Siguldas Jaunās pils rekonstrukcija sākās pērnā gada pavasarī. Līdz šim ēkai nomainīts jumts, atjaunotas jumta konstrukcijas, kā arī otrā stāva koka pārsegums, kas bija īpaši sarežģīts darbs.
"Bija grūts uzdevums saglabāt restaurējamos griestus, tie ir otrā stāva foajē un arī atsevišķas telpas, kur pie griestiem ir plastiskie dekori un, lai nomainītu siju, tie dekori bija teju vai jāpakarina gaisā," klāstīja "RERE Būve" būvdarbu vadītājs Dainis Aunkrogers.
Ievērojamu darbu pils iekštelpās paveikuši arī restauratori. Atjaunotas vēsturiskās vitrāžas, gleznas, lustras un citi interjera priekšmeti. Tomēr lielākais izaicinājums vairakās telpās ir saglabāt vēsturiskos griestu veidojumus.
"Ir griestu daļas, kuras uzklātas uz tā saucamā apmetuma ar skaliņiem, kur ir cita metode. Tur bez demontāžas atjaunot to dekorus nevarēs," sacīja "RERE Būve" restaurācijas projektu vadītājs Juris Grodņa.
Būvdarbu laikā, atsedzot ēkas pirmā un pagrabstāva nesošās konstrukcijas, atklājās, ka tās ir bojātas un zaudējušas nestspēju. Šādus bojājumus nebija iespējams paredzēt priekšizpētes laikā, kamēr šeit atradās Siguldas novada pašvaldības administrācija.
"Mums ir pilnīgi jādemontē grīda, uz kuras mēs stāvam, tāpat arī sijas un betons, un jāielej jauns (..)," norādīja "RERE Būve" projektu vadītājs Aigars Ozoliņš.
Šobrīd aprēķināts, ka rekonstrukcijas laikā atklāto neparedzēto darbu īstenošanai nepieciešams vairāk nekā viens miljons eiro, kurus Siguldas pašvaldība plāno lūgt kā aizņēmumu Valsts kasē.
"Secināts, ka nepieciešami papildu darbi, līdz ar to arī papildu finansējums, un Siguldas novada pašvaldība ir nolēmusi piešķirt trūkstošo finansējumu, lai darbus var pabeigt," sacīja Siguldas Attīstības aģentūras pilsētvides plānotāja Zane Gatere.
Šobrīd plānots, ka Siguldas Jaunās pils rekonstrukcija noslēgsies nākamā gada rudenī, savukārt ekspozīcija tiks iekārtota līdz gada beigām.