava. Un jau šogad iedzīvotāji svinēs Jauno gadu bez pirotehnikas sprādzieniem. Ieekonomētie 4 000 eiro tiks tērēti pilsētas rotājumiem. Par to aizdomājusies arī viena no Latvijas pašvaldībām – Sigulda. Tā ir pilsēta, kas Jaungada naktī stacijas laukumā pulcē vairākus tūkstošus iedzīvotāju. Viņi atnāk uz uguņošanu, bet pašvaldība piedāvā svinēt citādi. Un, iespējams, šeit šogad būs pēdējais salūts.
"Tās ir ļoti liels izaicinājums atrast kaut ko līdzvērtīgu tai sajūtai, kad redzi gaisā raķetes. Tas ir tik skaisti un saviļņojoši! Atrast alternatīvu, kādēļ mums visiem, vairākiem tūkstošiem siguldiešiem un arī mūsu ciemiņiem satikties stacijas laukumā un sagaidīt kopā Jauno gadu... Kas būs tas kulminējošais brīdis?
Jo pazaudēt šo kopā sanākšanu vairākas reizes gadā, viena no tām ir 31. decembris, mēs negribam,"
sacīja Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics (Reģionu alianse, Nacionālā apvienība).
Iespējama alternatīva – gaismas un lāzera šovs. Tiesa, ieekonomēt nesanāks. Uguņošana Siguldā parasti izmaksā 4 000 eiro, bet gaismas šovs maksātu dārgāk. Kad pašvaldībai būs skaidrs piedāvājums, notiks iedzīvotāju aptauja. Un katrs varēs izteikt savu viedokli.
Siguldas iedzīvotāja Velta atzina: "Tiešām kaut ko citu varētu, jo tā uguņošana drusku apnikusi. Varētu būt kaut kas interesantāks, ja var kaut ko izdomāt." Arī Siguldas iedzīvotāja Rita sliecās pret uguņošanu, norādot, ka tas biedē suņus, kas tādēļ var aizbēgt.
Arī Siguldas iedzīvotājs Ainārs atzina: "Ideja nav slikta, tur baigo naudiņu laiž gaisā. Domāju, ka bez tā arī var iztikt." Tikmēr Ivita pauda: "Vienreiz gadā droši vien, ka var. Biežāk diez vai vajag, bet vienreiz gadā uz Jauno gadu droši vien lai ir."
Bet tā nav vienīgā ideja Siguldā. Nākamajā gadā pašvaldība apsver vispār aizliegt iedzīvotājiem izmantot pirotehniku.
Tajā pašā laikā Liepājā un Daugavpilī pagaidām par konkrētiem soļiem nedomā. Abas pilsētas tērē Jaungada uguņošanai apmēram 10 000 eiro.
"Šāda veida iniciatīva lielā mērā ir atkarīga no iedzīvotāju attieksmes, jo pašvaldība darbojas iedzīvotāju labā. Man iniciatīva lielā mērā ir simpātiska, bet galīgo lēmumu mēs varētu pieņemt tikai un vienīgi pēc gan iedzīvotāju viedokļu noskaidrošanu, gan arī apspriežoties domes sēdē par šāda veida jauninājumu," teica Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa").
Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (Latvijas Reģionu apvienība) sprieda: "Tas ir līdzīgi, kā šampanieti dzert vai nedzert. Ja tas rada prieku, tad droši vien tā šampanieša glāze ļoti piestāv Jauna gada svinībām. Līdzīgi ar salūtu – ja salūts rada prieku, tad, protams, tas ir ļoti svarīgi. Mēs meklējam alternatīvu šogad – kā būtu, ja mēs salūtu vietā varētu tādu lāzeršovu – skaistu, pietiekami pamanošu, lai pilsētniekiem patiktu, bet ir tie paši sarežģījumi, kas ar salūtu.
Pirmām kārtām, tas ir dārgāk. Un otram kārtām, atkal tie paši ierobežojumi – kad pie lielā vēja nevar arī lāzeršovu rīkot."
Liepājā tā ir īsta problēma, jo pagājušajā gadā dēļ vēja pilsēta palika bez Jaungada priekšnesuma. Ventspils izmaiņas arī neplāno, un budžetā nauda uguņošanai tiks atvēlēta arī nākamgad. Bet Rīgā izskatās, arī tiks rīkota aptauja.
"Mums vajadzētu viennozīmīgi paprasīt rīdzinieku viedokli. Tāpēc mums ir regulārās aptaujas, kur mēs prasām rīdziniekiem par dažādiem jautājumiem. Un es domāju, ka mums vajadzētu pajautāt tieši par to nepieciešamību pēc svētku uguņošanas. Varbūt tā vietā mēs varētu izdarīt kaut ko citu," sacīja Rīgas mērs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai").
Bet tomēr šogad uz uguņošanu vēl var aiziet jebkurā pilsētā, kas to parasti rīko Jaungada naktī.